A probléma globális: hiába nő a vállalat informatikai költségvetése, nem lesz nagyobb az informatikai vezető mozgástere.

Ahogy idén, várhatóan jövőre is nő a globális IT-költés, amiből a vállalatok vastagon kiveszik a részüket. Informatikai vezetőik ennek ellenére továbbra is zsebkendőnyi területen táncolnak. Egyik oldalról az infláció, másik oldalról a transzformációs projektek sokasága és kényszere szorongatja őket, állítja a Flexera egy globális felmérése. A 2023 Tech Spend Pulse című tanulmányhoz több mint 500 nagyvállalati döntéshozót kérdeztek meg világszerte.

A mintában szereplő vállalatok átlagosan éves forgalmuk 12 százalékát költik IT-ra, ami jelentős növekedés a 2022-ben mérthez képest (8 százalék). A válaszadók mintegy 60 százaléka jövőre is növekedésre számít (tavaly több mint 70 százalékuk várta ezt).

Bizonytalanság kivédése informatikával

A válaszokból az rajzolódott ki, hogy 2023-ban paradox módon épp a bizonytalan gazdasági körülmények miatt nőttek látványosan a büdzsék. A megkérdezettek közel háromnegyede mondta, hogy vállalata azzal próbálta növelni immunitását a kiszámíthatatlan külső hatásokkal szemben, hogy több pénzt költött olyan informatikai megoldásokra, melyektől működése hatékonyságának, rugalmasságának javulását remélte. Mindössze 18 százalékuk választotta a spórolást – az informatikán is.

De a fejlesztésre szavazók többségének a számításai is csak részben jöttek be. A növekmény egy részét ugyanis felemésztette az infláció: a megkérdezettek 91 százaléka mondta, hogy nagy kihívás számukra a szoftverek, hardverek és IT-szolgáltatások drágulása. Ezért továbbra is nagy a nyomás az infromatikai vezetőkön, hogy optimalizálják az IT költségeit. Racionalizálásra egyébként lenne lehetőség – már ha általánosságban igaz a Flexerának az a megállapítása, hogy az asztali és adatközponti szoftverekre fordított kiadások mintegy negyede, a SaaS, IaaS és PaaS jellegű szolgáltatásokra költött pénz ötöde úgy folyik el, hogy nem mutatható ki megtérülés.

A megkérdezettek jelentős többsége (87 százalék) számára ezért is nagy kihívás, hogy olyan beruházásokra költsenek, aminek biztos a pozitív kimenete. Eszközük azonban nincs, hogy visszamérhessék: optimálisan használták-e fel a növekvő IT-büdzsét. A költések fókuszában két éve legfeljebb hangsúlyeltolódások vannak: kiberbiztonság (76 százalék), működés digitális átalakítása (74 százalék). Feltűnő, hogy míg 2022-ben a megkérdezettek 65 százaléka, idén viszont már 75 százalék jelölte meg a felhőre áttérést fókuszként.

Ami pedig a takarékoskodást illeti, a vállalatok 53 százalékánál volt kiemelt feladat az IT működésének optimalizálása és a költségek lefaragása (tavaly csak a megkérdezettek 39 százaléka jelölte meg ezt).

Ha informatika, akkor szoftver...

Tanulságos, hogy mire mennyit költenek a vállalatok. Az IT-re fordított pénz 60 százalékát a szoftverek viszik el. Minden erre költött 100 dollárból 37 megy SaaS-konstrukciókra, és 23 hagyományos licencekre (a felhő súlya egyébként minden térületen növekszik). Hasonló az arány az üzemeltetés és a fejlesztés-innováció között. A vállalatok IT-büdzséjének átlagosan a kétharmadát viszi el az üzemeltetés, és csak a maradék egyharmad fordítható az előrelépésre.

Ami a költési döntéseket illeti, a kiadások 74 százalékáról az informatikai részleg központilag dönt, a fennmaradó 26 százalékról pedig önállóan az egyes üzleti területek.

Piaci hírek

CIO Hungary 2025: aki felkészül, az győz?

Beszámolónk második része a 16. CIO Hungary konferencia első napjáról, benne az elmaradhatatlan biztonsági panellel, amit természetesen már a mesterséges intelligencia is tematizált.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.