Az IT-biztonság egyik alaptétele, hogy mindig az ember a leggyengébb láncszem, de az axióma ma már a teljes vállalati informatikára kiterjeszthető. Megbénul az élet, ha nincs elég szakember, elbuknak a projektek, ha nagy a fluktuáció, de általában is az embereken, felkészültségükön, hard és soft skilljeiken múlik, hogy működik-e a kollaboráció, a távmunka vagy a hibrid munkavégzés. Az ilyen jellegű problémákat ráadásul az egyre gyorsabban változó világ egymástól is gyorsan távolódó generációival kell megoldaniuk a vállalatok IT-vezetőinek. Kétnapos tavaszi eseményünkön az ilyen típusú kihívások kezelésére is igyekeztünk eszközöket és módszereket mutatni vendégeinknek.
A tizenötödik alkalommal megrendezett CIO Hungary ebben az évben is közel 200 regisztrált vendég és 130 informatikai döntéshozó részvételével indult. A konferenciát Fritsch Róbert, a Magyarországi Vezető Informatikusok Szövetségének elnöke, a Nemzeti Üzleti Szolgáltató Zrt. CIO-ja nyitotta meg, idei főtámogatónk részéről pedig Magyar Ferenc vállalati és kormányzati értékesítési igazgatóhelyettes (Invitech, 4iG csoport) köszöntötte a résztvevőket. A sokdimenziós humán környezetről szólva ők is kiemelték az átalakuló technológia, a munkaerő generációi és a komplex IT-felhasználói környezet kihívásait a kiberbiztonsági értelemben vett kockázati tényezők mellett.
Generációk és technológiák
Az első nap programjának keynote előadója ezúttal Steigervald Krisztián generációkutató volt, aki előadásában bemutatta, hogyan változott meg a digitális nemzedék jövőképe, kommunikációja, információs leterheltsége, vagy akár a türelemről és a tiszteletről alkotott elképzelése. Bár a megszokott dolgok változása feszültségekhez vezet, megértésre is törekedhetünk, ha megismerjük az átalakulási folyamat természetét és az egyes korcsoportokra gyakorolt hatásait. Az előadás ehhez nyújtott inspirációt az életkor és a generáció fogalmának szétválasztásával, illetve annak áttekintésével, hogy manapság mi minden befolyásolhatja a több tízezer éve hasonlóan működő emberi agy fejlődését.
Az egyik leggyengébb láncszem természetesen még a legerősebb biztonsági környezetben is maga az ember. Vaspöri Ferenc IT-biztonsági üzletágvezető (Invitech, 4iG csoport) mindezt egy vastag falakkal, csapdákkal és védművekkel felszerelt erődítményhez hasonlítja, amelynek úgy kell megállítania az ellenséges haderőt, hogy a várvédők nem tudják: tilos kinyitni a kifelé vezető kiskaput. A Reszkessetek, betörők! sztorijával illusztrált prezentáció kiváló felvezetés volt a konferencia első panelbeszélgetéséhez is, amelyben az IT-biztonság paradox helyzetéről volt szó: a dolog nyilván akkor működik jól, ha senki sem veszi észre, mégis szükség van hozzá a szervezet minden dolgozójának közreműködésére.
Mindennek megvalósíthatóságáról, az üzletileg is értelmezhető biztonsági beruházásokról vagy az EU-s direktívák általános kiberbiztonsági szemléletre gyakorolt hatásáról Csizmadia János (IT-igazgató, Hell Energy Magyarország), Fazekas Ferenc (COO, CherryHUB) és Ragó István (Bankszövetség, a Raiffeisen Bank biztonsági vezetője) beszélgetett, a kerekasztalt moderátora Váczi Dániel PhD (IT biztonsági tanácsadói csoportvezető, 4iG) volt. Ezzel pedig bele is futottunk az első napi program első kávészünetébe, amelyet újabb négy előadás és egy kerekasztal-beszélgetés követ majd az IT-szolgáltatásmenedzsmenttől az üzleti stratégia legfőbb mozgatórugójaként működő informatikáig.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak