Ebben az évben is nagy számban vettek részt a vállalati informatikai döntéshozók a Bitport CIO Klubjának őszi rendezvényén, ahol hagyományainknak megfelelően a digitális transzformáció tapasztalatainak és bevált gyakorlatainak megosztására koncentráltunk.

Az immár 9. alkalommal megrendezett CIO Budapest konferencia témája ez alkalommal is a vállalati IT napi gyakorlata volt, különös tekintettel azokra a problémákra, amelyekre kifejezetten az IT-tól várnak megoldást a magyarországi vállalatok. A konferencia alaphangját ezúttal rendhagyó módon egy kerekasztal-beszélgetés adta meg "Mit ér a nagyvállalati IT, ha magyar?" címmel. Ebben meghatározó hazai nagyvállalatok digitalizációért felelős vezetőivel tárgyaltuk meg a területen kínálkozó lehetőségeket és az általa generálta kihívásokat.

Tavaly ősszel is kiderült már, hogy addig sem fogunk unatkozni, amíg beköszönt a kvantumkorszak. Az idén Svébis András (CIO, MOL Group), Fejér Gábor (CDO, MBH Bank) és Bányai Zsolt (digitális megoldásokért felelős vezérigazgató-helyettes, IdomSoft) beszélt Szalkai Gergely projektmenedzsment-szakértő moderálása mellett az Európai Unióban, a régióban és Magyarországon tapasztalható technológiai kihívásokról, így például arról, hogy a nagy gyártók alternatíva hiányában mennyire tehetik kényszerpályára a vállalatok működését.

Szóba kerültek a gyors technológiai változások kihívásai is a nagyvállalati környezetekben, figyembe véve a rugalmasság megszerzéséhez és fenntartásához szükséges belső kompetenciákat, illetve ezek kapcsán az IT szerepét és a vele szemben támasztott elvárásokat a felső vezetés részéről. A résztvevők megosztották gondolataikat arról, hogy milyen (digitalizációs pályán mozgó) szereplők veszélyeztetik a magyar nagyvállalatok hazai vagy nemzetközi pozícióit, és mi a a mesterséges intelligencia szerepe a diszrupciót, a fejlesztési-beruházási kényszerítő hatásokat vagy akár a magyar alapmodellek jelentőségét tekintve.

Gyors változásokra kell reagálni

A konferencia első paneljét szakmai előadásokkal folytattuk, Kocsi Tamás (Technical Sales szenior menedzser, IT üzleti megoldások szegmens, Invitech) témája a modern kor digitális evolúciója és az üzleti jövőt formáló láthatatlan technológiák voltak, mint a különböző felhőmegoldások, az automatizáció és a megkerülhetetlen mesterséges intelligencia. Megtudhattuk, hogy maga az Invitech hogyan reagál az egyre bonyolultabb hibrid felhős környezet kihívásaira, és hogyan készül a jövő üzleti igényeinek kiszolgálására. Rákosi Bálint (ügyvezető igazgató, R-Szoft) prezentációjában a közép- és nagyvállalatok előtt álló egyedi problémákat tárta fel az MI-technológiák (így az általa bemutatott Athene AI) bevezetése során, beleértve a jelenlegi általános megoldások korlátait, az adatbiztonsági aggályokat, az integrációs nehézségeket és az általános biztonsági megfelelést.

Kecskés D. Eszter (Atlassian solution advisor, META-INF) a méhecske és a buzzwordök történetével készült, és segített rendet tenni felkapott hívószavak, trendek sűrű erdejében, ahol mindenhonnan csak a mesterséges intelligencia, a produktivitás és a hatékonyság visszhangzik. Bali Péter (Hybrid Solutions üzletágvezető, HPE) az IT-ról mint az üzleti stratégia legfőbb mozgatórugójáról beszélt, kitérve az emberek, a belső csapatok felkészültségének és együttműködésének meghatározó szerepére. Az előadás kitért rá, hogy a szolgáltatásként igénybe vehető (as-a-service megoldások) hogyan támogatják a belső erőforrások kiaknázását, és hogyan minimalizálhatják a projektek kockázatait.

A panelt Kiss Ferenc (Business Development Manager, ROSI-Systems Kft.) fellépése zárta, aki az EU Green Dealt és annak az adatközpontokra gyakorolt hatását elemezte. Az európai zöld megállapodás és az energiahatékonysági irányelv (EED) egyik fő szempontja a kötelező jelentéstételi kötelezettség, melynek részleteiről és az új követelményekre való felkészülésről is részletes információt osztott meg a hallgatósággal. A szünetet utáni programmal délutáni beszámolónkban jelentkezünk, ahol az első előadásban rögtön arra kanyarodunk majd rá Leveli András (üzlet- és termékfejlesztési igazgató, LSK Hungária) segítségével, hogy mire vágytak az ügyfelek 2024-ben.

Piaci hírek

3D-ben nyomtatott karácsonyi csoda

Charlotte, a balesetben megsérült teknős egy gyógyászati célú hámot kapott ajándékba, amellyel a remények szerint újra úgy úszkálhat majd, mint egészséges társai.
 
Hirdetés

Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel

Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.

A szoftveresen definiált WAN hálózatok kiépítése jóval komplexebb feladat egy hagyományos hálózati fejlesztésnél.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.