Az immár 9. alkalommal megrendezett CIO Budapest konferencia témája ez alkalommal is a vállalati IT napi gyakorlata volt, különös tekintettel azokra a problémákra, amelyekre kifejezetten az IT-tól várnak megoldást a magyarországi vállalatok. A konferencia alaphangját ezúttal rendhagyó módon egy kerekasztal-beszélgetés adta meg "Mit ér a nagyvállalati IT, ha magyar?" címmel. Ebben meghatározó hazai nagyvállalatok digitalizációért felelős vezetőivel tárgyaltuk meg a területen kínálkozó lehetőségeket és az általa generálta kihívásokat.
Tavaly ősszel is kiderült már, hogy addig sem fogunk unatkozni, amíg beköszönt a kvantumkorszak. Az idén Svébis András (CIO, MOL Group), Fejér Gábor (CDO, MBH Bank) és Bányai Zsolt (digitális megoldásokért felelős vezérigazgató-helyettes, IdomSoft) beszélt Szalkai Gergely projektmenedzsment-szakértő moderálása mellett az Európai Unióban, a régióban és Magyarországon tapasztalható technológiai kihívásokról, így például arról, hogy a nagy gyártók alternatíva hiányában mennyire tehetik kényszerpályára a vállalatok működését.
Szóba kerültek a gyors technológiai változások kihívásai is a nagyvállalati környezetekben, figyembe véve a rugalmasság megszerzéséhez és fenntartásához szükséges belső kompetenciákat, illetve ezek kapcsán az IT szerepét és a vele szemben támasztott elvárásokat a felső vezetés részéről. A résztvevők megosztották gondolataikat arról, hogy milyen (digitalizációs pályán mozgó) szereplők veszélyeztetik a magyar nagyvállalatok hazai vagy nemzetközi pozícióit, és mi a a mesterséges intelligencia szerepe a diszrupciót, a fejlesztési-beruházási kényszerítő hatásokat vagy akár a magyar alapmodellek jelentőségét tekintve.
Gyors változásokra kell reagálni
A konferencia első paneljét szakmai előadásokkal folytattuk, Kocsi Tamás (Technical Sales szenior menedzser, IT üzleti megoldások szegmens, Invitech) témája a modern kor digitális evolúciója és az üzleti jövőt formáló láthatatlan technológiák voltak, mint a különböző felhőmegoldások, az automatizáció és a megkerülhetetlen mesterséges intelligencia. Megtudhattuk, hogy maga az Invitech hogyan reagál az egyre bonyolultabb hibrid felhős környezet kihívásaira, és hogyan készül a jövő üzleti igényeinek kiszolgálására. Rákosi Bálint (ügyvezető igazgató, R-Szoft) prezentációjában a közép- és nagyvállalatok előtt álló egyedi problémákat tárta fel az MI-technológiák (így az általa bemutatott Athene AI) bevezetése során, beleértve a jelenlegi általános megoldások korlátait, az adatbiztonsági aggályokat, az integrációs nehézségeket és az általános biztonsági megfelelést.
Kecskés D. Eszter (Atlassian solution advisor, META-INF) a méhecske és a buzzwordök történetével készült, és segített rendet tenni felkapott hívószavak, trendek sűrű erdejében, ahol mindenhonnan csak a mesterséges intelligencia, a produktivitás és a hatékonyság visszhangzik. Bali Péter (Hybrid Solutions üzletágvezető, HPE) az IT-ról mint az üzleti stratégia legfőbb mozgatórugójáról beszélt, kitérve az emberek, a belső csapatok felkészültségének és együttműködésének meghatározó szerepére. Az előadás kitért rá, hogy a szolgáltatásként igénybe vehető (as-a-service megoldások) hogyan támogatják a belső erőforrások kiaknázását, és hogyan minimalizálhatják a projektek kockázatait.
A panelt Kiss Ferenc (Business Development Manager, ROSI-Systems Kft.) fellépése zárta, aki az EU Green Dealt és annak az adatközpontokra gyakorolt hatását elemezte. Az európai zöld megállapodás és az energiahatékonysági irányelv (EED) egyik fő szempontja a kötelező jelentéstételi kötelezettség, melynek részleteiről és az új követelményekre való felkészülésről is részletes információt osztott meg a hallgatósággal. A szünetet utáni programmal délutáni beszámolónkban jelentkezünk, ahol az első előadásban rögtön arra kanyarodunk majd rá Leveli András (üzlet- és termékfejlesztési igazgató, LSK Hungária) segítségével, hogy mire vágytak az ügyfelek 2024-ben.
Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel
Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak