A Bitport CIO Klubjának őszi rendezvényét, a CIO Budapest konferenciát ebben az évben is azzal a céllal szerveztük meg, hogy a személyes tapasztalatok, bevált módszerek, ötletek az informatikai vezetők minél szélesebb köréhez jussanak el, ahol egyrészt hasznosulnak, másrészt újabb tapasztalatokat, jó módszereket és ötleteket szülnek. Ennek a tapasztalatcserének vált fontos fórumává az éves CIO Budapest, melyre 2023-ban már nyolcadik alkalommal került sor november 8-án a La Vida DUNA Rendezvényházban. Beszámolónk első része itt olvasható Fritsch Róbert, a Magyarországi Vezető Informatikusok Szövetsége elnökének megnyitójáról és Asbóth János Junior Prima-díjas fizikus, a BME Elméleti Fizika Tanszékének docense, a Wigner FK Kvantumoptikai és Kvantuminformatikai Osztály tudományos főmunkatársa előadásról a kvantum-számítástechnika jövőjéről.
A konferencia szakmai programja a keynote előadást követően a munkavállalók és ügyfelek kéréseinek egy rendszerben való, hatékony kezelésére kanyarodott rá: Gáspár Attila, az Atlassian-partner META-INF társ-ügyvezetője és Fehér Gergely, a Graphisoft SwS Operations and Delivery igazgatója közösen mutatta be, hogy mindez hogyan valósul meg a a Graphisoftnál a Jira Service Management segítségével. Ezt követően Opánszki Gábor, az ACE Telecom adatközponti specialistája, aki a CHERRISK online biztosítási platformnak nyújtott, magas rendelkezésre állású, minden elemében redundáns adatközponti és távközlési infrastruktúrát mutatta be.
Az első szünet után az interaktív vizuál-kollaborációs megoldásokat szállító LSK Hungária termékfejlesztési igazgatója, Leveli András négy ügyfélesetet is hozott, köztük a már második MagyarBrands-díját elnyerő LSK egyik legnagyobb projektjével és a vállalat innovációs ökoszisztémájának bemutatásával. Dr. Váczi Dániel, a 4iG információbiztonsági tanácsadó csoportvezetője a kiberbiztonság és az IT üzlettámogató együttműködének kérdéseiről tartott előadást, arra keresve a választ, hogy a kettő hogyan hangolható össze az üzleti folyamatok kialakításában, és miért fontos üzleti érdek a biztonság transzparens megtérülése.
Korlátos források, nem tervezett igények
Ádám Zoltán (regional sales manager, Palo Alto Networks) egy pénzintézeti esettanulmányon keresztül szemléltette, hogyan lehet az IT-biztonságot is a DevOps világ fejlesztési sebességére gyorsítani, tekintettel a modern alkalmazásokban használt konténertechnológiák és a microservice-architektúrák ilyen irányú kihívásaira. Az EURO ONE pre-sales mérnöke, Koós Tibor azokat a problémákat elemezte, amikor az IT-infrastruktúrát nem egy ransomware, hanem például az extrém időjárás teszi próbára, és a hibás energiaellátás miatt veszélybe kerül a munkaidő-nyilvántartás, a könyvelés, a számlázás vagy a termelési adatok gyűjtése.
A CIO Budapest szakmai programját ebben az évben is kerekasztal-beszélgetéssel zártuk, melynek témája – visszautalva a konferencia nyitó előadására – az igények és erőforrások aszimmetriája volt: a bizonytalanabb gazdasági környezetben a vállalatoknak is fel kell készülniük a gyors irányváltásokra, ami a fejlesztési erőforrások korlátossága miatt nehéz helyzet elé állíthatja az informatikát. Kérdés tehát, hogy vannak-e az ilyen helyzetek kezelésére jó módszertanok? Fritsch Róbert moderálásával és a közönség bevonásával ezt tárgyalta három, különböző szektorokból érkező informatikai vezető: Dinnyér Krisztián, a Ceva Santé Animale Kelet-Közép-Európáért felelős IT-vezetője, Heiszmann Gábor, az Uniqa Biztosító CIO-ja és Vágási József, a 4iG üzleti projektek igazgatója.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak