A megszokott érdeklődés kísérte a Bitport CIO Klubjának őszi rendezvényét, melyen 2023-ban is a bevált gyakorlatok, tapasztalatok és esettanulmányok megosztására koncentráltunk.
Hirdetés
 

Valóban válságállóvá tehetők a vállalatok? Az informatikai vezetőknek ma már egyszerre kell kezelniük a diszrupciót és a források szűkülését, ami a vállalatirányítás egészét tekintve is kihívást jelent. Az IT mélyen beágyazódott az üzleti folyamatokba, így annak felkészültsége, reagálóképessége alapjaiban határozza üzleti sikerességét: létfontosságúak a jó eszközök és azok megfelelő alkalmazása, integrálása. Ezeket a kérdéseket vizsgáltuk a már nyolcadik éve megrendezett CIO Budapest konferencián, melynek programjában idén is az esettanulmányokra koncentráltunk, bemutatva a digitális transzformáció jó gyakorlatait.

A konferenciát ezúttal is Fritsch Róbert, a Vezető Informatikusok Szövetségének elnöke nyitotta meg, aki a vállalat IT napi gyakorlatáról és az informatikai vezetők előtt álló aktuális kihívásokról beszélt a Bitport CIO Klubjának meghívott tagjai előtt. Bár a digitális átalakulás gyorsulása miatt az IT-büdzsék is növekednek, fontos feladat maradt a költségek ellenőrzése és a források biztosítása az innovációra. Emellett kritikus probléma a vállalati MI-stratégia kifejlesztése: bár az új technológia nyilvánvaló versenyelőnyt jelent, de a CIO-k számára is kritikus probléma a mesterséges intelligencia vállalaton belüli, felelős és megfelelő használata kapcsán.

Szóba került a korszerűsítés a biztonság szigorítása és a kockázatok csökkentése érdekében, illetve a működési hatékonyság növelése az automatizáláson keresztül, a folyamatbányászat és a folyamatszimuláció alkalmazása a munkamódszerek javítására, illetve a modern alkalmazások bevezetése a digitális éléményének javítására. Ami pedig a távolabbi jövőt illeti, idei keynote előadásunkban Asbóth János, a BME Elméleti Fizika Tanszékének docense, a Wigner FK Kvantumoptikai és Kvantuminformatikai Osztály tudományos főmunkatársa a kvantumszámítógépeken keresztül mutatta be az informatika lehetséges jövőjét és a hazai kutatásokat.

A felkészüléssel nem érdemes várni

Van, aki szerint a technológia nagyobb dobás, mint a generatív mesterséges intelligencia, mások viszont túlhájpolt lufinak tartják. A szakmai konszenzus valahol a kettő között lehet, amennyiben a kvantumszámítógépek bizonyos speciális számítási feladatokat (RSA titkosítás feltörése, kémiai reakciók modellezése) strukturálisan gyorsabban végezhetnek majd el. Vannak ugyanis olyan, exponenciálisan nehéz problémák, amelyekben csak kis mértékben segítenek a gyorsabb és nagyobb számítógépek, kvantumszinten pedig nehéz feladat a világ szimulációja a szuperpozíció vagy az összefonódás furcsaságai miatt.

Pillanatnyilag a legígéretesebbek a szupravezető áramkörökből fabrikált kvantumbitek a hagyományos gyártási technológiák alkalmazásával. A hasznos kvantumszámítógépek ezzel együtt még messze vannak: bár a qubitek számát is több tízszeresére kell növelni, még fontosabb feladat lenne a hét-nyolc nagyságrendet javítani a pontosságon, vagyis ilyen mértékben csökkenteni a jelenleg százalékban mérhető hibaarányt. A dolgok mai állását tekintve tehát nem nagyon akad olyan hasznos számítási feladat, amiben a kvantumgépek egyértelműen jobbak lennének, de ez az időszak is hamarosan eljön, így már most érdemes foglalkozni a felkészüléssel.

Addig is azonban, amíg kiderül, hogy milyen hatása lesz a kvantum-számítástechnikának, és mikor fogunk ebből valamit érzékelni, kíváncsiak voltunk rá, hogy milyen gyakorlati problémákra várnak megoldást informatikai részlegüktől a magyarországi vállalatok. A gyakorlati tapasztalatokat bemutató előadások során szóba került a kiberbiztonság és az üzembiztonság összehangolása, de egy kerekasztal-beszélgetés keretei között részletesebben is megvizsgáltuk a megnyitóban idézett problémát, a korlátozott fejlesztési erőforrások és a vállalaton belüli nem tervezett igények konfliktusát is. A konferencia további programjáról délutáni beszámolónkban olvashat.

Piaci hírek

A LinkedIn előfizetői nem hagyják annyiban, hogy az oldal eladta adataikat

Csoportos keresetet adtak be a cég ellen egy kaliforniai bíróságon, amivel kártérítés megfizetésére akarják rászorítani a közösségi platformot.
 
A szoftveresen definiált WAN egyik fontos üzenete, hogy a biztonság és a hálózatmenedzsment magasabb fokú integrációjával jelentősen növelhető egy szervezet kiberbiztonsági szintje.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.