A részvényeseknek írt levelében az Amazon főnöke büszkén sorolja cége történelmi rekordjait. A sikert szerinte a bukás elfogadása hozta.

Az Amazon alapítója és vezetője az utóbbi időszak eredményeit "jelentette le" a cég részvényeseinek szóló éves tájékoztatásában. Jeff Bezos jelenleg a világ egyik leggazdagabb embere, így ezért is érdemes odafigyelni arra, mivel magyarázza a vállalat sikereit: elsőre talán meglepő módon, de a sorozatos kudarcokkal.

Rekord rekord hátán

Ami a teljes vállalatcsoportot illeti, az Amazon vezetője boldogan kürtölte világgá, hogy a világon nekik sikerült az alapítástól számítva a legrövidebb időn belül elérni a 100 milliárd dolláros éves bevételt. Ehhez nagyban hozzájárult az Amazon Web Services, vagy röviden AWS üzletág kiemelkedő teljesítménye. A cloud alapú szolgáltatásokat összefogó divíziót tíz évvel ezelőtt indították, amely mára a tárolástól a virtuális szervereken át egyészen a számítási kapacitás "kölcsönzéséig" rengeteg terméket gondoz.

Az AWS tavaly 7,9 milliárd dolláros forgalommal járult hozzá az összbevételhez, de idén Bezos szerint simán meglesz a 10 milliárdos szint is. Ha utóbbi összejön, akkor az AWS lepipálja az anyacéget is, mert az 1994-ben alapított Amazonnak ennél több időre volt szüksége a 10 milliárdos éves forgalom eléréséhez. Az AWS nagyjából egymilliót számláló ügyfélköre között olyan "aprócska" cégeket találni, mint például a Netflix, a Pinterest, vagy az Adobe Systems. Ráadásul a profittermeléséről sosem híres Amazon üzletágai között az AWS üzemi eredményhányada kiemelkedően magas, ami némi megkönnyebülést jelent a nyereségre éhes részvényesek körében.

Mernek bénák lenni

A fenti eredmények a vállalatvezető szerint leginkább egy dologra vezethetők vissza. Nevezetesen arra, hogy a vállalati kultúra nemhogy elviseli, de egyenesen bátorítja a kudarcot. Bezos szerint innováció nem létezhet próbálkozás, kísérletezés nélkül. Utóbbi viszont önmagában hordozza a bukást, hiszen ha eleve tudná valaki, hogy ötlete sikerrel végződik, azt természetszerűleg nem is lehetne kísérletetezésnek nevezni.

A vezérigazgató úgy látja, sok vállalatnál hivatalosan teljes mellszélességgel támogatják az innovációt, ám mindeközben nem képesek elviselni az ezzel együtt járó kudarcokat, amelyek elválaszthatatlan részét képezik a sikerhez vezető útnak. Matematikai okfejtést is mellékel gondolataihoz, miszerint ha egy kimenetel 10 százalékos valószínűséggel jön össze, de százszoros hozammal kecsegtet, akkor ezt logikusan mindig meg kell kockáztatni. Még akkor is, ha tíz esetből kilencszer ez végül veszteséges döntésnek bizonyul. Az az egy siker viszont busásan kárpótolja a kockázatvállaló egyént vagy szervezetet.

Ha valaki, akkor Bezos tapasztalatból tudja, miről beszél. Az Amazon bő két évtizedes múltjában ugyanis bőségesen lehet rossz üzleti eredménnyel zárult kísérleteket találni. Ezek közül minden bizonnyal az egyik legemlékezetesebb az Amazon Fire Phone nem túl régi esete. A forradalmi áttörésként beharangozott készüléket előbb sorozatos ácsökkentésekkel próbálták a felhasználókra sózni, majd tavaly végleg megszabadultak a rendkívül gyengén teljesítő mobiloktól.

Cloud & big data

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.