Bekapcsolta 5G-s teszthálózatát a Telenor Győrben. A hálózat kiépítését tavaly kezdték meg a vállalat szakemberei a Széchenyi István Egyetemmel közreműködve. Mint azt Koller György, a Telenor műszaki vezérigazgató-helyettese elmondta, a hálózat két bázisállomással, állomásonként két-két rádiós egységgel üzemel. A rendszer része egy teljesen önálló, NSA-szabványoknak megfelelő maghálózat, amely a két bázisállomással együtt teljes körű, élő hálózatot alkot. A kommunikáció 3600 MHz-es frekvencián 100 MHz-es sávban folyik. A bázisállomások az egyetem egyik épületére, illetve Győr belvárosába kerültek.
Bár a Telekom már kiépített egy 5G-s bázisállomást a Zalaegerszegen működő önvezető tesztpályához, abban mindenképpen első a Telenoré, hogy két bázisállomásból áll, és nem csak egy speciális tesztkörnyezetet biztosít, hanem partnerek által is használható.
A Telenor a hálózat működtetéséhez három hónapra kapott ideiglenes frekvenciaengedélyt a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóságtól. Az engedély azonban több alkalommal is meghosszabbítható – mondta Koller.
A teszthálózat elemeit a ZTE szállította, és a kínai gyártó biztosította az 5G-s telefonokat is a bemutatóhoz. Koller hangsúlyozta is, hogy ezek már kereskedelmi forgalomban kapható infrastruktúra-elemek.
Ki kell találni, hogy mire használható
A vezérigazgató-helyettes arról is beszélt, hogy bár az 5G előnyei – a korábbiaknál lényegesen nagyobb letöltési sávszélesség, a rendkívül alacsony válaszidő és a korábbiaknál nagyságrendekkel nagyobb számú eszköz egyidejű kiszolgálása – ismertek, és vannak már elméleti business case-ek is, a hálózati képességekre épülő termékek és szolgáltatások kidolgozása még a piaci szereplőkre vár.
Azért is esett a választás a Győrre, illetve a Széchenyi István Egyetemre, hogy az egyetem mérnökhallgatói is hozzáférjenek a legújabb mobilhálózati technológiához, amitől a remények szerint lendületet kaphat a magyarországi 5G-re épülő kutatás-fejlesztés. (Az egyetemen a közelmúltban állították fel a Digitális Fejlesztési Központot, melynek egyik témája épp az 5G piaci hasznosítása.) A Telenor és az egyetem az 5G-s teszthálózat elindításával egy időben közös kutatás-fejlesztési együttműködési megállapodást is kötött.
Élőben tesztelték a hálózatot
A teszthálózat átadásán lebonyolították az első nyilvános hívást is: Jan Hanus, a Telenor Magyarország vezérigazgatója videohívással invitálta színpadra az épület egy másik részében tartózkodó Kara Ákos infokommunikációért és fogyasztóvédelemért felelős államtitkárt. A szolgáltató munkatársai emellett élőben tesztelték is a hálózat sebességét, melynek során közel 1,7 Gbit/s letöltési sebességet mért a tesztszoftver. A hálózat egyébként maximálisan 1,8 Gbit/s-os letöltési sebességet biztosít.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak