A kínai okostelefon-piac alakulása idén nem csupán a vásárlóerő mérete miatt kulcsfontosságú a mobilipar szereplőinek. A világjárvány kiváltotta bizonytalanságot ugyanis leghamarabb az innen érkező adatok tudják kicsit enyhíteni, mivel Kínában egy ideje már normális(abb) életvitel zajlik. Utóbbi pedig jó indikátor lehet arra nézve, hogy mire számíthatunk a közeljövőben a globális gazdasági folyamatokat illetően.
Ledolgozták a márciust
Az Információs és Kommunikációs Technológia Kínai Akadémiájának (CAICT) adatai alapján a gyártók 40,8 millió okostelefont szállítottak. Bár ez önmagában is impresszív mennyiségnek tűnik, a szám igazi értékét a tavalyi ilyenkori teljesítménnyel összevetve látjuk. 2019 áprilisában ugyanis "csak" 34,8 millió darabos volt a forgalom, azaz 17 százalékos növekedést hozott Kínában az elmúlt hónap.
Hogy még inkább kontextusba helyezzük az adatot: amikor februárban a koronavírus miatt több tartományban szinte teljesen leállt az élet, ugyanettől az intézettől származó információk szerint 55 százalékos volt a forgalom éves visszaesése. A februárnál már valamivel kevésbé volt durva a március, de még az első tavaszi hónapban is nagyjából 20 százalékos recessziót mértek az okostelefonos szállításokban.
Az áprilisi számokkal kapcsolatban egyébként egy érdekes mellékszál, hogy a rendszeresen publikáló CAICT évek óta először nem közölt operációs rendszerekre bontott statisztikát. Így azt sem lehet tudni, hogy az év elején a kínai eladásaiban komolyabb visszaesést szenvedő Apple miként teljesített az androidos riválisokkal szemben.
Nem rossz, de nincs még karácsony
Igazán örömteli, hogy miközben a világ gazdasági kilátásairól napról napra egyre rosszabb előrejelzések, egyre súlyosabb jelzőkkel ellátott vélemények látnak napvilágot, Kínából egy ilyen szép adat érkezett. Ugyanakkor az áprilisi erőteljes növekedésnek érdemes óvatosan örülni.
Egyrészt ebben a lendületben bőven benne van az, hogy az előző hónapokban bezártságra ítélt országban az emberek egy jó része most pótolja be a korábbra tervezett vásárlását. Azaz ez az éves növekedés valószínűleg csak az előző hónapok sokkal komolyabb veszteségének töredékes pótlásának tekinthető.
Másrészt ami Kínában történik, az nem feltétlenül ültethető át egy az egyben a világgazdaság egészére. Más országokban a helyi sajátosságok függvényében akár drasztikusan különböző trendek is kirajzolódhatnak majd az elkövetkező időszakban, amikor az egyes régiókban szintén elkezdődik a lazítás politikája.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak