A hatóságok még az idén január 25-ére eső kínai újév előttbevezették azokat az utazást is érintő korlátozásokat, amelyek legnagyobb része egész februárban élteben is maradt, így meghatározó volt az ottani legnagyobb ünnepet kísérő ajándékvásárlásokra is. Az Információs és Kommunikációs Technológia Kínai Akadémiájának (CAICT) adatai alapján így az előző hónapban összesen 6,34 millió mobil eszközt értékesítettek az egész országban, ami majdnem 55 százalékos visszaesésnek számít az előző év megfelelő időszakának 14 milliós darabszámához képest, sőt 2012 óta a leggyengébb eredmény az eladott készülékek volumenét tekintve.
A visszaesés egyik legnagyobb vesztese az Apple lett, a cég részvényárfolyama egyből 6 százalékot zuhant koronavírus-járvány és az olajárcsökkenés hatására erősödő recessziós félelmek miatt. Ez a kínai piacot tekintve azt jelenti, hogy idén februárban kevesebb mint félmillió iPhone-t adtak el Kínában, szemben a tavalyi 1,27 millióval, az elemzők már a teljes márciusi félévről lemondtak: az IDC és a Canalys globálisan is 40 százalék körüli visszaesést prognosztizál.
Másnak sem megy annyira jól
Összességében persze az androidos szállítók, ezen belül pedig a Huawei és a Xiaomi kiesése a legnagyobb, ők a 2019 februári 12,72 milliós szállításhoz képest most 5,85 millió mobil eszközt értékesítettek. Mindezek alapján az sem meglepő, hogy a Huawei a teljes évre vetítve az okostelefon-eladsok 20 százalék körüli csökkenésével számol, ami a kínai társaság esetében nagyrészt az amerikai kereskedelmi korlátozásokból fakad.
A 2020-ra tervezett 190-200 millió darabos értékesítés így is hatalmas mennyiséget jelent, amivel a Huawei simán megőrizheti második helyét az okostelefon-gyártók rangsorában, de akár az Apple-nek is esélyt jelenthet, hogy visszaszerezze a Samsung mögött korábban elfoglalt helyét. A korábbiakhoz képest 40-50 millióval kevesebb eladott eszköz vszont mindenképpen hatalmas bevételkiesés lesz, és egyelőre az sem világos, hogy az új, Google-szolgáltatások nélküli P40 és P40 Pro csúcskészülékek hogyan teljesítenek majd ebben az évben.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak