A hidegháború legkeményebb éveit idéző versengés folyik az űr meghódításáért. Csak most nem két szuperhatalom, hanem két multimilliárdos cégvezető között zajlik a játszma. Jeff Bezosban és Richard Bransonban közös, hogy egyaránt az informatikai szektorban szerezték vagyonukat, illetve az is, hogy mindketten megszállotjai a világűrnek. Anyagi helyzetüknek hála pedig simán megtehetik, hogy teheratóval öntsék a pénzt űrkutatásra specializálódó cégeikbe. A rivalizálás egyik legfontosabb mérföldkövének láthatóan mindketten azt tekintik, hogy melyikük jut fel először a csillagok közé.
A második hely a vesztesek első helye
Bezos némileg váratlanul állt nyilvánosság elé nyár elején azzal a hírrel, hogy maga is részt fog venni a Blue Origin első embert is szállító űrtúráján. A négyfős csapatot testvére mellett egy igen gazdag licitáló és egy rejtélyes negyedik személy kerekíti ki. A tervek szerint a misszió július 20-án startol, ami alapján minden kommentár gyakorlatilag kész tényként kezelte, hogy az Amazon alapítója lesz az első űrmilliárdos, aki saját maga is megjárja majd a világűrt.
Az angol származású Sir Richard Bransont azonban hiába emelte üzleti sikerei elismeréseként 2000-ben nemesi rangra Károly herceg, a lovagiasság nem feltétlenül tartozik a jelenleg 70 éves örökifjú legfontosabb tulajdonságai közé. A Virgin Galactic űrkutatási céget még 2004-ben elindító Branson ugyanis bejelentette, hogy július 11-én részt vesz a SpaceShipTwo Unity 22-es küldetésén. Ezzel pedig bő egy héttel lepipálhatja a pezsgőt talán már be is hűtő riválisát.
A még mindig tesztrepülésnek minősített kilövés lesz az első olyan misszó a Virgin Galactic történetében, amikor teljes legénységet küldenek fel. Ez két pilótából és négy specialistából áll majd. Branson gyakorlatilag minőségellenőri szerepkört kap, azaz a milliárdos személyesen győzödik meg arról, hogy a későbbiekben szolgáltatásként kínált repülés milyen élményt ad majd a fizető ügyfeleknek.
A cég egyébként nem sokkal korábban, idén májusban hajtotta végre az első olyan tesztrepülést, ahol embert is felvitt a világűr peremére a SpaceShipTwo rakéta. Eredetileg erre tavaly decemberben került volna sor, ám az akkori kilövést egy technikai hiba meghiúsította.
A július 11-ei kilövést követően még két tesztrepülés van tervben, mielőtt valamikor jövőre beindulhat a kereskedelmi űrturizmus, amire a jegyfoglalásokat várhatóan hamarosan meg is nyitja majd a Virgin Galactic.
Vigaszdíj
A fentieket nyilvánvalóan egy mélyütésként megélő Jeff Bezos azért valamivel mégis vigasztalódhat. Július 20-án a New Shepard hordozórakéta által felvitt kabinban ugyanis ott lesz az a személy is, aki 28 millió dollárt volt hajlandó fizetni azért, hogy együtt repülhessen az Amazon vezérével. Így Bezos jogosan állíthatja majd cégéről, hogy a Blue Origin volt az első privát vállalkozás, amelyik fizetős ügyfelet jutatott a világűrbe.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak