Közel négy év jogi huzakodás után 2024 nyarán született meg az az ítélet az Egyesült Államokban, amely a Google működését versenyellenesnek minősítette. Az eljáró bírói szerint a techóriás az online keresések esetében visszaélt piaci pozíciójával, ami a versenytársaknak, a hirdető partnereknek és a felhasználóknak is kárt okozott. Az augusztusi bírósági döntést követően az amerikai igazságügyi minisztérium azt szorgalmazta, hogy a problémát a Chrome böngésző eladásával orvosolja a cég.
A jogi eljárás tervezett folytatásaként idén áprilisban kéthetes meghallgatási kört tartanak, ahol a bíróság részletesen áttekinti az értintettekkel, hogy milyen változtatásokat lát szükségesnek a versenyszabályoknak megfelelő működés biztosítására. Ennek keretében a héten megjelent a bíróságon a ChatGPT vezetője, Nick Turley is, akit többek között a Google monopolhelyzetéről kérdeztek.
A Bloomberg beszámolója szerint Turley a meghallgatáson egy direkt kérdést is kapott, miszerint a chatbotot fejlesztő OpenAI érdeklődne-e a Chrome iránt. A válasz nem meglepő módon az volt, hogy igen, hozzátéve, hogy valószínűleg nem ők az egyetlenek a világon, akiket érdekel a Google böngészője. A ChatGPT-t jelenleg plugin segítségével lehet a Chrome szerves részeként használni, de Turley úgy látja, egy esetleges tulajdonosváltással sor kerülhetne egy sokkal mélyebb integrációra.
Ott vagyunk már?
Ettől persze még messze járunk. A Google a maga részéről természetesen tiltakozik a radikálisnak bélyegzett eladási forgatókönyv ellen. A keresőóriás szerint üzletágainak szétválasztása csak az ügyfélélményt rombolná, a lehetséges intézkedések között ugyancsak felvetett riválisokkal történő adatmegosztást pedig egyenesen veszélyesnek minősítette a személyes adatok biztonsága szempontjából.
A 2020-ban indított bírósági ügy a meghallgatási kört követően várhatóan idén augusztusában érhet a végleges döntés szakaszába. Akkor derülhet ki, milyen konkrét változtatásokat lát szükségesnek a bíróság a versenyszabályoknak megfelelő működés biztosítására. De bármi is álljon majd ebben a határozatban, az abban foglalt elemek tényleges implementálása valószínűleg további hosszú éveket vesz majd igénybe.
Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban
A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió. A valódi előrelépéshez olyan infrastruktúrára, szolgáltatásokra és partneri támogatásra van szükség, amelyek nemcsak technológiai válaszokat adnak, hanem üzletileg is működőképes megoldásokat kínálnak.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak