Termékenyítően hatott a piacra a Copilot, valamint az AI Builder, amibe összeolvasztották a Microsoft low-coding eszközeit a generatív mesterséges intelligenciával.

Évek óta terítéken van: a low-coding platformokkal aktívan be lehetne vonzani az üzleti alkalmazásfejlesztésbe a üzleti oldalon dolgozó, de kódolni nem tudó munkatársakat. Ezzel az informatikushiányt is lehetne enyhíteni.

Hiába volt nem csak tetszetős, hanem logikus is a gondolat, a valódi áttörésre éveket kellett várni. Ha vállalatok alkalmaztak is ilyen eszközöket, azokat jellemzően alkalmazásspecifikusan használták. Igaz volt ez a Microsoft Power Appsre éppúgy, mint a Siemens Software tulajdonában lévő Mendixre vagy a Saleforce low-coding jellegű segédletére. Készültek persze általános célú megoldások is, mint például a magyar fejlesztésű Oriana Effector, de az igazi piaci siker késett.

Kora tavasszal azonban a Microsoft előállt a kézenfekvővel: miért ne lehetne összecsomagolni a generatív mesterséges intelligenciára (MI) épülő Coplitot, a Power Appset, a Power Virtual Agentset és a Power Automate-et? A(z üzleti) felhasználó természetes nyelven közli az alkalmazással, hogy mi a cél, és a mesterséges intelligencia legenerálja az alkalmazás kódját. Ez már valóban low-coding, sőt szinte már no-coding lenne! Ráadásul kitágítható lenne az ilyen eszközök felhasználhatósága.

Nem véletlen, hogy egy sor low-coding eszközt fejlesztő cég rástartolt ugyanerre a lehetőségre. Azóta sorba jönnek ki az MI- és gépitanulás-alapú alacsony kódolási igényű fejlesztőeszközök. Az alábbiakban bemutatunk pár kísérletet. melyek egyben azt is mutatják, hogyan tágul a low-coding fogalma.

Öt MI-kísérlet low-coding platformon

Airtable. Az idén tizedik születésnapját ünneplő San Francisco-i startup felhős kollaborációs szolgáltatásokat kínál. Az év elején jelentette be, hogy low-coding eszközét mesterségesintelligencia-funkciókka bővíti. Az egyelőre bétás szolgáltatással üzleti folyamatokhoz lehet beágyazott "alkalmazásokat" kódolni. Az Airtable az Open AI alapszintű LLM-jére (Large Language Model) építi a szolgáltatást, de a startup azt ígéri, hogy jövőben akár több LLM között is választhatnak az ügyfelei.

Appian Platform. Az Appian a low-coding világ régi motorosa. Folyamatautomatizálási eszközkészletét főleg azért szeretik, mert konzisztens felhasználói élményt nyújt, ami az ún. citizen developerek, azaz a civil (kódolási, alkalmazásfejlesztési ismeretekkel korlátozottan vagy egyáltalán nem rendelkező) "fejlesztők", lényegben az üzleti oldalon ülő belső felhasználók számára hangsúlyosan fontos lehet. A generatív MI-t is hasznosító funkciók először a platform 23.2-es verziójában jelentek meg: abban a dokumentumok és az e-mailek osztályozását, valamint a dokumentumok kivonatolását támogatja mesterséges intelligencia. A következő, várhatóan még ebben a hónapban megjelenő 23.3-as verzióban a GenAI chatbot segíti majd az űrlaptervezést és a folyamatmodellezést.

Creatio Atlas. A Cretio "papíron" nem low-coding szolgáltatást kínál, hanem platformot üzleti folyamatok automatizálásához. A lényeg persze ugyanaz: a francia cég platformján citizen developerek fejleszthetnek üzleti alkalmazást saját munkájuk gyorsításához. A Creatio májusban jelentette be, hogy egy konnektoron keresztül összekapcsolhatóvá teszi low-coding platformját a ChatGPT-vel. Azóta hasonló módon integrált egyéb prediktív gépi tanulási modelleket is. A ChatGPT-konnektor a GPT 3.5 API-ját használja. Az integráció révén olyan tevékenységek automatizálhatók, mint pl. a szövegfordítás vagy a szabvány e-mailek generálása.

Mendix. A Siemens tulajdonában lévő low-coding platform kategóriája egyik legfejlettebb eszköze. Az MI-hullámról ők sem akartak lemaradni. A cég a Mendix AIAD-vel (AI-assisted Development) – más néven Mendix Assisttel – bővítette platformját. Az eszköz két fejlesztési asszisztensként használható botot tartalmaz. Az MxAssist Logic Bot segíti az alkalmazás logikájának (mikrofolyamatok) modellezését és konfigurálását. Az MxAssist Performance Bot pedig az alkalmazás teljesítményének optimalizálását támogatja azzal, hogy összehangolja a projektmodellt a Mendix legjobb fejlesztési gyakorlataival.

UiPath AI Center. És hogy a végére valami régiós megoldás is jusson, emlékezzünk meg a Bukarestben alapított UiPath MI-alapú megoldásáról is. A cégnél az MI, pontosabban a machine learning használata nem újdonság: szolgáltatásukban évek óta ML támogatja a folyamatautomatizálást. De természetesen ők is szeretnék kihasználni az LLM-ek hirtelen jött népszerűségét. Az AI Centerben a felhasználók MI- és ML-modelleket képezhetnek a robotizált folyamatautomatizáláshoz (Robotic Process Automation, RPA). Olyan feladatokhoz lehet modelleket betanítani, mint a dokumentum-, beszéd- és képelemzés vagy a táblázatos adatok elemzése. Az ügyfelek ehhez hozhatják saját modelljeiket, de az UiPath is kínál néhányat.

Bejön-e a nagy ígéret?

A Forrester 2019-ben azt jósolta, hogy a low-coding platformok globális piaca óriási felfutás előtt áll, akár évente átlagosan 40 százalékkal is bővülhet, és 2022-re meghaladja 21 milliárd dollárt.

A Statista adatai szerint a Forrester elemzői még alá is becsülték a bővülést. 2022-ben a piac mérete 22,5 milliárd dollár volt, idén pedig megközelítheti a 27 milliárdot. A növekedésnek az MI újabb lendületet adhat, azaz ideje, hogy a Forrester elemzői leüljenek az MI-vezérelte abakuszuk elé, hogy újraszámolják a várható növekedést.

Cloud & big data

Vajon milyen céget gründol a Theranos-csalásról elhíresült Elisabeth Holmes párja?

Természetesen olyat, amelyik radikálisan új vérvizsgálattal kívánja forradalmasítani az egészségügyet. Legutóbb ezért 11 év letöltendő járt a családban.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.