Természetesen olyat, amelyik radikálisan új vérvizsgálattal kívánja forradalmasítani az egészségügyet. Legutóbb ezért 11 év letöltendő járt a családban.

Manapság már nem könnyű olyan dologba botlani az interneten, amire őszintén azt lehet mondani az embernek, hogy erre aztán tényleg nem számított. Mégis, most valami hasonló sztorival állunk szemben, amely ráadáasul nem egy ismeretlen blogon, hanem a The New York Times hasábjain jelent meg.

Az amerikai lap beszámolója szerint Billy Evans éppen nagy befektetőkereső kampányban van. A cél 50 millió dollár összegyűjtése egy egészségyügyi startup, a Haemanthus elindításához. A vérvirágként ismert növény latin nevét természetesen nem véletlenül kapta a cég, hiszen a vállalkozás az ígéretek szerint a "diagnosztika jövőjét" hozza majd el "az egészségügyi vizsgálatok radikálisan új megközelítésével".

És hogy ez miért érdemel különös figyelmet? Evans párja az a bizonyos Elizabeth Holmes, aki jelenleg több mint 11 éves börtönbüntetését tölti azért, mert a vérvizsgálatok forradalmasítását ígérő Theranos alapító-vezetőjeként tudatosan megtévesztette a befektetőket. (A párnak egyébként két közös gyereke is született, akiket most értelemszerűen Evans nevel.)

Holmes 2003-ban alapította a Theranost, és szűk másfél milliárd dollárt gyűjtött össze befektetőktől, akik úgy vélték, hogy a cég kifejlesztette a különböző betegségek kimutatásának módját egy olcsó, ujjal szúrható vérteszt segítségével. Elizabeth Holmesék hosszú ideig el tudták hitetni a befektetőkkel, hogy képesek olyan készüléket fejleszteni, ami néhány csepp vérből készít teljes vérképet, valamint képes kimutatni nagyon sok patogént. A trükk amúgy az évezredek óta bevált legegyszerűbb eszköz volt: hazudtak, és mint minden szélhámos, mindig azt mondták a közönségüknek, amit ők hallani szeretettek volna.

Viccnek azért durva lenne

Az előzmények ismeretében tehát nem csodálkozhatunk azon, hogy a cikk kapcsán sokak csak egy újabb, mesterséges intelligenciával generált álhírnek vélték Evans kezdeményezését. Bármennyire is nehéz elhinni, de a sztori tényleg igaznak tűnik. Az NPR például meg nem nevezett forrásokról arról ír, hogy több millió dollárt már sikerült is összegereblyézni a projektre. Igaz, ezek a befektetések jórészt a tehetős családból származó Evans rokonságától és közvetlen ismerősi köréből érkeztek.

A hírek szerint a startupnál már tervezik is az első állatkísérleteket, hogy aztán később embereken tesztelhessék a forradalmi technológiát. Kár, hogy Elizabeth Holmes egyelőre nem tud személyesen is részt venni az úttörőnek ígérkező munkában.

Piaci hírek

CIO Hungary 2025: hogyan válhat veszélyessé egy félrenevelt MI?

Beszámolónk harmadik része a 16. CIO Hungary konferencia második napjáról, ahol a stresszes témák mellett a stresszcsökkentésről is sokat megtudhattunk.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.