Nem csak az OTP Bank nagyívű programja létezik a magyar LLM-szcénában. A Hiflylabs MI-alapú robotasszisztensének bétás változatát ősszel kezdték el használni vállalatok.

Kommunikáció saját belső tudástárunkkal nyelvi megkötések nélkül – ezzel a hangzatos ígérettel harangozták be a magyar Hiflylabs generatív MI-alapú fejlesztését, a RoboDocot. Ez a megoldás is annak az elvárásnak igyekszik megfelelni, ami üzleti környezetben alapvető: legyen megbízhatóbb és biztonságosabb, mint az általános generatív MI-k. Ehhez azonban a modellt a vállalat belső adatain kell tanítani (ez a koncepciója pl. a MosaicML-nek, melyet nyáron vásárolt fel a Databricks, de az SAP is ilyen jellegű MI-alkalmazásokban gondolkodik).

Mint a legtöbb virtuális asszisztens, a RoboDoc is szabadszöveges instrukciókkal utasítható. A feltett kérdésekre a felhasználó cég teljes tudástára alapján ad választ, működése ugyanis a céges adatbázisok és tudásbázis (üzleti adatok, statisztikák, dokumentumok, képi és hanganyagok) feldolgozására, értelmezésére és elemzésére épül. A Hiflylabs szerint ügyfeleik főleg pénzügyi, kutatási, szoftverfejlesztői (kódírás, kódoptimalizálás) vagy vállalatirányítási (pl. folyamatoptimalizálás) területen alkalmazhatják, de felkészíthető akár ügyfélszolgálati felhasználásra is. Speciális terep az egészségügy, ahol a betegkartonok és a különböző vizsgálati eredmények feldolgozásával segíti az adminisztrációt és a gyógyító tevékenységet.

Külső LLM-ek adják az alapot

Mint Horváth Imolától, a Hiflylabs fejlett analitika csapatának vezetőjétől megtudtuk, a RoboDocba olyan külső, többnyelvű LLM-eket (large language model) integráltak, melyek magyar nyelven is képesek magas szinten kommunikálni. "Ezek a modellek az elmúlt egy évben a nyelvi megértés magas szintjét érték el, és ez a magyar nyelvre is érvényes" – mondta a szakember.

Az LLM-eket fejlesztési projektektől függően API-hívással vagy letölthető open source csomag formájában integrálják. Utóbbi módszert biztonságosabbnak ítélik, mert a megrendelő belső tudásbázisa, dokumentumai, adatai házon belül maradnak. A folyamat első lépése a belső tudásbázis előfeldolgozása, melynek során az adatokat az LLM számára fogyasztható formátumra alakítják. A szabadszöveges instrukciók megadásánál így tudja beazonosítani a releváns tartalmakat, hogy ne kelljen mindent "megnéznie" vagy "elolvasnia", hanem a leszűrt tartalmak alapján generáljon válaszokat a kérdésekre.

Maga a fejlesztési folyamat egyébként sok szempontból eltér a hagyományos BI-fejlesztésektől. "A modell tanításához részletesebb granuláltságú, frekvenciájú és jobb minőségű adatra van szükség, mint egy BI-megoldásnál. Utóbbiak fókusza a múlt és a jelen, céljuk pedig egy átfogó kép, helyzetjelentés biztosítása. Az MI-alapú rendszerek jövő- és újdonságorientáltak, vagyis az a céljuk, hogy előrejelzéseket készítsenek a keresletre és az árra vonatkozólag, vagy javaslatokat tegyenek az ügyfeleknek újabb videók, cikkek megnézésére és termékek fogyasztására" – sorolta a különbségeket a szakember.

Ami az üzemeltetést illeti, a rendszernek alapvetően nincsenek extrém követelményei az infrastruktúrával szemben. Az LLM futtatható felhős vagy on-prem környezetben is. A belső tudásbázis feldolgozása során készül egy indexált vektoradatbázis, ez szolgál inputként a modellnek a beérkező szabadszöveges kérdések megválaszolásához. Emellett kell egy chatfelület, ahol a felhasználók kérdezhetnek. A komponenseket (belső tudásbázis, vektor adatbázis, LLM és chatfelület) egy integrált környezetbe, az ún. LLMOps-ba ágyazva kapcsolják össze és üzemeltetik.

"Ugyanakkor a legjobb teljesítménnyel bíró LLM-ek még igen nagyok (70+ milliárd paraméter), és sok számítási kapacitást igényelnek (145 gigabájt RAM), az open source modellekhez erős lokális szerverek vagy felhős virtuális gépek kellenek" – hívta fel a figyelmet Horváth Imola. Mint mondta, fontos fejlesztési cél, hogy csökkentsék az ilyen algoritmusok számításikapacitás-igényét.

Az adatvédelem kulcskérdés

Egészségügyi területen kiemelten fontos kérdés az adatbiztonság. Ez a RoboDoc esetében több tényezőn múlik. Egyrészt szükség van arra, hogy az intézményeknek legyen olyan fejlett vagy éppen épülő IT-infrastruktúrája, ami lehetőséget biztosít az on-premise és open source megoldások fejlesztésére. Horváth Imola szerint ez kiváltható olyan IT-szolgáltatók magyarországi adatközpontjával is, amely megfelel a szabályozási előírásoknak.

Ami Hiflylabs oldalát illeti, a betegek szenzitív adatait anonimizáció után használják a tanítás során, és a fejlesztési folyamatba is szigorú biztonsági elemeket építettek.

Cloud & big data

Idegesítéssel küzd a képernyőfüggőség ellen egy új alkalmazás

Mivel az időkorlátos-kiléptetős módszerek nem igazán hatékonyak, a kutatók új módszerrel próbálnák meg rávenni a felhasználókat, hogy néha kapcsolják ki az okostelefonjukat.
 
Az Európai Unió kibervédelmi direktívájának való megfelelés nem annyira bonyolult feladat, mint amilyennek elsőre látszik.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.