Tegnap zárult Orlandóban az SAP éves ügyfélkonferenciája, a Sapphire, ahol a német vállalat is reagált az elmúlt időszak legforróbb témájára, a mesterségesintelligencia-fejlesztések látványos gyorsulására. Beszélt róla Christian Klein vezérigazgató is, de a részleteket Thomas Saueressig, az SAP igazgatóságának termékstratégiáért felelős tagja ismertette az egybegyűlteknek. (A szakember, bár még nincs negyven, már közel két évtizede dolgozik az SAP-nál. A vállalat CIO-jaként korábban lapunknak is adott interjút.)
Saueressig már az ügyfélrendezvényt megelőzően is mondott olyanokat, hogy az SAP valójában egy titkos MI-óriás, amely folyamatosan építi be az MI-megoldásokat a szoftvereibe, írja összefoglalójában a Computerwoche. A konferencián a szakember azzal erősített rá korábbi kijelentésére, hogy már most is mintegy 130 funkcióban kap szerepet az MI. A generatív MI-vel azonban szintet lépnek, amihez mindjárt szlogent is találtak: "SAP Business AI". Ez – legalábbis ha távolról nézzük – sok újdonságot nem hoz a korábbi törekvésekhez képest: például személyre szabott ügyfélélménnyel javítja a beszerzés hatékonyságát vagy a toborzást.
Az SAP egyelőre nem fejleszt saját MI-t, hanem partnerei eszközeire és modelljeire épít, és adja hozzájuk az üzleti adatokat, amelyek garantálják az eszközök üzleti környezetben elvárt megbízhatóságát. Az OpenAI ChatGPT-je és származékai éppúgy szerepet kapnak majd, mint azok az eszközök, melyeket a német Aleph Alpha nevű, heidelbergi székhelyű startup fejleszt (a cégbe épp most tervez beszállni jelentősebb összeggel az Intel Capital), vagy az IBM, amellyel régebb óta együttműködik a walldorfi vállalat. Klein azt mondta Orlandóban, hogy fenn akarják tartani ezt a diverzitást, mert nem akarnak egyetlen MI-eszköztől függővé válni.
Távlatilag azonban saját alapmodell fejlesztése is szerepel a tervekben, hogy ne külön eszközként, hanem az alkalmazásokba natívan integrálva kínálhassák az MI-funkciókat. Ez később a termékek árazásában is megjelenhet: az MI-funkciók fejlettségétől és hatókörétől függően adnának ki különböző verziókat eltérő árakon egy-egy szoftverből.
Már jönnek a konkrétumok is
A Sapphire keretében konkrét megoldásokat is bejelentettek: a SuccessFactorst például integrálták a Microsoft 365 Copilottal, Copilot in Viva Learninggel és az Azure OpenAI szolgáltatásával. A szöveggenerálásra és -elemzésre alkalmas modellek integrációjával az SAP szerint az ügyfelek javíthatják a toborzásnál a kiválasztási folyamat hatékonyságát, és javulnak a vállalat lehetőségei az alkalmazottak megtartására és fejlesztésére.
Érkezik a Green Ledger, amely a CO2-kibocsátással szembeni szigorodó követelményeknek való megfelelésben segít. Ez lényegében egy emissziós "főkönyv", amelyben a pénzügyi adatokhoz hasonló pontossággal, átlátható és ellenőrizhető módon gyűjthetők a kibocsátási adatok minden, a rendszerben rögzített vállalati folyamatból. Így pontosan kimutatható lesz, hogy melyik területen lehet legjobban csökkenteni az emissziót. A Green Ledger az S/4HANA Cloud eleme lesz, és beveszik például a RISE with SAP programba is, amelyet a vállalat az S/4HANA- és felhős migráció támogatására indított 2021-ben.
A Business Network ágazatspecifikusan bővül. A mostani rendezvényen a gyártóiparnak szánt változatot jelentették be. Az SAP azt ígéri, hogy az MI-integráció révén sokkal rugalmasabb lesz vele az ellátási láncok kezelése.
A Business Technology Platform szintén kapott új funkciókat, melyekkel gyorsítható a kritikus folyamatok optimalizálása és automatizálása, valamint javul az SAP és nem SAP, illetve a felhős és on-permise rendszerek közötti folyamatintegráció. Itt elsősorban a 2021-ben megszerzett, folyamatautomatizáló eszközöket fejlesztő Signavio új eredményeire támaszkodik a német szoftveróriás.
A címlapfotón Oliver Roll, az SAP kommunikációs vezetője (balra), faggatja Jürgen Müller CTO-t, Crhristian Klein vezérigazgatót, valamint Thomas Saueressig igazgatósági tagot Orlandóban.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak