Az Európai Bizottság proaktívan lépne, mielőtt a három A – Amazon, Apple, Alphabet – dominanciája megölné a hangasszisztensek és hozzájuk kapcsolódó eszközök piacán a versenyt.

Teljesen elfoglalhatja az európai piacot a három legnépszerűbb digitális hangasszisztens, az Amazon Alexa, az Apple Siri és a Goggle Assistant, és ez leállíthatja a versenyt. Az Európai Bizottság (EB) közel egy évi vizsgálat után jutott erre a megállapításra, írta a Reuters. A vizsgálat nagyon is időszerű: egyrészt az Alexa, a Siri és a Google Assistant a legnépszerűbb hangsegédeszközök Európában, másrészt a Statista adatai szerint a globális piac még az évtized közepe előtt megduplázódhat. 2020-ig összesen 4,2 milliárd ilyen típusú eszközt értékesítettek, de 2024-re ez a szám 8,4 milliárdra nőhet. Ráadásul ennek a piacnak nagyon sok leágazása van a digitális közszolgáltatásoktól az okosotthonon át akár az autóiparig.

Margrethe Vestager európai versenybiztos a jelentés ismertetésekor külön kihangsúlyozta, hogy a Bizottság aggodalmát sokan osztják Európában (a jelentéshez megkérdeztek több mint 200 vállalatot is). Azt azonban egyelőre nem tudni, hogy mindezek nyomán indítanak-e monopóliumellenes vizsgálatot a három legnagyobb szereplő ellen. Erről Vestager szerint a most indult és szeptember elsejéig tartó nyilvános konzultáció tapasztalatait is feldolgozó záró jelentés elkészültekor, 2022 első felében születhet döntés.

Néhány kritikus pontot már most lehet tudni

A versenyjogi EU-biztos négy pontot emelt ki, amit a három "A" (Alphabet, Amazon, Apple) gyakorlatában versenyjogi szempontból a Bizottság aggályosnak vél, és a megkérdezett piaci szereplők is problémásnak találtak.

– Megkérdőjelezhető a három vállalat árukapcsolási gyakorlata: kizárólagosságot kérnek az eszközök gyártótól, hogy megakadályozzák második hangasszisztens telepítését egy eszközre.

– Fontos kérdés, hogy az eszközök alapértelmezett beállításai lehetővé teszik-e (általában nem) harmadék fél hasonló szolgáltatásainak, szoftvereinek a népszerűsítését. Az Android és a Google Search összekapcsolásával is hasonló problémája volt az EB-nek, ami most megoldódni látszik. Ám míg az általános keresőmotorok piacán egyelőre messze a Google-é a leghatékonyabb, ezért valószínűleg könnyebben is engedett a nyomásnak, a digitális hangasszisztensek piaca kiegyenlítettebb. Az európai piacot lényegében a kezdetektől letartolta a három "A", egyedül az okosotthon rendszerek piacába tudnak beleszólni más versenyzők (LG, Samsung stb.).

– A harmadik kritikus pont az adatmonopólium. A digitális hangasszisztensek és az okoseszközök szolgáltatóinak a kezében hihetetlen mennyiségű adat összpontosul. Már ezek kezelése is számtalan problémát felvet (lásd pl. az EU-s GDPR és a Cloud Act egymásnak feszülését, a Gaia-X projekt törekvéseit stb.).

– A negyedik kifogás az eszközök közötti interoperabilitás hiánya. Ez utóbbi például erősen leszűkíti az okosotthon-eszközök piacára beszálló cégek lehetőségeit: vagy kimaradnak, vagy elfogadják a nagyok játékszabályait.

 
Statista: Number of digital voice assistants in use worldwide from 2019 to 2024
Infogram


Vestager szerint proaktívan kellene lépni a szabályozásban, ezért javasolni fogja, hogy már jövőre módosítsa az EU a digitális piacokról szóló szabályokat.

Egyelőre csak az Amazon cáfolt

A Vestager által felsorolt kifogásokra a három cég közül egyelőre csak az Amazon reagált. A vállalat szóvivője szerint ez a piac nagyon is nyílt. Az Alexa több mint 140 ezer okosotthon-termékkel kompatibilis. Emellett a vállalat külön is segíti, hogy az eszközgyártók minél könnyebben integrálhassák az Alexát saját termékeikbe. A cég felemlegette a 2019-ben létrehozott iparági szövetséget, a Voice Interoperability Initiative-ot, amihez eddig 80 vállalat csatlakozott, köztük az Intel, a Facebook vagy a Sony. A kezdeményezés célja, hogy egy eszközre több hangasszisztenst is lehessen telepíteni. A dolog szépséghibája, hogy a legfontosabb riválisokat, az Apple-t, a Google-t és a Samsungot továbbra sem sikerült megnyerni.

Piaci hírek

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.