Több mint 25 ezer jelentkező választott műszaki vagy informatikai képzést – közölte az ITM.

Bár nem az informatikai és az egyéb műszaki szakmák a legnépszerűbbek, idén már minden harmadik felsőoktatásba jelentkező középiskolás ilyen szakot jelölt meg első helyen – közölte az MTI-vel az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM). Az ilyen szakokra jelentkezők száma az idén meghaladja a 25 ezret: 6 százalékkal többen jelöltek meg első helyen műszaki szakokat, mint tavaly, miközben összesen 112 ezren jelentkeztek a hazai felsőoktatási intézményekbe, 4 százalékkal többen, mint tavaly.

Ez a szám azonban nem csak a felsőoktatásba most belépőket takarja. Mint a Felvi.hu írja, ebbe beleszámítják azt a közel 18 ezer alapképzésből (BSc) kikerülő hallgatót is, aki mesterképzésen szeretné folytatni a tanulmányait.

Nem az informatikus pálya a legnépszerűbb

Bár általánosan a műszaki pályákra jelentkezők száma nagyobb arányban nőtt tavalyhoz képest, mint a felvételizők összlétszáma, közel sem ezek a legnépszerűbb szakmák. Továbbra is a gazdasági területek vezetnek, és az ilyen szakokra jelentkezők száma is nőtt a legnagyobb mértékben. Míg tavaly a jelentkezők 17,1 százaléka jelölt meg ilyen szakirányt első helyen, idén már 18,8 százalék. Ezzel szemben az informatikai pályákat választók aránya mindössze 0,2 százalékponttal nőtt: tavaly a felvételizők 9,8 százaléka, idén kereken tizede választott ilyen pályát. Az egyéb műszaki szakokra jelentkezők aránya tavaly 13,8, idén 14,1 százalék volt (lásd a grafikont).

Ugyanakkor két informatikai szak is belekerült a tíz legnépszerűbb célpont közé: a gazdálkodás és menedzsment után a második legnépszerűbb a mérnökinformatikus szak, erre összesen 3681-en jelentkeztek (tavaly 3579). A tízbe kilencedik helyen belefért még a programtervező informatikus szak is, ezt 2613-an jelölték meg első helyen (tavaly 2320). Összesen tízezer jelentkező jelölt meg a felvételinél első helyen valamilyen informatikai szakot, míg egyéb műszaki szakokat 15 ezren.

A minisztérium közleménye hangsúlyozza: határozott cél, hogy a munkaerőpiaci igényekhez igazodva egyre több fiatal szerezzen diplomát matematikai, természettudományos, műszaki vagy informatikai szakon, mert a magyar vállalkozások versenyképességének fokozása érdekében egyre nagyobb szükség van jól képzett mérnökökre.

 
Felvi 2019
Infogram


A kormány már a középiskolai oktatásban is arra törekszik, hogy a szakképzést a mérnökképzés előszobájává fejlesztve támogassa a fiatalok ilyen irányú pályaválasztását – írta a minisztérium. A kabinet a Programozd a jövőd! projekt keretében igyekszik felhívni a fiatalok figyelmét az infokommunikációs területben rejlő lehetőségekre, és ösztönzi őket az ilyen irányú felsőoktatási, diplomát adó képzések megkezdésére.

Mi lesz 2020 után?

Kérdés ugyanakkor, hogy milyen hatással lesz a műszaki felsőoktatásra az a terv, miszerint 2020-tól csak B2-es szintű középfokú nyelvvizsga birtokában lehetne felvételizni felsőfokú oktatási intézménybe.

Az MTA Közgazdaság- és Regionális Tudományi Központja által készített 2018-as tanulmány szerint 2016-ban az első végzettség megszerzésére jelentkezőknek mindössze 44 százaléka rendelkezett B2-es nyelvvizsgával. Az némileg javuló tendenciát vetített előre, hogy a 2016-ban érettségizett jelentkezők körében magasabb, 47 százalék körüli volt az arányuk. A tanulmány azt is kimutatta, hogy a nyelvvizsgával rendelkezőknek jobbak a bejutási esélyei, hiszen a felvettek körében már 55 százalék volt az arányuk.

Mint az Eduline egy április elején megjelent írása taglalja, a nyelvtudás szakonként változik. Vannak olyan képzések, ahol a most felvételizők 60-70 százalékának jelentkezni sem lenne esélye a nyelvvizsga hiánya miatt, és ebből a szempontból a műszaki képzés sem áll jól.

A felvételi követelmények szigorítása nem váratlan lépés, azt már évekkel ezelőtt bejelentették. Palkovics László innovációs miniszter egy tavalyi interjújában azt mondta, hogy a gimnáziumokban a nyelvtudás megszerzéséhez minden feltétel adott, az egyetemnek pedig nem feladata a nyelvoktatás, annál inkább a nyelvtudás alkalmazása az oktatás során.

A MTA adataiból azonban némileg más kép rajzolódik ki.

Közösség & HR

A befektetőket egyelőre nem győzték meg az Intel nagyszabású tervei

A csipgyártónál nagyon lelkesek a PC-eldások várható felfutása miatt, és nagy lehetőségeket látnak a GPU-k iránti óriási keresletben is, de a cég részvényeinek nem tett jót az első negyedéves veszteségek bejelentése.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.