A távmunkások száma viszont csökken, de még mindig közel tizedük tölti teljes munkaidejét a nappalijában vagy az otthoni dolgozószobájában.

A tudásmunkások körében egyre általánosabbá válik a hibrid munkavégzési forma, és fokozatosan visszaszorul a távmunka. A Gartner előrejelzése szerint 2023 végére 39 százalékuk dolgozik hibrid formában – szemben a 2022 végén mért 37 százalékkal –, és már csak 9 százalékuk nem megy be soha az irodába. Utóbbiak aránya tavaly év végén még 14 százalék volt. (Az USA-ban a hibrid formában dolgozók aránya az év végére elérheti az 51 százalékot, és egyelőre még minden ötödik szellemi munkát végző dolgozik kizárólag távolról.)

Az, hogy az alkalmazottak legalább munkaidejük egy részében otthonról dolgozhassanak, ma már nem csupán egy vonzó munkavállalói kedvezmény, maguk a munkavállalók is egyre inkább elvárásként fogalmazzák meg, mondta Ranjit Atwal, a Gartner egyik vezető elemzője. A pandémia lecsengése után 2022-ben volt némi visszarendeződés az általános home office-ból, de a hibrid munkavégzési forma abszolút polgárjogot nyert, ezért a kutatócég nem csupán idén, hanem azon túl is a foglalkoztatási forma bővülésére számít. (A Gartner azt tekinti hibrid munkavállalónak, aki hetente legalább egy napot dolgozik otthonról.)

Az informatikai szakemberek a legerősebb lobbistái

A trendhez a vállalatoktól új módszereket és új típusú (a Gartner megfogalmazásában "emberközpontú" – jelentsen ez bármit is) munkakörnyezetek kialakítását követeli meg. Ezt többek között rugalmasság, intencionális együttműködés és empátián alapuló vezetés jellemzi, fogalmazta meg a kutatócég egy korábbi tanulmányában is.

A hibrid munkavégzés terjedésének a legnagyobb hajtóerejét az informatikai területen dolgozó szakemberek adják. Ők azok ugyanis, akik a leginkább hajlamosak felmondani, ha máshol jobb lehetőségeket látnak. A munkahelyváltásban pedig manapság olyan szempontok kerültek előtérbe, mint a rugalmasabb munkavégzési forma, amely segít kialakítani a munka és a magánélet egyensúlyát, valamint a jobb karrierlehetőségek. Ez a vállalatok informatikai vezetőit állítja igazán komoly feladat elé a people-management terén.

 
Gartner: Knowledge Workers’ Share for Fully Remote and Hybrid, Worldwide, 2020, 2022-2023
Infogram

 

A hibrid munkavégzést technikailag is le kell követni. Ezen a téren a legfontosabb jelenség a virtuális munkaterek megjelenése (olyan eszközök, amelyek a videós megbeszéléstől a dokumentumokhoz való hozzáférésen és a megosztáson át a kollaboráció szinte minden lehetőségét biztosítják egy virtuális térben). A Gartner szerint 2025-re a munkavállalók 10 százaléka virtuális tereket használ majd bizonyos tevékenységeihez. De a legnagyobb változás ennek nyomán az lesz, hogy alapvetően már nem a hagyományos iroda, hanem a virtuális munkatér "testesíti meg" majd a vállalati kultúrát. (Itt kaphat értelmet, már ha valahol, a Teamsbe bevezetett szervezeti arculathoz igazítható Together mód.)

Országonként eltérő a változás üteme

A hibrid és a teljesen távmunkában dolgozók aránya erősen függ az egyes országok hagyományos munkakultúrájától is. Japánban például a vállalatok többsége a teljes jelenlétet preferálja, így ott az év végére már csak a tudásmunkások kábé 29 százaléka dolgozhat részlegesen vagy teljes munkaidőben otthonról. Bár Európában is a személyes interakciót részesítik előnyben, Németországban a Gartner mérései szerint például 49 százalék a hibrid formában dolgozók aránya.

Közösség & HR

CIO Hungary 2025: hogyan válhat veszélyessé egy félrenevelt MI?

Beszámolónk harmadik része a 16. CIO Hungary konferencia második napjáról, ahol a stresszes témák mellett a stresszcsökkentésről is sokat megtudhattunk.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.