Ismét uniós vizsgálat elé néz a Meta. Az Európai Bizottság amiatt indított eljárást, mert egyesek szerint a cég nem tesz megfelelő lépéseket, hogy a gyerekekben ne alakuljon ki függés a közösségi platformjaitól.
Az EB mindenekelőtt azt szeretné megvizsgálni, hogy a Facebook és az Instagram okoz-e a fiatalok körében ún. nyúlüreg-effektust, amikor a felhasználó egyre jobban elmélyed a közösségi oldal algoritmusa kínálta tartalmakban, és emiatt egyre kevésbé is tud elszakadni az oldaltól. A probléma nem először vetődik fel. 2019-ben Washingtonban egy szenátor törvényjavaslatot is benyújtott emiatt.
A vizsgálat azt is fel kívánja tárni, hogy a Meta törvényi kötelezettségének megfelelően biztosít-e olyan életkor-ellenőrző eszközöket, melyek hatékonyan képesek megakadályozni, hogy a gyerekek hozzáférjenek a nem megfelelő tartalmakhoz.
Idén ez már a második ilyen jellegű vizsgálat, amit az EB globális közösségi platformmal szemben elindít. Februárban a TikTokkal szemben kezdeményezett eljárás célja, hogy kiderítsék: a vállalat megsértette-e a digitális szolgáltatásokról szóló jogszabályt a kiskorúak védelmével, a függőséget okozó műveletek, illetve káros tartalmak kockázatainak kezelésével, a reklámok átláthatóságával kapcsolatban, valamint az adatokhoz való hozzáférés területein.
A DSA újabb próbája
A tavaly augusztusban életbe lépett EU-s direktíva, a DSA szigorított az online tartalmak ellenőrzésének szabályain, különösen a kiskorúak esetében.
Ha a Metáról kiderül, hogy megsértette a direktívát, az EB akár a vállalat globális éves forgalmának 6 százalékáig terjedő bírságot is kiszabhat, ismétlődő jogsértés esetén pedig korlátozhatja a szolgáltatást. Az Unió nincs meggyőződve arról, hogy a Meta eleget tett a DSA által előírt kötelezettségeinek: nem hozott hatékony intézkedéseket annak érdekében, hogy csökkentse az európai fiatalok testi és mentális egészségére gyakorolt negatív hatások kockázatát, nyilatkozta Thierry Breton belső piacokért felelős uniós biztos a vizsgálat kapcsán.
A Meta ellen áprilistól folyik egy másik, szintén a DSA-val kapcsolatos vizsgálat is. Azt azért indították, mert az EB gyanúja szerint a cég nem akadályozza megfelelően a többek között Oroszországból induló dezinformáció terjedését.
Az EU az utóbbi időben látványosan fokozta a technológiai óriásvállalatokra irányuló felügyeleti nyomást. A TikTok elleni eljárást már említettük, de ide sorolható az is, hogy az EB tavaly ősszel szigorított a Facebook és Instagram hirdetéscélzási gyakorlatával kapcsolatban, az X ellen pedig decemberben indult kötelezettségszegési eljárás.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak