Az amerikai Forbes értesülései szerint az Apple az elmúlt években titkos rendőrségi konferenciákat szervezett Cupertinóban. A találkozókon különböző országok rendőrei tanulhatták meg a cég szakembereitől és egymástól, hogyan segíthetik munkájukat az Apple-termékek. A legutóbbi ilyen rendezvényt egy éve, 2023 októberében tartották, és közvetlenül az IACP (International Association of Chiefs of Police) San Diegó-i konferenciája elé időzítették. Az idei rendezvényt azonban indoklás nélkül lemondták – a rendőrök legnagyobb sajnálatára.
Egy már kilépett Apple-alkalmazott, Gary Oldham, aki hat éven át felelt az Apple biztonsági piaci stratégiájáért (mentő, katasztrófavédelem – és természetesen a rendvédelmi szervek is ide tartoznak), azt mondta a lapnak, hogy 2019-ben szervezték az első ilyen konferenciát, majd a pandémia miatt hosszú szünet következett.
A 2023-as rendezvényre hét országból összesen mintegy ötven rendőr érkezett (a cikkben az USA mellett Svédországot, Ausztráliát és Új-Zélandot nevesítik). A rendőrök bemutatták egymásnak, hogy hogyan aknázzák ki az eszközökben rejlő lehetőségeket, sőt a három napba még az is belefért, hogy a gyártó mérnökeivel megvitassák, hogyan, milyen irányba kellene fejleszteni bizonyos alkalmazásokat. A Los Angeles-i rendőrség egyik vezetője úgy jellemezte a rendezvényt, hogy az volt rendőri pályája egyik leghasznosabb szakmai konferenciája.
Az Apple nem kívánta kommentálni a lap értesüléseit.
Külcsín és belbecs – és a profit
Mint a cikk felhívja a figyelmet, ezek a rendezvények kicsit más képet rajzolnak az Apple-ről, mint amit sugározni szeretne magáról a felhasználók felé. A széles nyilvánosság előtt meglehetősen harcias álláspontot képvisel, ha a magánélet védelme kerül szóba, és nem közösködik a bűnüldöző szervekkel. Nem volt hajlandó például az FBI-nak segíteni, hogy a szövetségi nyomozók feltörjék egy 2015-ös terrortámadás gyanúsítottjának az iPhone-ját.
Ez azonban csupán a külcsín, derül ki sokadjára. A lap birtokába jutott e-mailek tanúsága szerint ugyanis a vállalat meglehetősen szoros és támogató szakmai kapcsolatot ápolt nemcsak az amerikai, hanem más országok rendőri szervezeteivel.
Az Electronic Frontier Foundation vezető elemzője, Matthew Guariglia nem lát bonyolult tervet az Apple titkolózása mögött. Mivel egy ilyen rendezvény ellentmond annak, amit a cég az adatvédelem kapcsán magáról állít – és aminek a propagálása bőven megtérül a bevételi oldalon –, nem akarja nagy dobra verni. De közben nem is akar kimaradni a "bűnüldözési iparból", amelynek nagyságát az elemző csak az USA-ban évi 100 milliárd dollárra becsül.
Korábban is kiderült már, hogy amikor az Apple a felhasználók érdekeire hivatkozik, akkor a valós ok az, hogy saját piaci pozícióit védelmezi. Valami ilyesmit láthattunk az App Store és az alternatív alkalmazásboltok körül kialakult vitában is.
Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel
Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak