Ha hosszú hónapokban, néha években mérhető egy fontos alkatrész várható beérkezése, akkor igencsak vonzóvá válik a helyben nyomtatás lehetősége.

A pandémia egyik kellemetlen mellékhatásaként alakult ki az a globális csip- és alkatrészhiány, amelynek negatívumait jelenleg is megszenvedi a világgazdaság. A gyárbezárások és a kikötőkben kialakult logisztikai dugók miatt sosem látott mértékben nyúltak meg a szállítási határidők. Mindez azonban lehetőséget teremtett egy szektornak, amely az elmúlt évtizedben amúgy is egyre érdekesebbé vált a mérnöki és gyártói felhasználás tekintetében.

A hirtelen jött érdeklődést sikerült meglovagolni egy kanadai startupnak is, amelynek történetéről a TechCrunch számolt be nemrégiben. Az ipari 3D-s nyomtatókat fejlesztő Pantheon Design megrendelései a koronavírus-járvány kellős közepén kezdtek felfutni, amikor sorra érkeztek be a nehézipari fellegvárnak számító Vancouverből a megrendelések. Az egyik új ügyfelük például másfél évre ígért kínai fröccsöntőszerszámokat váltott ki a nyomtatási technológiával.

Ahogy a 2008-ban alakult Pantheon Design egyik társalapítója a lapnak némi iróniával megjegyezte: a 3D-nyomtatásban utazó startupok többségét olyan, egyédként okos emberek vezetik, akik sohasem voltak igazi gyárban, ami jellemzően forró és büdös. Ilyen mostoha körülmények között azonban a nyomtatóknak is strapabírónak kell lennie, és ennek szellemében fejlesztették ki saját megoldásukat. Utóbbiakkal nem prototípusként mutogatható sérülékeny mintákat lehet alkotni, hanem valódi használatra alkalmas, strapabíró eszközöket.

Strapabíró kocka

A cég kezdetben a piacról elérhető modellekkel igyekezett az ipari ügyfelek megrendeléseit kielégíteni, ám hamar rájöttek, hogy egyik megoldás sem működik úgy, ahogy ők szeretnék. Ezért fogtak saját nyomtató fejlesztésébe, amelynek eredménye a HS3 elnevezésű termék lett. A kompakt, 30 centiméteres élhosszúságú kockára hajazó nyomtató kevesebb mint 50 kilót nyom, így könnyen telepíthető, és az ígéretek szerint állja a sarat mostoha gyártási környezetben.

Az eszközzel előállított szénszálas alkatrészek ugyanolyan szilárdak, mint a fém, miközben az előállítási folyamat 5-10-szer gyorsabbak, mint a piacon lévő más lehetőségek. Ráadásul mindezt még a kínai beszállítókhoz képest is versenyképes áron képes megtenni.

A modell értékesítése év elején indult, és már 40 gazdára találat a helyben, Kanadában gyártott alkatrészekből összeszerelhető nyomtatókból. A gép 15 ezer dollárba kerül, de az üzleti modell lényegét - hasonlóan a hagyományos nyomtatókban utazó gyártóknál - a "tinta" értékesítése adja. Ezek a szálformában kapható tekercsek kilónként 50 és 150 dollár között mozognak, amiből 90 százalék nyereségként jelenkezik.

Piaci hírek

42. Körkapcsolás: Mi és az MI

Mekkora teret hagy a projektmenedzsereknek a mesterséges intelligencia? Többek között erre az aktuális kérdésre keresték a választ a PMSZ rendezvényén.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.