A Toyota egyik fejlesztő részlegénél a látássérültek közlekedésének megkönnyítésén dolgoznak. A szenzorokkal teli nyakpánt repertoárjába idővel teljes navigáció, tárgy- és arcfelismerés is kerülhet.

Az informatikai és az autógyártás összefonódásáról és a szerepkörök elmosódásáról már többször írtunk. Arra viszont ritkán van példa, hogy egy hagyományosan gépkocsikban utazó cég a kerekeket teljesen mellőző informatikai projektbe fogna.

Mindent látó nyakpánt

A japán Toyota különleges fejlesztésekkel foglalkozó részlegénél viszont pontosan erről van szó. Az angol vakság és segítség szavak összetételéből született BLAID projekt a súlyosan látássérült, vak emberek tájékozódását igyekszik megkönnyíteni. Az egyelőre csak koncepció szintjén létező eszköz egy szenzorokkal, kamerákkal felturbózott nyakpánt formáját ölti. Hordozóját pedig a feldolgozott információk alapján valós időben tájékoztatja hangjelzések és vibráció segítségével.

 

 

A pánt viselője hangutasításokkal és gombokkal is módosíthat az eszköz beállításain. Utóbbi nem csupán a közvetlen veszélyekre, tárgyakra hívja fel a figyelmet, de képes alapvető jelek felismerésre is. Például egy bevásárlóközpontban így könnyebben eljutha a látássérült a mosdóhoz, lifthez, kijárathoz, de akár egy márka logóját felismerve a vásárlásra kiszemelt bolt beazonosítása sem probléma.

A béta tesztfázisba lépő segédeszköz további fejlesztési tervei között van a navigációt segítő térképek integrálása (ehhez jól jön, hogy a Google Maps egy ideje a nagyobb épületek belsejét is elkezdte feltérképezni), a finomabb tárgyfelismerés, sőt nem elképzelhetetlen az arcfelismerő technológia integrálása sem.

Piaci hírek

CIO Hungary: generációk csatája a digitalizációért

Vagy inkább a digitalizáció harcáról van szó a generációkért? Beszámolónk harmadik része a tizenötödik CIO Hungary konferencia első napjáról, ahol ezúttal az emberi tényezőre koncentráltunk.
 
Vészesen közelít a június vége, ameddig minden érintettnek el kell indítania a NIS2 alkalmazásba vételét. Az idén és jövőre is számos teendőt kell elvégezni, mutatjuk a pontos menetrendet.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.