Május elsején hatályba lép az IBM Passport Advantage új, 11. verziója. A mennyiségi licencek általános felhasználási feltételeit tartalmazó szerződés május elsejétől érvényes szövege már elérhető a közelmúltban ugyancsak megújult IBM Terms oldalon. Elöljáróban fontos megjegyezni – ezt az IBM is hangsúlyozta –, hogy a módosítások nem érintik az egyedi nagyvállalati szerződéseket (pl. ELA, ESSO), azok ugyanis a Passport Advantage-hez (PA) képest speciális megállapodások.
Az IBM négy fontosabb ponton módosította a mennyiségi licencek általános felhasználási feltételeit: megváltoztatták az auditklauzulát, az előfizetéses licencek (Subscription License) felmondásának feltételeit, a nem támogatott technológiák és platformok alkalmazásának feltétételeit – ilyen például a Windows Server 2008 és a Red Hat 5, amelyekre már nem alkalmazhatók a részkapacitás licencelési feltételek –, valamint az örökös licencek követése (Subscription & Support) részleges megújításának lehetőségeit.
Auditklauzula: szigorítás vagy lehetőség?
A fentiek közül kétség kívül a legnagyobb visszhangot az auditklauzula módosítása váltotta ki. Az új szerződés 4.1 pontjának első bekezdése szerint ugyanis a felhasználó szervezet kötelezettséget vállal arra, hogy az IBM rendelkezésére bocsátja az informatikai környezetében használt összes IBM-szoftver telepítési és felhasználási adatait, ha azt a szoftvergyártó kéri. Erre a kéréstől számítva 30 nap áll rendelkezésére és az adatokat az IBM által megkívánt formátumban kell átadni. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy a felhasználó szervezetnek akár évente el kell végeznie egy (ön)auditot.
A részkapacitás feltételek szerint licencelt termékek esetében eddig is kötelező volt a rendszeres jelentéskészítés. A riportot, melyet a szervezetek az IBM License Metric Tool, az IBM License Service vagy más, a gyártó által előzetesen jóváhagyott eszköz segítségével állíthatnak elő, továbbra is legalább negyedévente elő kell állítani. (Bemutatni csak akkor kell, amikor az IBM auditál, akkor azonban két évre visszamenőleg.) Májustól ezt a kötelezettséget valamennyi IBM szoftverre, így értelemszerűen a nevesített felhasználóalapú licencekre is kiterjesztették. Igaz, ebben az esetben nem rendszeres kötelezettségről van szó: csak akkor kell riportolni, ha az IBM kéri, és akkor is csak évente egyszer.
Az IBM aktív auditornak számít. A szoftverlicencauditok a normál üzletmenetének a részét képezik. Az utóbbi években abban azonban érzékelhető változás, hogy elmozdult a hagyományos SLR (Software License Review) típusú auditoktól a kollaboratívabbak RISE (Remote IBM Software License Evaluation) vagy az IASP (IBM Authorized SAM Provider Program) vizsgálatok felé.
A Passport Advantage új auditklauzulája is ebbe az irányba mutat. Kétségkívül szigorúbbnak tekinthető, mint az eddigi kötelezettségek, de teljes mértékben egybevág azokkal a jó gyakorlatokkal, ahogy a proaktív szoftvergazdálkodást folytató nagyvállalatok az IBM-licenceiket eddig is kezelték.
Azt persze nehéz megjósolni, hogy az IBM milyen gyakran fog élni a szerződés adta lehetőséggel. Lehetséges, hogy valóban évente tartana ügyfeleinél átfogó licencmegfelelőségi vizsgálatot, ahogy az is, hogy a lehetőség kilátásba helyezésével csak a tudatosabb szoftvereszköz-gazdálkodás, illetve az IBM megbízásából ténykedő auditor cégek által kínált IASP-típusú szolgáltatások igénybevétele felé szeretné terelni őket.
Egy azonban biztos: a PA-szerződés módosítása miatt (is) érdemes az eddiginél nagyobb hangsúlyt helyezni a proaktív szoftvereszköz-menedzsmentre és az IBM-licencek folyamatos monitorozására. Ellenkező esetben nehéz lesz megfelelni az új feltételeknek.
A szerző jogász, licencelési szakértő, az IPR-Insights licenctanácsadási csoportvezetője.
Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban
A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió. A valódi előrelépéshez olyan infrastruktúrára, szolgáltatásokra és partneri támogatásra van szükség, amelyek nemcsak technológiai válaszokat adnak, hanem üzletileg is működőképes megoldásokat kínálnak.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak