A havonta 2,6 milliárd felhasználót kiszolgáló irodai alkalmazáscsomag brandváltáson esik át - közölte a Google kedden. Ezt már akkor sejteni lehetett, amikor a cég idén korábban előállt egy sor módosítással produktivitást segítő csomagjával kapcsolatban.
Új gombokhoz új kabát kell
Az eddig G Suite néven ismert szolgáltatás mostantól Google Workspace-ként folytatja pályafutását. A csoportmunkát segítő cloudos alkalmazáscsomag 2016-tól kínál fizetős megoldást céges ügyfelek részére. A vállalat termékért felelős alelnöke a váltással kapcsolatban azt nyilatkozta, hogy fontosnak tartották tudatosítani a felhasználókban azt, kihez is tartozik a program, amelyért fizetnek. Az új név a tervek szeirnt jobban összekapcsolja a fejekben a temréket a szolgáltató személyével. Az átnevezés azt is segítheti, hogy tudatosítsa a (potenciális) ügyfelekben, hogy ezzel a csomaggal valóban minden a rendelkezésére áll a munkahelyi feladatok elvégzésére.
Így néznek ki az alkalmazások felfrissített ikonjai (forrás: Google)
A név mellett az alkalmazások ikonjai is új külsőt kapnak. A fentebb is látható változások közül talán a Gmail fogja majd a legtöbb kritikát kapni, mivel a cég az eddig használt teljesen piros változatot sokszínű M betűre cserélte. Az ikonoknál azonban talán fontosabb, hogy a csomagok árazása egyelőre változatlan marad, ám megjelent egy új szint is. A Business Plus változat némi felárért továbbfejlesztett biztonsági és felügyeleti megoldásokat tartalmaz.
Integrált világ
A már említett nyáron kezdődő változtatások a brandváltással együtt lépnek ki a próbaváltozati státuszból. A cég jó ideje igyekszik egyfajta integrált munkafelületté gyúrni különféle szolgáltatásait, így például videókat, a csevegést, a levelezést, a fájl- és feladatkezelőt. Mindezt pedig azon a belépési ponton keresztül valósítja meg, ahonnan a legtöbb felhasználó munkanapja indul: a Gmail beérkező leveleket gyűjtő fiókjából. Az erre irányuló fejlesztések jegyében a Meet már megjelent a webes, androidos vagy iOS-alapú Gmail eszköztárában, amihez a Google Chat is csatlakozik a mobil platformokon.
A Gmail alól közvetlenül elérhető szolgáltatások között szerepelnek a Meet és a Chat mellett a Drive, a Docs (Dokumentumok), a Sheets (Táblázatok), a Slides (Diák) és a Tasks szolgáltatások is. Az egyes appok saját funkcionalitása mindezzel nem változik lényegesen, de működésük sokkal egységesebbé válik az immár Google Workspace-nek hívott csomagon belül. Erre talán a legjobb példa az a lehetőség, hogy a dokumentumokat akár csoportosan is lehet szerkeszteni anélkül, hogy el kellene hagyni a webes Gmail alkalmazást, vagyis a programok között nem kell ide-oda váltogatni az ablakokat.
A Google meghatározásában az a változtatások legfőbb célja, hogy a közvetlen együttműködést mindig az adott pillanatban megfelelő kontextusban biztosítsa, így mondjuk valós időben lehet csevegni azokkal a kollégákkal, akikkel éppen együtt szerkesztünk egy dokumentumot, sőt eközben a feladatok kiosztását vagy kipipálását is el lehet végezni ugyanazon a képernyőn. Hasonlóképpen a videohívásokba is egyből be lehet szállni a csevegésekből, a csetben érkező üzeneteket közvetlenül továbbítani lehet a bejövő levelek közé, az üzenetekből rögtön feladatokat lehet gyártani, és a Gmail szöveges keresője is képes rá, hogy átfésülje a többi csatornát.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak