Az Alphabet vezetője, a Stanford korábbi elnöke, John Henessy szerint a Google mesterséges intelligenciájának emberszerű hangja előre jelzi, mire számíthatunk a következő években. Henessy egészen odáig merészkedett, hogy kijelentse: a vállalat mesterséges intelligenciája képes teljesíteni a Turing-tesztet.
Ühüm – mondta a robot
A hét elején számolt be a Google vezérigazgatója a Duplex létezéséről. Amint azt Sundar Pichai elmondta, a vállalat MI-jének emberihang-használatának technológiája legtöbbünk számára már nem tűnik idegennek. Két, a valóságban is lefolytatott telefonbeszélgetés lejátszásával demonstrálta Pichai, hol is tartanak most. Érdemes meghallgatni:
Jelenleg még nem túl kiterjedt a Google Assistanttal együttműködő MI tudása. Pichai közlése értelmében a Duplex egyelőre a találkozók megszervezésével és különböző szolgáltatók - például éttermek, fodrászatok – időpontjainak foglalásával birkózik meg telefonon keresztül.
Kétségtelen, az emberi beszéd gyakran akaratlan hangjaival kiegészített, emberi fül által elvárt intonációkat alkalmazó verbális kommunikáció a fenti videó alapján nagyon élet- és emberszerű. Annyira, hogy a Google I/O fejlesztői konferenciáján részt vevő mintegy 7 ezer ember ledöbbenten hallgatta végig ezeket a beszélgetéseket.
Etikai kérdéseket vet fel a robotizált emberhang használata
Olyan meggyőző a Duplex, állítja Henessy, hogy az MI képes átmenni az Alan Turing angol informatikus által 1950-ben létrehozott teszten. Az eljárás azt hivatott megállapítani a különböző kérdésekre adott válaszok alapján, hogy a tesztet elvégző gépi vagy emberi intelligenciával rendelkezik. Teljesítéséhez egy robotnak megkülönböztethetetlenül emberiként kell viselkednie.
Általános beszélgetésekben ugyan még nem állja meg a helyét a Duplex, de abban a pár feladatban, amire kihegyezték, már képes ugyanúgy teljesíteni, mint egy ember. Találkozók, időpontok lefoglalásának kontextusában teljesíteni tudja a Turing-tesztet, mondta szerdán Henessy az I/O konferencián, egy, a számítástechnika jövőjéről zajló beszélgetésben.
Szinte azonnal fel is lángolt a vita az emberekkel kapcsolatba lépő, emberszerűen viselkedő robotok etikai kérdéseiről. Sokan ugyanis aggódnak amiatt, hogy elterjedhetnek az embereket könnyen megtévesztő gépek. Ezt a problémát hatástalanítani lehetne, ha a beszélgetés elején annak emberi résztvevőjét minden esetben előre figyelmeztetik, hogy a kommunikáció egy nonhumán partnerrel zajlik.
Ennek módján már dolgozik a Google, közölte Yossi Matias. A vállalat mérnök-alelnöke szerint óvatosan és nagy figyelemmel kell kezelni a kísérletek menetét. A Google elkötelezte magát a teljes átláthatóság mellett, közölte Matias.
Korábban sosem sikerült
Négy éve írtunk arról, hogy egy gépi megoldás a világon elsőként átment a Turing-teszten. A Eugene Goostman elnevezésű szuperszámítógépnek a világon elsőként sikerült a XX. század közepén megfogalmazott Turing-teszten átmennie, harsogta tele a világot a média. Az információ valóságtartalma ugyanakkor igencsak vitatható volt.
A voltaképpen csevegőbotként létező algoritmusgyűjtemény ráadásul nem is a fogalom eredeti értelmében vett Turing-teszten ment át. Csak az volt a feltétel, hogy a képernyőn keresztül csevegő másik félről megállapítsák, ember vagy gép-e. Ebben a reformváltozatban önkényesen meghatározták a 30 százalékos hibaszintet, mint a Turing-teszt abszolválásának elégséges mértékét. Magyarul a "siker" csak annyit jelentett, hogy a bírók 33 százalékát sikerült megtévesztenie Eugene-nek.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak