A Google Duplex bizonyos tekintetben teljesíteni tudja az emberi és a mesterséges intelligenciát egymástól megkülönböztetni hivatott tesztet.

Az Alphabet vezetője, a Stanford korábbi elnöke, John Henessy szerint a Google mesterséges intelligenciájának emberszerű hangja előre jelzi, mire számíthatunk a következő években. Henessy egészen odáig merészkedett, hogy kijelentse: a vállalat mesterséges intelligenciája képes teljesíteni a Turing-tesztet.

Ühüm – mondta a robot

A hét elején számolt be a Google vezérigazgatója a Duplex létezéséről. Amint azt Sundar Pichai elmondta, a vállalat MI-jének emberihang-használatának technológiája legtöbbünk számára már nem tűnik idegennek. Két, a valóságban is lefolytatott telefonbeszélgetés lejátszásával demonstrálta Pichai, hol is tartanak most. Érdemes meghallgatni:

Jelenleg még nem túl kiterjedt a Google Assistanttal együttműködő MI tudása. Pichai közlése értelmében a Duplex egyelőre a találkozók megszervezésével és különböző szolgáltatók - például éttermek, fodrászatok – időpontjainak foglalásával birkózik meg telefonon keresztül.

Kétségtelen, az emberi beszéd gyakran akaratlan hangjaival kiegészített, emberi fül által elvárt intonációkat alkalmazó verbális kommunikáció a fenti videó alapján nagyon élet- és emberszerű. Annyira, hogy a Google I/O fejlesztői konferenciáján részt vevő mintegy 7 ezer ember ledöbbenten hallgatta végig ezeket a beszélgetéseket.

Etikai kérdéseket vet fel a robotizált emberhang használata

Olyan meggyőző a Duplex, állítja Henessy, hogy az MI képes átmenni az Alan Turing angol informatikus által 1950-ben létrehozott teszten. Az eljárás azt hivatott megállapítani a különböző kérdésekre adott válaszok alapján, hogy a tesztet elvégző gépi vagy emberi intelligenciával rendelkezik. Teljesítéséhez egy robotnak megkülönböztethetetlenül emberiként kell viselkednie.

Általános beszélgetésekben ugyan még nem állja meg a helyét a Duplex, de abban a pár feladatban, amire kihegyezték, már képes ugyanúgy teljesíteni, mint egy ember. Találkozók, időpontok lefoglalásának kontextusában teljesíteni tudja a Turing-tesztet, mondta szerdán Henessy az I/O konferencián, egy, a számítástechnika jövőjéről zajló beszélgetésben.

Szinte azonnal fel is lángolt a vita az emberekkel kapcsolatba lépő, emberszerűen viselkedő robotok etikai kérdéseiről. Sokan ugyanis aggódnak amiatt, hogy elterjedhetnek az embereket könnyen megtévesztő gépek. Ezt a problémát hatástalanítani lehetne, ha a beszélgetés elején annak emberi résztvevőjét minden esetben előre figyelmeztetik, hogy a kommunikáció egy nonhumán partnerrel zajlik.

Ennek módján már dolgozik a Google, közölte Yossi Matias. A vállalat mérnök-alelnöke szerint óvatosan és nagy figyelemmel kell kezelni a kísérletek menetét. A Google elkötelezte magát a teljes átláthatóság mellett, közölte Matias.

Korábban sosem sikerült

Négy éve írtunk arról, hogy egy gépi megoldás a világon elsőként átment a Turing-teszten. A Eugene Goostman elnevezésű szuperszámítógépnek a világon elsőként sikerült a XX. század közepén megfogalmazott Turing-teszten átmennie, harsogta tele a világot a média. Az információ valóságtartalma ugyanakkor igencsak vitatható volt.

A voltaképpen csevegőbotként létező algoritmusgyűjtemény ráadásul nem is a fogalom eredeti értelmében vett Turing-teszten ment át. Csak az volt a feltétel, hogy a képernyőn keresztül csevegő másik félről megállapítsák, ember vagy gép-e. Ebben a reformváltozatban önkényesen meghatározták a 30 százalékos hibaszintet, mint a Turing-teszt abszolválásának elégséges mértékét. Magyarul a "siker" csak annyit jelentett, hogy a bírók 33 százalékát sikerült megtévesztenie Eugene-nek.

Cloud & big data

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.