Lapértesülések szerint a Clearview AI technológiáját a hétvégétől használja az orosz invázió alatt álló ország. Az arcfelismerő szoftver többek között a halottak azonosításában segíthet.

Ingyenesen hozzáférést kap a a Clearview AI nagy teljesítményű arcfelismerő alkalmazásához az ukrán kormányzat - közölte a Reuters a cég vezérigazgatójára hivatkozva. Az amerikai vállalat ausztrál-vietnámi származású alapító-vezetője, Hoan Ton-That állítólag rögtön a katonai műveletek megindítása után megkereste Kijevet a lehetséges segítségnyújtással kapcsolatban.  

A vezérigazgató tájékoztatása szerint az ukrán védelmi minisztérium múlt szombaton el is kezdte használni a technológiát, amellyel az orosz támadók leleplezését, a félretájékoztatás elleni küzdelmet és a halottak azonosítását igyekeznek támogatni. Az arcfelismerő szoftver például az ellenőrzőpontokon áthaladó személyek felismeréséval csökkentheti a diverzáns beszivárgási kísérletek hatékonyságát.

A Clearview alapítója elmondta, hogy startupjának több mint 2 milliárd, az orosz VKontakte közösségi hálózatból származó kép áll rendelkezésére, ami nagyjából a platform teljes adatállományának ötödét jelenti. Erre a hatalmas adatkészletre támaszkodva a hatóságok gyorsabban és könnyebben lehetnek képesek beazonosítani embereket, még akkor is, ha a harci cselekmények miatt az arc is sérülést szenvedett. Ton-That szerint a technológia felhasználható lehet a családjuktól elszakított menekültek újraegyesítésére, orosz ügynökök azonosítására és a dezinformációs kampányhoz köthető hamis közösségi médiaposztok leleplezésére.

A Clearview közölte, hogy nem ajánlotta fel a technológiát Oroszországnak, amely "különleges katonai műveletnek" nevezi ukrajnai akcióit.

Az ukrán hatóságok ugyanakkor a Reuters megkeresésére egyelőre nem kommentálták a hírügynökség értesüléseit. Korábban az ukrán digitális átalakulásért felelős minisztérium szóvivője azt mondta, hogy fontolóra veszik az olyan amerikai székhelyű mesterséges intelligenciával foglalkozó cégek ajánlatát, mint a Clearview.

Jól hangzik, de...

Bár a szándékot Moszkván kívül alapvetően mindenki pozitívnak tartja, ugyanakkor a témával kapcsolatban újra megjelentek a már korábban is hallható kritikus hangok. Az alig néhány éve alapított startup 2020 elején került az USA-ban reflektorfénybe, miután kiderült, hogy a megkérdőjelezhető módon összegyűjtött adatbázisát és algoritmusát több amerikai rendőri szerv is használta. Sőt később az is, hogy a nyomozó hatóságok és a Bevándorlási és Vámügyi Hivatal mellett a Clearview ügyfele több mint kétszáz magáncég, köztük a Walmart, Wells Fargo bank és a Bank of America.

A probléma azonban az, hogy az arcfelismerők finoman szólva sem működnek száz százalékig megbízhatóan, és ez alól nem kivétel a Clearviw megoldása sem. És ahogy a rendőrségi alkalmazásból is származtak jogszerűtlen letartóztatások, úgy a rendszer háborús használatánál is jó esély van arra, hogy a téves azonosítás ártatlanok meghurcolásához, esetleg halálához vezet.

Cloud & big data

Sikeres volt a számítógéppel irányított kiborgcsótányok bevetése

Az új megközelítés megoldaná a több robotból álló rendszerek navigálásának olyan problémáit, mint amilyen a robotok ütközése, az ismeretlen környezethez való alkalmazkodás vagy az energiahatékonyság.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.