Idén meglehetősen sok fejleményt hozott a magánkézben lévő űrvállalkozások rivalizálása. Nyáron előbb a Virgin Galactic, majd pár napra rá a Blue Origin alapítója is felnézett a csillagok közé. A sort a sok szempontból külön kategóriába sorolható SpaceX követte azzal, hogy a világon először küldött fel olyan kapszulát, amelyben kizárólag amatőr űrhajósok tartózkodnak.
Egy... kettő... négy!
Az Inspiration4 nevet viselő küldetés magyar idő szerint ma kora hajnalban indult a Floridában található Kennedy Űrközpontból. A Falcon 9 hordozóegység gond nélkül repítette a magasba a Dragon kapszulát, fedélzetén négy olyan jómódú utassal, akik semmiféle képesítéssel nem rendelkeznek az űrutazások területén.
A küldetés első szaka szinte hiba nélkül zajlott. Miközben az űrturistákat a második fokozat hajtóműve 27 ezer kilométer per órás sebességgel 200 km-es magasságra juttatta, a Falcon 9 dolgát bevégző egysége már landolt is a kijelölt célterületén. (Utóbbi egyébként kritikus eleme a SpaceX üzleti modelljének, hiszen az űrutazás költségeit csak úgy lehet viszonylagosan alacsonyan tartani, ha a lehető legtöbb drága komponenst több küldetésnél is be lehet vetni.)
Az egyetlen bosszantó hibát az jelentette, hogy az élő közvetítés során végül nem sikerült megmutatni a közönségnek, milyen látvány tárult a legénység elé, amikor a Dragon tetején kinyíltak a kupolaablakot védő elemek. A kapszulából ugyanis teljes, 360 fokos kilátás nyílik a környezetre, ami egyedülálló megoldás a hasonló űreszközök mezőnyében. A streamelés megakadása szerencsére csak kellemetlen volt, a küldetés biztonságát nem fenyegette.
Más kategória
Visszatérve a cikk elején említett rivalizálásra. A magánbefektetésből finanszírozott űrturizmus három legjelentősebb szereplője mögött egyaránt egy, az informatika világában sikeressé vált milliárdos áll. Jeff Bezos, az amazon alapítója a Blue Origin, a Virgint felfuttató Richard Branson a Virgin Galactic, a többek között a Teslát is irányító Elon Musk pedig a SpaceX segítségével igyekszik olyan utakon járni, amelyek alapvetően megváltoztathatják az emberiség és a világűr kapcsolatát.
A titánok űrharca nyáron komoly ütésváltással fokozódott. Elsőre úgy tűnt, hogy Bezos lehet az első közülük, aki személyesen is "fellátogat", ám az angol királynőtől lovagi címet kapó Branson nem túl lovagias módon gyorsan felküldte magát egy tesztútra saját kapszulájában - alig egy héttel korábban. A Blue Origin ezt követően már csak annyit tudott tenni, hogy megkérdőjelezte azt, hogy a Virgin modulja egyáltalán elérte a világűr peremét (ezt ugyanis az USA-ban alacsonyabbra teszik, mint a szinte mindenhol máshol elfogadott, 100 km-es magasságban húzódó Kármán-vonal).
A NASA-val nagyon szoros kapcsolatot ápoló SpaceX mostani útja sok szempontból lepipálta a nyári attrakciókat. Az már önmagában is történelmi, hogy négy civil űrturista mehetett fel egy kapszulában. Ráadásul a legmagasabb pontján 575 km-es magasságot elérő űrjármű nem is csak percekig, hanem három napig kering a Föld körül.
Összehasonlításképpen: a Virgin Galactic júliusi küldetése 85 km-re távolodott el a felszíntől és másfél óráig tartott, míg a Blue Origin rakétája majdnem 102 kilométerre repítette az asztronautákat, ám az egész utazás alig több mint 10 percig tartott.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak