A Firefox Lockbox nem olyan sokoldalú, mint például a LastPass, de egyszerűen kezelhető és biztonságos.

Andoroidra is kiadta a Mozilla a Firefox Lockbox nevű jelszókezelő kiegészítőjét. A kiegészítő is annak a több éve futó pilotprogramnak az eredménye, amelyben a nyílt forráskódú böngésző funkcionalitását próbálják bővíteni. (Legutóbb a Firefox Sendet, az ingyenes és biztonságos fájlátviteli szolgáltatást mutattuk be.)

Akár kortünetnek is tekinthető, hogy a kísérleti programból kijövő funkciók többsége a biztonsághoz kötődik. Egy éve adták ki a Facebook Container nevű böngészőkiegészítőt, amely konténerbe zárja a közösségi oldalt, hogy az ne gyűjthessen adatokat a felhasználó egyéb netes tevékenységeiről. Tavaly nyáron jött a Firefox Monitor, amely Troy Hunt adatbázisát, a HaveIBeenPwned.com-ot vitte be a böngészőbe. De a Firefox Sendnél szintén elsősorban a biztonsági tényezőkre – végponti titkosítás, olvashatóság korlátozása stb. – helyezte a hangsúlyt a Mozilla.

Ha egyszerű, többen használják...

A Mozilla a szolgáltatások kialakításánál nagy hangsúlyt fektetett a felület egyszerűségére – joggal, hiszen jobb egy kevésbé szofisztikált, de sokak által használt biztonsági szolgáltatás, mint egy nagyon sok funkcióval felvértezett, de éppen ezért nehezebben kezelhető alkalmazás, amit esetleg épp a bonyolultsága miatt töltenek le (és használnak) kevesebben.

A Lockboxnál ugyancsak ezt az elvet érvényesítették. Mint a Mozilla közleménye írta, a már tavaly nyáron kiadott iOS-es verziót, amit a közelmúltban optomalizáltak iPad-ekre, már több mint 50 ezren töltötték le. (Ez nem túl nagy szám, de valószínűleg nem a jelszókezelő a legnépszerűbb alkalmazás az Apple-fanok körében, akik közül még mindig tömegek élnek abban a hitben, hogy Apple-rendszerekre nem létezik vírus.)
 


A Lockbox persze nem olyan kifinomult jelszókezelő, mint a 1Password vagy LastPass (például magában a Lockboxban nem lehet szerkeszteni, hozzáadni, törölni jelszavakat stb.). Egyszerűen átveszi a Firefoxtól az ott mentett bejelentkezési adatokat: amikor a felhasználó bejelentkezik a böngészőbe a Firefox-fiókjával, a Lockbox automatikusan importálja onnan a jelszavakat, amit a felhasználó bármilyen eszközön (desktop, tablet stb.) elmentett. A szinkronizáció során 256 bites végponti titkosítást használnak. Ez biztosítja, hogy a Mozilla nem fér hozzá a mentett jelszavakhoz.

Zsebben hordható jelszó-széf

Onnantól kezdve nem kell fejben tartani a böngészőből elérhető bejelentkezési adatokat, mert azokhoz a mobil eszközön bármikor és bárhol hozzáférhet a felhasználó – a Lockboxban ugyanúgy meg tudja nézni az adott fiókhoz tartozó jelszavát, mint a Firefox biztonsági beállításainál (Beállítások/Adatvédelem és biztonság/Bejelentkezések és jelszavak/Mentett bejelentkezések). Saját eszközön történő bejelentkezéshez beállítható az automatikus kitöltést is.

A Lockbox feloldásához lehet használni jelszót, de ha a készülék támogatja a biometrikus azonosítást (ujjlenyomat vagy arcfelismerés), azzal is nyitható. A jelszótárolót az automatikus kitöltéshez is fel kell oldani. Remélhetőleg ez az kis segédlet hozzájárul, hogy többen kövessék az alapszabályt: soha ne használjuk ugyanazt a jelszót több alkalmazáshoz vagy szolgáltatáshoz.

Biztonság

Nem tudjuk és nem is nagyon akarjuk használni az AI PC-t

Mindez egy Intel által rendelt nemzetközi kutatás eredményeiből olvasható ki. Az eladásban érdekelt csipgyártó összefoglalója azért igyekezett a potenciális pozitívumokra koncentrálni.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.