Az Adobe Summit rendezvényen jelentették be az Adobe Firefly, a szoftvercég mesterséges intelligenciával vezérelt képgeneráló és -szerkesztő eszközének üzleti felhasználóknak szánt kiadását. A Firefly tesztverziója még az év elején jött ki, de a szolgáltatás már ott tart, hogy az Adobe Express részeként vállalalati előfizetésekkel is elérhetővé tették, elsősorban a nem grafikus tervezésre nem szakosodott ügyfeleket segítve a képek és dokumentumok létrehozásában. Ennek egyik fontos jellemzője, hogy a vállalkozások betaníthatják a modellt saját logóik és termékeik használatára, így amikor alkalmazottaik új tartalmat hoznak létre, az alapértelmezett módon megflel majd az adott márka irányelveinek.
Az ügyfelek bizalmának elnyerésében azonban valószínűleg az lesz az adu ász, hogy az Adobe kártalanítást ajánl az eszközeivel készült képek szerzői jogi problémáinak esetére. Bár a cég nem közölt pénzügyi vagy jogi részleteket a program működéséről, a felajánlott kompenzáció mindenképpen érdekes egy olyan időszakban, amikor egyre szaporodnak a szerzői jogi perek az MI-szolgáltatásokban felhasznált adatokkal kapcsolatban. Az Adobe ehhez képest beharangozta, hogy teljes kártalanítást vállal minden olyan anyag kapcsán, amit a Firefly szöveg-kép generáló eszközével hoznak létre, ezzel is hitelesítve azt az ígéretét, hogy a Firefly szolgáltatása jogilag teljesen rendezett státuszú bemeneti adatokra épül.
Így sem könnyű, de azért sokkal könnyebb
A forrásokat jellemzően az Adobe saját, kiterjedt képtárai jelentik, és a kommentárok szerint az is biztos, hogy a társaságnak nagyon határozott megerősítést kellett kapnia saját jogi csapatától az ottani állományok tisztaságáról. Az pedig, hogy az Adobe maga kezeli a szóban forgó adatbázisokat, és nem szorul rá a mások által alkalmazott képbankokra (stock images), nagyon jó helyzetbe hozza a gyakorlati megfelelőség és a szellemi tulajdonra vonatkozó ellenőrzés szempontjából. A vállalat ezért kereskedelmi szempontból teljesen biztonságosnak nevezte a szolgáltatását, hozzátéve, hogy zéró kockázat nem létezik, és éppen ezért ajánl teljes kártalanítást üzleti előfizetőinek.
Az egyelőre nem teljesen világos, hogy a Firefly képzéséhez használt képek készítői hogyan és milyen ellenszolgáltatást várhatnak a munkájukért. A beszámolókból egyelőre annyi derül ki, hogy a Firefly oldalán lévő GYIK egy később bevezetett kompenzációs modellt emleget az Adobe Stock közreműködői számára, amelynek részleteit akkor teszik közzé, amikor a Firefly kilépett a béta verzióból. További részleteket erről a mostani bejelentés kapcsán sem közöltek, de a modell elvileg még az első vállalati előfizetés élesedését megelőzően életbe lép, az Adobe digitális médiáért felelős alelnöke pedig etikus és felelősségteljes kapcsolatot ígért a "másik oldalon dolgozó" alkotóknak.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak