Egyre több kutatás foglalkozik azzal a kérdéssel, hogy tényleg kreténeket faraghat-e belőlünk a mesterséges intelligencia. A Microsoft tudósai szerint annyi biztos, hogy rosszul is lehet használni a technológiát.
Hirdetés
 

Ahogy az emberek a munkájukban egyre inkább az MI-alapú eszközökre hagyatkoznak, úgy alkalmazzák egyre kevésbé a kritikus gondolkodást, ami kognitív képességeik romlásához vezet – állapítja meg a Microsoft és a Carnegie Mellon Egyetem kutatóinak nemrégiben közölt tanulmánya. A szerzők ironikusnak nevezik, hogy a rutinfeladatok automatizálásával az emberi felhasználókra csak a kivételek kezelése marad. Ez a fajta tehermentesítés azonban megfosztja őket attól a lehetőségtől, hogy rendszeresen próbára tegyék ítélőképességüket és edzésben tartsák "kognitív izomzatukat", ami így lassan elsorvad, és alkalmatlanná válik az említett kivételek kezelésére is.

A kutatás során tudásmunkások szolgáltattak első kézből példát a generatív mesterséges intelligencia használatára, nyilatkozva arról is, hogy mennyire bíznak meg az MI-eszközökben az adott munkafeladatok elvégzése során, illetve mennyire bíznak saját magukban az eredmények értékelésekor vagy a szóban forgó feladatok MI-támogatás nélküli elvégzésekor. Összességében kiderült, hogy amikor a felhasználók kevésbé bíznak a mesterséges intelligencia kimeneteiben, akkor kritikusabban gondolkoznak, és jobban hisznek benne, hogy képesek értékelni és javítani a kimenetének minőségét, enyhítve azok nemkívánatos következményeit.

Mivel azonban a felhasználók kognitív erőfeszítései a végrehajtásáról a felügyeletre terelődik, az MI javíthatja ugyan a hatékonyságot, de ezzel párhuzamosan csökkentheti a kritikus elkötelezettséget a rutinszerű vagy kisebb téttel bíró feladatoknál. Ez a kutatók szerint hosszabb távon aggasztó az MI-re való túlzott ráutaltságot és a problémamegoldó képesség gyengülését tekintve. Azt már ennek a felmérésnek a során is megállapították, hogy a generatív MI-eszközökkel dolgozó felhasználók kevésbé változatos eredményeket produkálnak ugyanazokban a feladatokban, ami az MI-re vonatkozó "személyes, kontextuális, kritikus és reflektív megítélés" hiányát tükrözi.

Nem a technológia hibája, ha rosszul használjuk?

A 404 Media beszámolója a dokumentum kapcsán azt is kiemeli, hogy a különböző körülmények (időkényszer, feladatok fontossága stb.) különböző késztetést jelentenek a kritikus gondolkodásra, így az MI-eszközöket nem érdemes egybites módon hasznosnak vagy károsnak értékelni. Ahogy a kutatók megjegyzik, a generatív MI csak a legújabb dolog azoknak a technológiáknak a hosszú sorában, amelyek hatással voltak az emberi gondolkodásra: a történelem során az írást, a nyomtatást, a számológépeket vagy az internetet is hasonló kritikával illették, és minden esetben az volt a tanulság, hogy a helytelenül használt technológiák valóban rombolják a kognitív képességeket.

Banális példa, hogy ma már mindenki különös nyűgnek érezné, ha több tucat telefonszámot kellene fejben tartania, miközben ez teljesen természetes dolog volt a mobiltelefonok előtt. Tavaly ilyenkor két hasonló kutatásról is beszámoltunk, amelyek bemutatták, hogy a rosszul alkalmazott MI-eszközök hogyan rontják a memóriát, hogyan tesznek hajlamossá a halogatásra, és milyen kockázatokat hordoznak az agy magasabb rendű végrehajtó funkcióinak fejlődésében. Ezek szerint az a nagy újdonság az MI-technológiában, hogy a korábbiakkal szemben nem csak támogatják a döntéshozatalt, hanem mindent el is végez helyettük az ötleteléstől egészen a megoldások kidolgozásáig.

A mostani tanulmányról szólva érdemes megjegyezni, hogy a Microsoft az OpenAI legnagyobb befektetőjeként elkötelezett a generatív MI-eszközök használata mellett. A 404 Media is ezzel a felütéssel foglalja össze, hogy a szerzők milyen tanácsokat adnak a mesterséges intelligencia kockázatmentes bevezetéséhez: szerintük olyan megoldásokat kellene fejleszteni, amelyek bizonyos funkciókon keresztül a felhasználók tanulását támogatják, és ösztönzik a kritikus gondolkodást is az érvek elemzésével vagy például az információt hitelesítő kereszthivatkozásokkal. Ebben tehát egy motivációt erősítő megközelítést választanának, ami partnerként pozícionálja az MI-t a képességfejlesztésben.

Közösség & HR

Von der Leyen szerint közel sem lefutott ügy az MI-verseny

Az EU újabb 50 milliárd eurót fordít a mesterséges intelligenciával összefüggő fejlesztésekre, és egy olyan európai MI-brand felépítésére törekszik, ami az Unió határain túl is vonzó lehet.
 

EGY NAPBA SŰRÍTÜNK MINDENT, AMIT A PROJEKTMENEDZSMENTRŐL TUDNI KELL!

Ütős esettanulmányok AI-ról, agilitásról, hibrid működésről, elosztott csapatokról, kulturális gapek kezeléséről. Exkluzív információk képzésekről, munkaerőpiacról, kereseti és karrierlehetőségekről.

2025.03.18. Symbol Budapest

RÉSZLETEK »

Nem csak technológiai, hanem kulturális változást is jelent az átállás – többek között erre is tekintettel kell lenni az obszervabilitás széleskörű alkalmazása során.

a melléklet támogatója a Dynatrace

Hirdetés

Szakmai nap a jövőálló digitális infrastruktúra jegyében

A digitális infrastruktúra új kihívásai - legyen szó MI megoldásokról, szigorodó fenntarthatósági követelményekről, vagy az reziliens és szünetmentes működésről - szinte minden nagyobb szervezet életében meghatározó szerepet játszanak. Egy szakmai rendezvénysorozat segítségével közelebb kerülhetünk a megoldásokhoz és segítséget kaphatunk az új technológiák sikeres implementálásához.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.