Fejlesztői szerint egyre jobb a Nyelvtudományi Intézet munkatársai által kifejlesztett magyar nyelvű generatív MI modell, a Puli-GPT.

Épülnek a magyar nyelvű generatív mesterséges intelligencia modellek. Jelenleg két nagyobb szabású fejlesztés folyik. Az egyik komoly műhely az OTP Bankban működik. A 2021-ben jelentős hírveréssel elindított fejlesztést a bank és a magyar állam közösen finanszírozza, de a munkába hazai egyetemeket is bevontak. Az alapnyelvi modellhez 1,5 milliárd paramétert használtak, és jelenleg zajlik a 30 milliárd paraméterre bővítés. Ez alapvetően üzleti alapú fejlesztés, melynek célja, hogy vállalati és a magán ügyfelek igényeit is kiszolgálja, illetve növelje a bank hatékonyságát.

A Nyelvtudományi Intézet munkatársainak projektje kicsit általánosabb célú. Olyan magyar nyelvű generatív MI-t fejlesztenek – hivatalos nevén Puli-GPT, ami nem is meglepő, miután a leghíresebb magyar műholdat is a híres terelőkutyáról nevezték el –, egy mesterséges intelligencia-alapú szövegszerkesztő és nyelvelemző szoftvert. A Puli-GPT-t 41 milliárd szavas magyar és 62 milliárd szavas angol szövegállományon tanították. A Puli képes megadott szavak alapján összefüggő szövegeket írni, illetve össze tudja foglalni egy cikk vagy egy könyv tartalmát is. Csevegni még nem tud, de ez lesz a következő megvalósuló funkciója, ígérik a kutatók.

Kell-e magyar nyelvű generatív MI?

Látva a fejlesztések pénz- és erőforrásigényét, joggal vetődik fel, hogy szükség van-e önálló magyar nyelvű modellekre? Egy jó ok biztosan van rá: a jelenlegi MI-alkalmazások többsége nem képes magyar nyelvű utasításokat megérteni vagy információkat elemezni, és amelyik igen, ott sok a pontatlanság, áll a Gábor Dénes Egyetem hazai MI-fejlesztésekkel foglalkozó közleményében. Utóbbiban persze olyan mondatok is szerepelnek – talán egy pontatlan, idegen nyelven jobban tudó MI írta –, hogy a "magyar köztudottan az egyik legnehezebb nyelv a világon, amit csak a tízmillió magyar beszél" (nem). Az viszont valóban nyomós érv, hogy a magyar társadalom töredéke beszél jól idegen nyelveket.

Mivel azonban a magyar nem világnyelv (becslések szerint mintegy 17 millióan beszélhetik világszerte), erre fejleszteni MI-t nem igazán kifizetődő. Emiatt, írja az GDE közleménye, azok az MI-alapú alkalmazások, melyek a nagy világnyelveken szinte tökéletesen működnek, magyar nyelvre váltva sokat hibáznak. (Az OpenAI kb. 180 milliárd szavas angol és mindössze 120-130 millió szavas magyar szövegállományt használt a ChatGPT tanításához.)

A közlemény idézi Dr. Dietz Ferencet, a Mesterséges Intelligencia Koalíció oktatási és tudatosítási munkacsoportjának a vezetőjét, a Gábor Dénes Egyetem elnökét: "A nyelvi modelleken alapuló alkalmazások már megjelentek mind a köznevelésben, mind a felsőoktatásban. Ezek készségszintű, tudatos használata mind az egyén, mind a társadalom számára a jövőképesség, a siker feltétele. Jól működő magyar nyelvi modell, nemcsak szuverenitási, hanem jóléti kérdés is, mivel növeli az MI magyar haszonélvezőinek a körét."

Mélységesen egyetértünk ez elmondottakkal, ezért gyorsan meg is tudakoltuk a PULI GPT-3SX-től (a modell egy nyilvánosan elérhető demó változata):

Hogyan halad a Magyar Nyelvtudományi Intézetben a generatív mesterséges intelligencia fejlesztése?

És íme a válasz:

Mennyire alkalmazható ez a számítógépes nyelvészetben? Miben segítheti a nyelvtudományt a mesterséges intelligencia? Ezekre a kérdésekre kaphat választ az olvasó az első magyar nyelvű, szakmai cikkben bemutatott, a mesterséges intelligencia témakörét széles spektrumban vizsgáló folyóiratban.
A mesterséges intelligencia a nyelvészetben című, első magyar nyelven megjelenő, tudományos folyóirat célja, hogy az elméleti és alkalmazott nyelvészet különböző területein dolgozó kutatók számára teret biztosítson.

Talán mondanunk sem kell: nem találtunk folyóiratot "A mesterséges intelligencia a nyelvészetben".

Ezért módosítottunk a kérdésen:
Hogyan halad a Magyar Nyelvtudományi Intézetben a Puli-GPT fejlesztése?

És a válasz:
Miért pont a Puli nevet kapta a magyar holdjáró? Többek között ezekre a kérdésekre is választ kaptunk az MTA Nyelvtudományi Intézetének puli-kutatócsoportjában. A Puli-projektet az MTA Nyelvtudományi Intézete koordinálja. A kutatás célja egy magyar holdjáró fejlesztése, valamint a holdjáró tesztelése. A Puli névre keresztelt járműnek a tervek szerint a Google Lunar X

Egyelőre itt tartunk.

Piaci hírek

Annyira nem megy a Cybertruck, hogy szabadságra küldik a gyári dolgozókat

Korábban már lerövidítették a műszakokat, az alkalmazottak pedig esetenként másféle feladatokat kaptak, hogy kitöltsék a munkaidejüket.
 
A software defined network már évek óta velünk él. Csak idő kérdése volt a koncepciót kiterjesztése a WAN-okra.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.