Egyetemi kutatók: talán azt az energiazabáló OpenAI-t kellene kikapcsolni. Úgy tűnik, a magyar egyetemeken nem lesz vész.

A Microsoft tavaly augusztusban bejelentette: jelentősen csökkenti a Microsoft 365 for Educationhoz adott felhős tárhely méretét. Az egyetemi polgárok – hallgatók, tanárok, kutatók – azonban csak most szembesülnek vele. Bár az egyes intézményeket az előfizetés tükrében más és más módon érinti, tanulságos, ahogy a neves kanadai egyetemen, a McGillen reagáltak rá.

A monteráli McGill Egyetem január közepén levélben értesítette a hallgatókat, hogy júniustól a személyes tárhelyeket 20+20 gigabájtra (OneDrive + Olutlook) vágják vissza. A levél megismétli a Microsoft indoklását: ezeken a tárhelyeken sok az elfelejtett-elhagyott bizalmas adat, ami biztonsági kockázatot jelent, illetve a legtöbb tárhely kihasználatlan, ám fenntartásuk sokba kerül, és jelentős környezetvédelmi terheléssel is jár.

A Microsoft szerint a szervezetek által tárolt adatok több mint fele nem szolgál hasznos célt, ám tárolásuk hatással van a szénlábnyomunkra. Foglalják a helyet, növelik a villamosenergia-fogyasztást, és "csak 2020-ban a globális üvegházhatású gázkibocsátás 4 százalékát okozta" – olvasható a vállalat hivatalos magyarázatában.

Az OpenAI futtató cégtől meglehetősen cinikus érvelés...

A mcgillesek meglehetősen kiakadtak az érveket olvasva. Az akadémiai szférában dolgozók speciális közösségi oldalán, az egyébként meglehetősen moderált hangvételű Scolar.Socialön ilyen vélemények olvashatók a Microsoft módosításáról:

"A kutatás integritására gyakorolt hatásai súlyosak" – fogalmaz az egyik hozzászóló. Egy másik viszont az intézkedés cinikusságára utal: "El sem hiszem, milyen önzetlenek, hogy gondoskodnak a biztonságunkról ÉS a környezetről!"

De a téma kapcsán ismét előjön a kiszervezés-visszaszervezés polémiája: "Olyan furcsa, hogy az egyetemek IT stuffjai évről évre rosszabbak, és az egyetemek mégis oligopóliumoknak adják ki az IT-jüket" – írja egy egyetem IT-se. "Igen, a vendor-lock-in az ára a zökkenőmentes integrációnak és a könnyű használatnak" fogalmaz más valaki.

Egy hozzászólásból az derül ki, hogy a McGillen kutatók járhatnak a legrosszabbul. "20 GB tárolási kapacitás többéves kutatáshoz (vagy bármely más területhez) nevetségesen hangzik. Sok szerencsét ehhez a képtelenséghez"  – írja egyikük.

Egy másik hozzászóló kis beszélgetéssel illusztrálta a helyzet visszásságát:

"McGill: A Microsoft szerint a szerverfarmok tönkreteszik a bolygót, ezért 20 GB-ra korlátozzuk az intézményi felhő tárhelyet, amit adunk Önnek

CIHR (Canadian Institutes of Health Research, az egészségügyi és orvosi kutatásokat finanszírozó állami szervezet): A támogatás lejártát követő öt évig meg kell őriznie minden kutatásához az összes eredeti adatkészletet.

Én: Ha te és a Microsoft tényleg tenni akartok valamit a bolygóért, talán inkább húzzátok ki a dugót az OpenAI-ból.

McGill: Ha kérdésed van az új szabályzattal kapcsolatban, olvasd el még egyszer az e-mailt. Sok sikert, szia!"

Itthon nincs pánik

Megkérdeztünk több nagy hazai egyetemet is, hogyan érinti őket a Microsoft 365 for Education módosítása. Kiderült, egyelőre nem találkoztak olyan jellegű problémával, mint a McGill polgárai, ám az egyik intézmény informatikai vezetője elmondta: alavetően egyetért a Microsoft indoklásával, legalábbis ami a biztonságra és a Microsoft 365 for Educationhöz adott tárhelykapacitás kihasználtságra vonatkozik.

Egy másik egyetem informatikai igazgatója pedig arról beszélt, hogy számukra stratégiai kérdés a saját infrastruktúra kiépítése, amihez felhőt csak ideiglenes kapacitátásbővítésre vesznek igénybe. Ez a modell biztosít számukra teljes rugalmasságot a kutatási tevékenység során felhalmozott adatvagyon kezelésére, értékesítésére.

Cloud & big data

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.