A chatbotot fejlesztő OpenAI jelentése szerint több olyan kínai csoportot is azonosítottak, amelyek a dezinformációs kampányoktól kezdve a kibertámadások előkészítéséig mindenhol igyekeznek munkába állítani az MI-t.

Az OpenAI immár rendszeresen közöl jelentéseket arról, hogy a nagy nyelvi modellekre épülő megoldásaival kik és milyen területen próbálnak meg visszaéléseket elkövetni. A legfrissebb ilyen anyagot pár napja tették nyilvánossá [PDF], és elsősorban a kínai aktivitás fokozódására hívja fel a figyelmet.

A cég számos kínai csoportot azonosított, amelyek különböző titkos műveletekhez használták fel a ChatGPT-t. Az OpenAI fejlesztette generatív chatbot képességeit többek között a közösségi médiában folyó diskurzus manipulálásához, dezinformációs kampányokhoz és kiberműveletek támogatására vetették be. Ahogy a jelentés fogalmaz: a kínai aktivitás számosságát és változatosságát tekintve is érzékelhetően nőtt az elmúlt időszakban, az észlelt műveletek ugyanakkor általában kis léptékűek voltak és korlátozott közönséget céloztak meg.

Az OpenAI anyaga több példát is említ. A ChatGPT-vel kalapáltak szakmányban bejegyzéseket és kommenteket több közösségi platformon. A TikTokon, a Facebookon, a Redditen és az X-en megjelent tartalmak Kínával kapcsolatos politikai és geopolitikai témákat érintettek: például egy tajvani videójáték kritikáját, Donald Trump amerikai elnök vámpolitikáját, vagy éppen az USAID bezárásával kapcsolatos híreket. A cég olyan kampányokat is megfigyelt, ahol a cél az amerikai politikai diskurzus manipulálása volt azáltal, hogy oldaltól függetlenül felszaporították a megosztó témákról szóló megnyilvánulásokat.

Bár a mostani jelentés elsősorban Kínára összpontosított, az OpenAI munkatársai több olyan műveletet azonosítottak és akadályoztak meg (például a fiókok letiltásával), amelyeket más régióból irányítottak. A gyanú szerint ezekben érintett lehet többek között Oroszország, Irán és Észak-Korea is.

Általános probléma

A generatív algoritmusok felfutásával általános probléma lett, hogy nemcsak a diákok íratják meg a házijukat a chatbotokkal, hanem az online bűnszervezetek és más ártó szándékú csoportok is meglátták a technológiában rejlő lehetőséget. 

Tavaly nyáron derült ki például, hogy a Microsoft Copilot AI elleni támadások kézenfekvő lehetőségeket kínálnak a mesterséges intelligencia válaszainak manipulálására és az érzékeny adatok kinyerésére.

Idén év elején pedig a Google figyelmeztett arra, hogy állami hátterű kibercsoportok turbózzák fel hatékonyságukat a Geminire támaszkodva. A jelentés alapján az észak-koreai, iráni, kínai és orosz bandák leginkább a termelékenység serkentésére használják az MI-modellt, egyaránt hasznát veszik a potenciális célpontok felderítésénél és a kiszemelt hálózati infrastruktúra feltérképezésénél.

A helyzetet tovább bonyolítja az olyan megoldások megjelenése, mint az amerikai riválisok árfolyamát bedöntő DeepSeek. A kínai modellek ugyanis jellemzően inkább az állampárt megkövetelte politikai szűrűk érvényesítésében erősek, de nem rendelkeznek olyan átfogó biztonsági protokollokkal, amelyekkel például a hekkertevékenységgel kapcsolatos felhasználást lehetne visszaszorítani.

Biztonság

Meglepetés! Elhülyít minket a ChatGPT használata

Az MIT tudósainak frissen publikált kutatása megerősíti azokat az aggodalmakat, miszerint annyira nem tesz jót az agyműködésünknek, ha túlzottan a generatív algoritmusokra bízzuk magunkat.
 
Hirdetés

Cyber Threat Intelligence: üzleti előny a sötét adatokból

Egyetlen kompromittált jelszó. Egy belépési pont, amit már nem használnak. Egy korábbi alkalmazott adatszivárgása. Ezek ma már nem csupán technikai hibák, hanem valós üzleti fenyegetések, amelyek a digitális alvilág piacán előbb bukkannak fel, mint ahogy a cég egyáltalán észrevenné.

A digitális támadások célpontjai ma már nem feltétlenül azok a vállalatok, amelyektől a támadók adatokat vagy pénzt akarnak szerezni. Elég, ha a támadás egyik láncszeme nem védett – az elkövetők ezen keresztül lépnek be a rendszerbe. És ez a láncszem gyakran nem is belül van.

a melléklet támogatója a One Solutions

Hirdetés

Miért kell az üzleti intelligenciának megelőznie az MI bevezetését?

A felfokozott várakozásokhoz képest kiábrándító az MI-bevezetések valósága, ebben pedig a fő bűnös a rossz adatminőség és nem megfelelő adatinfrastruktúra.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.