A Wall Street-ről csábítják el a tehetséges női vezetőket a Szilícium-völgybe, ahol ma még férfiuralom van.

Az amerikai infokommunikációs iparban már évek óta folyik egyfajta kampány, hogy javítsák a nemek arányát a vállalkozások felső vezetésében. Már láthatók is az első eredmények. A nők azonban ma még inkább a második vonalban dolgoznak, a vezérigazgatói székig kevesen jutnak el. A kevesek közé tartozik a Hewlett-Packard első számú vezetője, Meg Whitman, akit 2011 szeptemberében neveztek ki, ám előtte már tíz évet bizonyított az eBay online aukciós cég élén. Egy évre rá érkezett a Google-tól a Yahoo megmentője, Marissa Mayer, aki ismét emelkedő pályára állította az éveken át komoly nehézségekkel küszködött internetes óriáscéget.

Karrierépítés a keleti parttól a nyugati partig

Korábbi főleg "házon belüli" átigazolások jellemezték az iparágat, vagyis a Szilícium-völgy cégei egymástól próbálták elcsábítani a tehetséges női vezetőket. A Bloomberg szerint azonban mostanában megjelent egy új trend: a technológiai ipar fejvadászai nyugati parti bázisáukról próbálják becserkészni a Wall Streetet. Ennek egyik legutóbbi példája az 57 éves Ruth Porat, aki 28 évet töltött a Morgan Stanleynél, mielőtt a közelmúltban kinevezték volna a Google pénzügyi vezérigazgató-helyettesévé. Ez a legmagasabb pozíció egyben, amit női vezető tölt be a keresőóriásnál.

A témának más is aktualitást ad, az infokommunikációs iparban jó pár éve áprilisban mindig kicsit nagyobb figyelmet kapnak a nők. A Nemzetközi Távközlési Unió (ITU) ugyanis 2010-ben hirdette meg a "Girls in ICT" kampányát, ami az iparágon belül a nők létszámának a növelését tűzte ki célul. Tegyük hozzá gyorsan: egyelőre viszonylag kevés sikerrel. A felső vezetésben, sőt általában a nagy infokom cégeknél ugyanis a jobban fizető pozíciókban a mai napig jóval több a férfi, mint a nő. Egyelőre a startupok és általában a befektetési környezet is inkább a férfiakat preferálja a cégek meghatározó pozícióiban.

Egyes cégeknél pozitív diszkrimináció van

Ellenpéldaként az iparág két régi motorosa, a Microsoft és a Cisco hozható fel. Mindkét cégnél a HR-policy egyik sarokköve a nők arányának növelése vezetői és fejlesztői szinten egyaránt. Erre a két cég magyarországi leányvállalatainál is kiemelt figyelmet fordítanak, sőt a Cisconál a múlt évi vezérváltásnál elsődleges elvárás volt, hogy kellő rátermettség esetén előnyt élvezzen(ek) a női pályázó(k). Így került tavaly márciusban a cég élére a pénzügyi szektorból érkezett Horváth Krisztina, aki a beiktatása alkalmából a Bitportnak adott interjújában kifejtette: "Nem voltak fenntartásaim az ICT- ágazattal szemben, hiszen a banki felsővezetésben sem túl magas a nők aránya, így ehhez már hozzászoktam. Nyilván a változáson kívül az is szükséges volt a döntéshez, hogy  az iparág és benne a Cisco mint cég is vonzó legyen. Egyébként nem látok érdemi különbséget, a kihívások sokkal inkább a teljesítményhez kapcsolódnak, nem az ágazati szemlélethez. Ott is kellett hozni a terveket, eredményeket, és itt is ezt várják el tőlem."  A nagyobb hazai infokom cégek között a cégtulajdonos ügyvezetőket leszámítva még a UPC-nél van női vezető, a Romániából érkezett Severina Pascu, aki 2013 augusztusától tölti be ezt a pozíciót.

Egyébként más iparágakban sem jobb a nők aránya a vezetésben, még az Egyesült Államokban sem. A Bloomberg fent már idézett összeállítása szerint a Standard&Poor 500 Indexe mögött lévő cégek köréből mindössze 24-et vezet nő, és 58 vállalatnál dolgozik női pénzügyi felső vezető. Közülük három ismert technológiai cégekhez köthető: Amy Hood a Microsoft, Kelly Kramer a Cisco, Safra Catz pedig az Oracle pénzügyi vezetője, utóbbi egyben társ-vezérigazgató is.

Egyenlő munkáért eltérő bérek

A nőket Magyarországhoz hasonlóan Amerikában is rosszabbul fizetik meg ugyanabban a pozícióban, mint a férfiakat. Ruth Porat több ponton is változást szeretne a nők javára. A jogalkotóknak például azt javasolja, érjék el, a cégeknél az úgynevezett családi szabadság (family leave) – a rendes dolgozói fizetett szabadságnál hosszabb szabadságot biztosító –  intézményének a bevezetését, hogy a nőknek ne kelljen választaniuk a karrierjük és a gyereknevelés között.

Egy másik neves amerikai női pénzügyi felsővezető is üdvözli a Wall Street és a Szilícium-völgy egymásra találását, mondván: "A Wall Street és a Szilícium-völgy is olyan hely, ahol pénzt lehet csinálni, feltéve, ha keményen és megfelelő kihívások között dolgozol, de akkor jogos az az elvárásod is, hogy az erőfeszítéseidet jól megfizessék."

Közösség & HR

Kifogytak volna a felhőszolgáltatók az újításokból?

Az InfoWorld USA-szerte ismert szakértője, David Linthicum szerint ez a helyzet. Túl sokba kerül az innováció, és túl lassan térül meg.
 
Egy cég legacy rendszerei, fejlődési tervei mellett a belső kompetenciái és a beruházási készsége is befolyásolják, hogy milyen SD-WAN modellt érdemes választania.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.