A vállalat az Explore konferencián jelentette be, hogy az Nvidiával társulva MI-megoldásokhoz épít felhőplatformot.

Tegnap fejeződött be Las Vegasban a VMware Explore. Bár tavaly májustól húzódik a Broadcom 69 milliárd dolláros felvásárlási ajánlatának ügye (már csak Kínára várnak a felek), láthatólag nem állt meg az élet a cégnél. A négynapos multicloud tematikájú szakmai rendezvényen, amely korábban VMworld néven futott, a mesterséges intelligencia volt a húzó téma. Úgy látszik, virtualizáció sem létezhet MI nélkül (vagy MI virtualizáció nélkül?).

Szerencsére a vállalat azoknak is szolgált újdonsággal, akik még a virtualizáció alacsonyabb fokán állnak, az MI körüli fejleményeket pedig egyelőre távolról, félelemmel vegyes tisztelettel szemlélik.

Felhős MI-platform az Nvidiával

A konferencia legfontosabb bejelentése, hogy a VMware az Nvidiával társulva épít MI-megoldásokhoz felhőplatformot. Az ígéret az, hogy a platform megoldást ad a vállalatok generatív MI-vel kapcsolatos egyik fontos dilemmájára: használjanak nyilvános modelleket generatív MI-alkalmazásaik fejlesztéséhez, és vállalják az ezzel kapcsolatos kockázatokat (adatbiztonság, ellenőrizhetetlen képzési források stb.), vagy válasszák inkább a "csináld magad" utat, ami drágább és hosszabb ideig tartó projekteket eredményez (és természetesen a sikerre sincs garancia).

A 2024 elején érkező Private AI Foundation a VMware felhőplatformjára, a VMware Cloud Foundationre épül, a számítási teljesítményt és az MI-szoftverbázist pedig az Nvidia adja hozzá.

A platform szoftveres rétegének legfontosabb eleme az Nvidia AI Enterprise, amihez integrálnak más MI-eszközöket is, melyek segítségével az ügyfelek bármilyen bevált modellt futtathatnak privát adataikkal betanítva. (Az ötlet nem új, ilyen platformot épít a Databricks is a közelmúltban megszerzett, nyílt forráskódú platformokat építő MosaicML technológiára alapozva.)

Ez a rugalmasság az adatok magas szintű védelme mellett valósul meg. Utóbbi érdekében ugyanis a felhasználók ott futtathatják az MI-szolgáltatásokat, ahol az adataik is vannak, és olyan architektúrán, amely garantálja a biztonságos hozzáférést. A modellválasztásban a VMware a lehető legnagyobb szabadságot kívánja biztosítani: a felhasználók az Nvidia NeMo-t épp úgy választhatják (természetesen ez lenne az ügyfelek számára a leghatékonyabb, mondja a VMware), mint mondjuk a Meta modelljét, a Llama 2-t, idővel pedig a különböző felhős ajánlatokat is bekapcsolhatják.

A platform teljesítményét az Nvidia infrastruktúrája garantálja, ráadásul kiváló méretezhetőség és költséghatékonyság mellett – ígéri a VMware.

És a 'futottak még' témák...

Szerencsére a földhöz ragadtabb ügyfelek sem maradtak újdonságok nélkül. A konferencián több olyan eszközt is megismerhettek, melyek a hagyományos VMware-portfólió használhatóságát javítják.

VMware Edge Cloud Orchestrator: a VMware SASE Orchestratort váltó megoldással egy felületen lehet kezelni a VMware SASE-t (Secure Access Service Edge) és a VMware Edge Compute Stacket. A vállalat állítása szerint a piacon ez lesz az első olyan megoldás, amely segít közelebb hozni egymáshoz az edge hálózatok biztonságának és számítási infrastruktúrájának a kezelését. Az Edge Cloud Orchestrator az edge-natív alkalmazások futtatását is egyszerűbbé teszi. Első körben a VMware Cloud Web Security, Edge Network Intelligence, SD-WAN és Secure Access szolgáltatásait támogatja. Később érkezik az Edge Compute Stack, a Private Mobile Network, és a VMware SD-Access támogatása is.

NSX+: az NSX többfelhős környezetre kiterjesztett továbbfejlesztése segítségével egységesíteni lehet a több felhőkörnyezetben futó alkalmazások biztonságát. Lényegében egy olyan konzol, amelyen egyben kezelhető az összes felhős platformra és on-prem erőforrásra vonatkozó házirend, nyomon követhető a végpontok biztonsága stb.

Magán 5G VMware-rel: ez csak részben újdonság. A vállalat már tavaly bemutatta egy menedzselt magán 5G szolgáltatás előzetesét. Tavasszal az is kiderült, hogy partnerei ebben a Dell és az AT&T lesznek.

Most igazából az volt az újdonság, hogy ősszel már el is indul a VMware Private Mobile Network. A szolgáltatás a VMware SD-WAN infrastruktúrájára épül, beágyazott 4G/5G magot tartalmaz, és szorosan integrálódik a vállalat partnerei által fejlesztett RAN-eszközökkel (Radio Access Network). A szolgáltatáshoz a Telco Cloud Platform biztosítja a szabványos virtuális infrastruktúrát.

Cloud & big data

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.