Tegnap fejeződött be Las Vegasban a VMware Explore. Bár tavaly májustól húzódik a Broadcom 69 milliárd dolláros felvásárlási ajánlatának ügye (már csak Kínára várnak a felek), láthatólag nem állt meg az élet a cégnél. A négynapos multicloud tematikájú szakmai rendezvényen, amely korábban VMworld néven futott, a mesterséges intelligencia volt a húzó téma. Úgy látszik, virtualizáció sem létezhet MI nélkül (vagy MI virtualizáció nélkül?).
Szerencsére a vállalat azoknak is szolgált újdonsággal, akik még a virtualizáció alacsonyabb fokán állnak, az MI körüli fejleményeket pedig egyelőre távolról, félelemmel vegyes tisztelettel szemlélik.
Felhős MI-platform az Nvidiával
A konferencia legfontosabb bejelentése, hogy a VMware az Nvidiával társulva épít MI-megoldásokhoz felhőplatformot. Az ígéret az, hogy a platform megoldást ad a vállalatok generatív MI-vel kapcsolatos egyik fontos dilemmájára: használjanak nyilvános modelleket generatív MI-alkalmazásaik fejlesztéséhez, és vállalják az ezzel kapcsolatos kockázatokat (adatbiztonság, ellenőrizhetetlen képzési források stb.), vagy válasszák inkább a "csináld magad" utat, ami drágább és hosszabb ideig tartó projekteket eredményez (és természetesen a sikerre sincs garancia).
A 2024 elején érkező Private AI Foundation a VMware felhőplatformjára, a VMware Cloud Foundationre épül, a számítási teljesítményt és az MI-szoftverbázist pedig az Nvidia adja hozzá.
A platform szoftveres rétegének legfontosabb eleme az Nvidia AI Enterprise, amihez integrálnak más MI-eszközöket is, melyek segítségével az ügyfelek bármilyen bevált modellt futtathatnak privát adataikkal betanítva. (Az ötlet nem új, ilyen platformot épít a Databricks is a közelmúltban megszerzett, nyílt forráskódú platformokat építő MosaicML technológiára alapozva.)
Ez a rugalmasság az adatok magas szintű védelme mellett valósul meg. Utóbbi érdekében ugyanis a felhasználók ott futtathatják az MI-szolgáltatásokat, ahol az adataik is vannak, és olyan architektúrán, amely garantálja a biztonságos hozzáférést. A modellválasztásban a VMware a lehető legnagyobb szabadságot kívánja biztosítani: a felhasználók az Nvidia NeMo-t épp úgy választhatják (természetesen ez lenne az ügyfelek számára a leghatékonyabb, mondja a VMware), mint mondjuk a Meta modelljét, a Llama 2-t, idővel pedig a különböző felhős ajánlatokat is bekapcsolhatják.
A platform teljesítményét az Nvidia infrastruktúrája garantálja, ráadásul kiváló méretezhetőség és költséghatékonyság mellett – ígéri a VMware.
És a 'futottak még' témák...
Szerencsére a földhöz ragadtabb ügyfelek sem maradtak újdonságok nélkül. A konferencián több olyan eszközt is megismerhettek, melyek a hagyományos VMware-portfólió használhatóságát javítják.
VMware Edge Cloud Orchestrator: a VMware SASE Orchestratort váltó megoldással egy felületen lehet kezelni a VMware SASE-t (Secure Access Service Edge) és a VMware Edge Compute Stacket. A vállalat állítása szerint a piacon ez lesz az első olyan megoldás, amely segít közelebb hozni egymáshoz az edge hálózatok biztonságának és számítási infrastruktúrájának a kezelését. Az Edge Cloud Orchestrator az edge-natív alkalmazások futtatását is egyszerűbbé teszi. Első körben a VMware Cloud Web Security, Edge Network Intelligence, SD-WAN és Secure Access szolgáltatásait támogatja. Később érkezik az Edge Compute Stack, a Private Mobile Network, és a VMware SD-Access támogatása is.
NSX+: az NSX többfelhős környezetre kiterjesztett továbbfejlesztése segítségével egységesíteni lehet a több felhőkörnyezetben futó alkalmazások biztonságát. Lényegében egy olyan konzol, amelyen egyben kezelhető az összes felhős platformra és on-prem erőforrásra vonatkozó házirend, nyomon követhető a végpontok biztonsága stb.
Magán 5G VMware-rel: ez csak részben újdonság. A vállalat már tavaly bemutatta egy menedzselt magán 5G szolgáltatás előzetesét. Tavasszal az is kiderült, hogy partnerei ebben a Dell és az AT&T lesznek.
Most igazából az volt az újdonság, hogy ősszel már el is indul a VMware Private Mobile Network. A szolgáltatás a VMware SD-WAN infrastruktúrájára épül, beágyazott 4G/5G magot tartalmaz, és szorosan integrálódik a vállalat partnerei által fejlesztett RAN-eszközökkel (Radio Access Network). A szolgáltatáshoz a Telco Cloud Platform biztosítja a szabványos virtuális infrastruktúrát.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak