Ez azonban nem szabad, hogy könnyelműségre csábítson bennünket. De miért és hogyan hibáznak?

Manapság a kiberbűnözők egyik legnépszerűbb fegyvere a ransomware, vagyis a zsaroló vírus. Mint az a múlt heti CIO Hungaryn Csizmazia-Darab István előadásában elmondta, a ransomware-eknek már komoly története van. 1989-ben még Magyarországra is küldött Joseph L. Popp három fertőzött floppyt egy trójaival, amely saját algoritmusával titkosította a fertőzött merevlemez állományait.

Akkor a posta szólt közbe: a három floppynak ugyanis nyoma veszett a postázás során, így a János Kórház, a Hematológiai Intézet és a KFKI megmenekült attól, hogy később váltságdíjat kelljen fizetnie. Huszonhét éve még persze a váltságdíj fizetése is kezdetlegesebb – és nyomon követhetőbb – módon, csekken vagy átutalással történt. Nem véletlen, hogy Poppot, aki egy évig készült a támadásra, végül sikerült elfogni és bíróság elé állítani.

A nagy számok törvénye

A zsaroló programok viszonylag szerény összeget követelnek, jellemzően kisebb összeget követelnek, de egyes becslések szerint így is akár napi 3 millió dollárt tudnak kasszírozni.

Még biztosabb a bevétel, ha a bűnözők érzékeny célpontokat tudnak támadni: a közelmúltban több magyar kórházat is ért ransomware-támadás. Többek között az ESET is többször adott ki figyelmeztetést, hogy egyre gyorsabban terjednek az ilyen jellegű károkozókat tartalmazó fertőzött e-mailek, és a cég telemetria rendszere szerint a trend azóta kitart – írja összefoglalójában a Biztonságportál.

Arra Csizmazia-Darab is felhívta a figyelmet, hogy például a kórházak azért is különösen veszélyeztetettek, mert nagyon gyakran elavult az informatikai infrastruktúrájuk, a személyzet pedig nincs felkészítve ilyen esetek megelőzésére. És mivel egy ilyen támadáskor az adatokhoz való hozzáférésen emberek élete múlhat, sokkal nagyobb a sikeres támadás lehetősége is.

A ransomware-ek sem tökéletesek

Bár jobb félni, mint megijedni, a teljes képhez hozzátartozik, hogy nem minden zsarolóvírus olyan veszélyes, mint elsőre látszik. Jól példázza ezt a két közelmúltban felfedezett károkozó, a Petya és a Jigsaw is. Ugyanis mindkettőben olyan szoftverhibát találtak a kutatók, amelyet kihasználva az áldozatok visszakaphatják a dokumentumaikat és az eszközeiket váltságdíj megfizetése nélkül is.

A Petya úgy kényszeríti ki a gép újraindítását, hogy kék halált okoz. Az újraindítás után azonban nem az operációs rendszer nyitó képernyője jelenik meg, hanem egy felugró ablak, amely tájékoztatja a felhasználót, hogy titkosították a gépén tárolt állományokat, és ha hozzá akar férni a géphez, fizessen 0,99 bitcoint, mai árfolyamán nagyjából 456 dollárt vagy 128 ezer forintot.

Csakhogy szerencsére – mint azt az ESET kutatói kiderítették – a Petya hazudik: voltaképpen nem titkosítja a fájlokat, hanem a fájlrendszert manipulálja. Módosítja a master boot recordot, és csupán a master file table-t titkosítja. Így viszont viszonylag könnyen lehetett olyan programot készíteni, amivel visszaállíthatók a zárolt gépen a fájlok. Ez a visszaállító egyébként ingyenesen letölthető a GitHub-ról.

Szintén nem hibátlan a játékos Jigsaw zsaroló (neve a Fűrész című közismert horrorfilmre utal). A játék lényege egyszerű: 60 percenként töröl fájlokat, amíg a gép tulajdonosa nem fizet 150 dollár váltságdíjat: először 1, aztán 2, 4, 8, 16 stb. darab fájlt töröl, így a károkozás exponenciálisan nő. Sőt írói beépítettek egy extra büntetést is: újraindítás esetén ezer fájl tűnik el a gépről. Azonban a kutatók rájöttek, hogy a Jigsaw is rejt hibákat, így a károk enyhíthetők. Ezeket a hibákat kihasználva sikerült elkészíteni egy visszafejtő programot, a JigSawDecryptert (ez sok forrásból letölthető), amellyel csökkenthetők a károk.

Hasonlóképpen készült visszafejtő az Autolockyhoz is.

Ne fizessen!

A biztonsági cégek egyöntetűen amellett foglalnak állást, hogy nem szabad fizetni. Az ESET erre két indokot is mond. Egyrészt érdemes szakemberekhez fordulni, mert sok esetben, ahogy ez a fenti példáknál látható, van ellenszer. Másrészt – mint arra Csizmazia-Darab is utalt előadásában a konferencián – a váltságdíjjal támogatjuk a bűnözőket, akik a pénzből további fejlesztéseket finanszírozhatnak. Minta azzal korábban foglalkoztunk, a kiberbűnözői csoportok egyre inkább átveszik a vállalati működési modellt, amelyben a fejlesztések is szervezetten történnek a befolyt pénzekből.

Tehát ha van is néhány ransomware ellen visszafejtő program, jobb félni, mint megijedni. Azaz a megelőzésre kell összpontosítani: legyen naprakész az operációs rendszer és az összes telepített szoftver, használjunk többrétegű védelmet biztosító biztonsági szoftvereket, és rendszeresen készítsünk biztonsági mentést értékes adatainkról.

Biztonság

Megerősítette a Fehér Ház, nem elírás a 245 százalékos kínai importvám

A dolog ezen a szinten már régen értelmét vesztette, de az kétségtelen, hogy az értelmetlen rekordok is rekordok.
 
Hirdetés

Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban

A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.

A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.