Egyszerű módszereket alkalmaztak, de újszerűen. Most azonban lebuktak.

Sokszor még az egyszerű eszközöket használó támadók sem foghatók meg gyorsan. És nem a támadási módszereik vagy eszközeik fejlettsége, hanem az ügyesen felépített infrastruktúájuk miatt. Egy ilyen csapatot buktatott le közös erővel a Cisco és a Level 3 Threat Research Labs – írta a Biztonságportál. A két cég szakembereinek sikerült feltérképezniük a támadáshoz használt infrastruktúrát. És kiderült, épp ez volt a lényeg a támadásban. A támadók több millió dollárt kaszáltak.

Több, mint botnet

A bűnözők egyszerű módszereket vetettek be. Fogtak néhány exploit kitet, és elkezdték terjeszteni. Az exploitokban nem volt semmi különös. Annál inkább a terjesztésben, valamint a támadáshoz használt infrastruktúrában. Ez ugyanis nem egy klasszikus botnet.

Az infrastruktúra néhány háttérkiszolgálóra épült, amelyek egyrészt tárolták a sebezhetőségek kihasználására alkalmas kártékony kódokat, másrészt folyamatosan naplózták, monitorozták a hálózat épségét, működését. Azok a gépek pedig, amelyekre sikerült feljuttatni az exploitokat, több mint száz proxy gépen keresztül csatlakoztak ezekhez a szerverekhez. Ezzel próbálták leplezni a csalók a valódi kiszolgálóikat.

A vizsgálatok arra derítettek fényt, hogy a támadások legalább felénél az Angler exploitkészletet használták. (Az Angler az egyik leggyakrabban használt támadóeszköz, tavaly külön cikket is szenteltünk sokoldalú képességeinek.) A fertőzésekhez pedig szintén a leggyakrabban támadott programok biztonsági réseit használták ki: az Adobe Flash Playerét, az Internet Explorerét, valamint a Silverlightét. A kutatócsapat szerint jó aránnyal támadták a gépeket: 40 százalékos volt a fertőzési arány.

A végső cél az volt, hogy fájlok titkosítására és így a felhasználók megzsarolására alkalmas, úgynevezett ransomware programokat telepítsenek. De ha már egy gépbe bejutottak, mellékesen elhelyeztek a gépen bank- és hitelkártyaadatok ellopására alkalmas kémprogramokat is.

Naponta több ezer gép havi 3 millió dollárt hozott

A bűnözők több ezer számítógépet tudtak megfertőzni naponta, amivel ugyanennyi felhasználónak okoztak komoly károkat. A Cisco úgy becsülte, hogy a támadók akár havi hárommillió dollárt is kereshettek. Ezt a számot a Symantec egy korábbi felmérése – mely szerint átlagosan a felhasználók 2,9 százaléka fizet váltságdíjat a zsarolóknak –, valamint a fertőzés kiterjedtsége alapján kalkulálták ki a kutatók. És ehhez ott volt egy kis zsebpénznek még az is, amit az ellopott adatokkal kerestek.

A Cisco és a Level 3 Threat persze csak részleges sikert ért el. A hálózatot feltérképezték, a bűnözők azonban ettől még szabadon mászkálnak.

Biztonság

Az egyiptomi fáraók is megirigyelnék Mark Zuckerberg adatközpontját

A Meta vezére Manhattan területéhez mérhető, 5 gigawattos MI-adatközpontot tenne válogatott tudóscsapata alá, hogy elsőként ők jelenthessék be a mesterséges általános intelligenciát.
 
A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.