A nagyvállalatok vezetői maximum három évet adnak arra, hogy minden visszarendeződjön a régi kerékvágásba - derül ki egy friss globális kutatásból.

A tavalyi eredményekhez képest lényegesen eltérő képet fest a KPMG idei felmérése a vezérigazgatók aktuális helyzetértékeléséről és fejlesztési prioritásairól. A válaszok alapján például a cégek növekedési kilátásait immár leginkább a geopolitikai kockázatok és politikai bizonytalanság veszélyezteti, miközben természetesen mindenkit nagyon érdekel, és aktívan igyekszik feltérképezni a generatív algoritmusokban rejlő lehetőségeket.

A nemzetközi tanácsadó cég CEO Outlook 2023 felméréséhez idén is a világ legnagyobb szervezeteinek első számú embereit kérdezték meg. Az 1325 vezérigazgató kikérdezésére augusztus 15. és szeptember 15. között került sor, tehát a kutatási eredmények meglehetősen aktuális álláspontot tükröznek.

Míg a világgazdaság növekedésébe vetett bizalom igen erős és nagyjából változatlan maradt az előző évi felméréshez képest (73 százalék a tavalyi 71 százalékkal szemben), addig jelentős elmozdulás történt a téren, hogy a vezérigazgatók mit is tekintenek kockázatnak a vállalkozásuk növekedése terén.

A vezetők a geopolitikai és a politikai bizonytalanságot tartják a legnagyobb növekedési kockázatnak, annak ellenére, hogy ez a tényező tavaly – már az orosz-ukrán konfliktus kirobbanása után – sem tartozott az öt legnagyobb rizikófaktor közé, ez bizonyítja, hogy mára már nem csupán rövid távon számolnak a hatásával.

A potenciális haszon elnyomja az etikai kérdéseket

A vezérigazgatók a turbulens világgazdasági környezetben fokozottan hisznek a digitalizáció erejében és nagymértékben fektetnek be például a generatív mesterséges intelligenciába, mert versenyelőnyt remélnek tőle. Tízből 7 vállalatvezető középtávú befektetéseinek élén a generatív MI áll, és minden második vezető (52 százalék) három-öt éven belül már a befektetéseik megtérülésére is számít.

Bár a vezérigazgatók hajlandóak beruházni az új technológiába, a legtöbben (57 százalék) az etikai kihívásokat hozzák fel visszatartó erőként. Az aggodalmak közt a rangsorban 55 százalékkal második a megvalósítás költsége, míg a vezetők fele említi a szabályozási és a technikai képességek hiányát. Tízből kilenc (87 százalék) vállalatvezető ugyanakkor tart attól, hogy az MI előretörése magával hoz új, kifinomultabb kibertámadási technikákat is.

Leszámolnának a távmunkával

A mesterséges intelligencia által felkavart technológiai környezetben megnőtt az igény a gyorsabb reagálásra, a hatékonyabb együttműködésekre. Emiatt is támogatják egyre szilárdabban a vezérigazgatók a pandémiát megelőző munkarendet: a többség (64 százalék) azt jósolja, hogy a következő három évben teljes mértékben visszatérnek az irodai munkavégzéshez. A megkérdezett vezérigazgatók elsöprő arányban (87 százalékuk) azt is kilátásba helyezik, hogy az irodai munkavégzést ösztönözni is fogják pénzügyi jutalmazás vagy akár előléptetés formájában.

Utóbbi egyáltalán nem meglepő, hiszen a téma meglehetősen összetett és kényes természetű. A dolgozók egy jó részében hatalmas ellenállás van a régi normálishoz való visszatéréssel szemben. Sokan örökre kiegyeznének egy lazább, hibrid munkarenddel, ami azonban a jelek szerint nem feltétlenül vág egybe a menedzsment elképzeléseivel. A helyzet kezelésére pedig alapvetően két eszközt lehet bevetni: a korbácsot vagy a mézes madzagot.

Közösség & HR

Lecsapott az FBI az alvilági online bazárra (megint)

A hekkerek körében igen népszerű BreachForums oldalát egyszer már megszerezte a hatóság, de az rövidesen újraindult. A mostani akcióval a fórum mellett annak Telegram-csatornája is az FBI irányítása alá került.
 
Az Európai Unió kibervédelmi direktívájának való megfelelés nem annyira bonyolult feladat, mint amilyennek elsőre látszik.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.