A közelmúltban felére csökkent a bitcoinbányászat és a kriptovaluta-tranzakciók hitelesítése után járó jutalom. Ez az energia drágulásával és a kriptovaluták volatilitásával együtt azt eredményezi, hogy egyre kevésbé fenntartható az óriási "bányászfarmok" – lényegében speciális számításokra kihegyezett adatközpontok – üzemeltetésének finanszírozása.
A bányászcégek egy része emiatt a mesterségesintelligencia-fejlesztők felé kacsingat, hogy a bányászathoz beszerzett grafikus gyorsítóikat az MI szolgálatába állítsák. Esélyeik a Financial Times szerint nem rosszak, mert bár némileg enyhült a GPU-k iránti érdeklődés, még mindig a kereslet határozza meg a piacot.
Az egyik legnagyobb (legális) bitcoinbányászati cég, a Nasdaqon is jegyzett Core Scientific vezetője, Adam Sullivan azt mondta a brit üzleti lapnak, hogy az MI már hihetetlenül fontos része a cég üzletének. Sullivanék a közelmúltban kötöttek szerződést például a szép reményű CoreWeave mesterséges intelligencia startuppal (korábban szintén kriptobányász cég) 12 évre. A felek az együttműködés alatt közel 5 milliárd dollár bevételre számítanak. A Core Scientificet valószínűleg az is tolja a stabilabbnak tűnő MI-piac felé, hogy 2022 őszén kis híján magával rántotta az FTX-botrány.
MI-startupok és befektetők a bányában
Az MI berobbanása viszont helyzetbe hozta a kriptobányász cégeket, mert pontosan azt tudják biztosítani, amire ma az MI-fejlesztőknek és -szolgáltatóknak a leginkább szükségük van: nagy számítási kapacitásra és energiára. Bányászfarmok üzemeltetőivel szövetkezni az MI-cégeknek is előnyös, mert sokkal gyorsabban hozzájutnak a szükséges kapacitásokhoz, ha a bányászfarmok HPC (high-performance computing) adatközpontjait bérlik, mintha építenek maguknak. Egy zöldmezős HPC adatközpont felépítése 3-5 év, és irdatlan pénz. A nagyok (Amazon, Google, Microsoft) tízmilliárdokkal dobálóznak a terveikben.
Egy bányászfarm azonban nem használható feltétlenül egy az egyben MI-feladatokra. Az átalakításhoz tőke kell, és ez vonzza a befektetőket is. Az amerikai Coatue Management fedezeti alap (egy a Tiger Management egykori munkatársai által alapított "Tiger cubok" közül) például 150 millió dollárt fektetett be a Hut 8 nevű bányászcégbe, amely ebből finanszírozza infrastruktúrája MI-hez igazítását.
Az sem elhanyagolható hozadéka a bányászfarmok irányváltásának, hogy nem új adatközpontok épülnek, hanem a már meglévő HPC központokból szolgálnak ki a bányászathoz hasonlóan nagy erőforrásigényű, de annál remélhetőleg a köz számára hasznosabb feladatokat.
Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban
A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak