Egyre kisebb a nyereség a bitcoinbányászaton, a farmok fenntartása meg egyre drágább. Az üzemeltetők az MI-ben látják a kiutat.

A közelmúltban felére csökkent a bitcoinbányászat és a kriptovaluta-tranzakciók hitelesítése után járó jutalom. Ez az energia drágulásával és a kriptovaluták volatilitásával együtt azt eredményezi, hogy egyre kevésbé fenntartható az óriási "bányászfarmok" – lényegében speciális számításokra kihegyezett adatközpontok – üzemeltetésének finanszírozása.

A bányászcégek egy része emiatt a mesterségesintelligencia-fejlesztők felé kacsingat, hogy a bányászathoz beszerzett grafikus gyorsítóikat az MI szolgálatába állítsák. Esélyeik a Financial Times szerint nem rosszak, mert bár némileg enyhült a GPU-k iránti érdeklődés, még mindig a kereslet határozza meg a piacot.

Az egyik legnagyobb (legális) bitcoinbányászati cég, a Nasdaqon is jegyzett Core Scientific vezetője, Adam Sullivan azt mondta a brit üzleti lapnak, hogy az MI már hihetetlenül fontos része a cég üzletének. Sullivanék a közelmúltban kötöttek szerződést például a szép reményű CoreWeave mesterséges intelligencia startuppal (korábban szintén kriptobányász cég) 12 évre. A felek az együttműködés alatt közel 5 milliárd dollár bevételre számítanak. A Core Scientificet valószínűleg az is tolja a stabilabbnak tűnő MI-piac felé, hogy 2022 őszén kis híján magával rántotta az FTX-botrány.

MI-startupok és befektetők a bányában

Az MI berobbanása viszont helyzetbe hozta a kriptobányász cégeket, mert pontosan azt tudják biztosítani, amire ma az MI-fejlesztőknek és -szolgáltatóknak a leginkább szükségük van: nagy számítási kapacitásra és energiára. Bányászfarmok üzemeltetőivel szövetkezni az MI-cégeknek is előnyös, mert sokkal gyorsabban hozzájutnak a szükséges kapacitásokhoz, ha a bányászfarmok HPC (high-performance computing) adatközpontjait bérlik, mintha építenek maguknak. Egy zöldmezős HPC adatközpont felépítése 3-5 év, és irdatlan pénz. A nagyok (Amazon, Google, Microsoft) tízmilliárdokkal dobálóznak a terveikben.

Egy bányászfarm azonban nem használható feltétlenül egy az egyben MI-feladatokra. Az átalakításhoz tőke kell, és ez vonzza a befektetőket is. Az amerikai Coatue Management fedezeti alap (egy a Tiger Management egykori munkatársai által alapított "Tiger cubok" közül) például 150 millió dollárt fektetett be a Hut 8 nevű bányászcégbe, amely ebből finanszírozza infrastruktúrája MI-hez igazítását.

Az sem elhanyagolható hozadéka a bányászfarmok irányváltásának, hogy nem új adatközpontok épülnek, hanem a már meglévő HPC központokból szolgálnak ki a bányászathoz hasonlóan nagy erőforrásigényű, de annál remélhetőleg a köz számára hasznosabb feladatokat.

Piaci hírek

Már a rajtnál megmakkant Donald Trump kriptoüzlete

Korábban 300 millió dollárra számítottak a World Liberty Financial (WLFI) tokenek eladásából, első körben 12 millió jött össze belőle.
 
Hirdetés

ITSM a gyakorlatban

Három fájdalompont, amire az IT szolgáltatásmenedzsment gyors válaszokat adhat.

Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.

a melléklet támogatója a Clico Hungary

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.