Maga Sam Altman osztotta meg a világgal, hogy az OpenAI termékei támogatni fogják egyik legnagyobb versenytársa, az Anthropic cég Model Context Protocolját (MCP). Az OpenAI vezérigazgatója azt írta az X-en közzétett posztjában, hogy az Agents SDK-ban már elérhető az MCP-támogatás, de hamarosan a desktop ChatGPT és a Responses API is kiegészül vele.
De miért érdekes ez?
Az MCP nyílt szabvány, amit az Anthropic csak 2024 végén vezetett be. A protokoll feladata, hogy összekapcsolja az MI-modelleket külső adatforrásokkal és eszközökkel. Olyan univerzális interfészként írják le, amely biztonságos hozzáférést biztosít az MI-asszisztenseknek repositorykban, üzleti alkalmazásokban, fejlesztői környezetekben stb. tárolt adatokhoz. Így nem kell minden adatforráshoz egyedi integráció. Ezért is nevezik sokan az MCP-t az MI rendszerek USB-C portjának, ami bármilyen nyelvi modellhez, bármilyen adatkészlethez vagy eszközhöz használható kétirányú kapcsolat felépítésére. Egy ilyen adatkapcsolat révén a chatbot sokkal jobban fel tudja építeni a releváns kontextust válaszai pontosításához.
Ha egy MI-eszköz támogatja az MCP-t, az a fejlesztőket is segíti: MCP-kiszolgálókon keresztül tárhatják fel az adatokat, és olyan MCP-klienseket – alkalmazásokat és munkafolyamatokat – építhetnek, amelyek utasításra csatlakoznak ezekhez a kiszolgálókhoz. Praktikusan üzleti környezetben segíti, hogy a releváns adatok és az átfogó üzleti kontextus alapján adjon válaszokat egy MI-alkalmazás.
Az OpenAI versenytársai többségével egyetemben egyelőre félúton jár a fejlesztéseivel (és ki tudja, hol a végcél?). Alkalmazásaik játéknak és kísérletezésre kiválóak, de megbízható (üzleti) eszköznek még talán túl kockázatos a használatuk. A DeppSeek sikere pedig megkérdőjelezte, hogy valaha is megtérülhetnek azok az óriási összegek, melyeket eddig MI-infrastruktúrára, pl. Nvidia GPU-kra a cégek elköltöttek.
Kell a pénz a továbblépéshez
A fejlesztéseket támogató cégek egy része is elbizonytalanodhatott. Bár vezetőik igyekeznek megvédeni ezeket a beruházásokat, a Reuters a TD Cowen befektetési bank egy friss elemzésre hivatkozva azt írja, hogy a Microsoft az elmúlt fél évben mintegy 2 gigawatt teljesítményű tervezett adatközpont-projektet engedett el. Az elemzők szerint a döntés egyik oka az, hogy a Microsoft nem támogatja az OpenAI egyes további képzési munkaterheléseit. Az MI-beruházások megtérülése ugyanis továbbra is lassúnak tűnik, ami a befektetőknek nem igazán tetszik.
A Microsoft egyébként hivatalosan csak annyit kommunikált, hogy bár a tervekben lehetnek finomítások (a beruházások ütemezésben vagy irányában), továbbra is tartja erőteljesen bővítési ütemét, aminek része, hogy MI-infrastruktúrára 80 milliárd dollárt terveznek költeni a folyó pénzügyi évben.
Joggal merült fel a kérdés: ha ebből nem az OpenAI profitál, akkor ki?
Mindenesetre Sam Altmanék nem tétlenkednek, ha új pénzforrások felkutatásáról van szó. A Bloomberg szerint hamarosan lezárulhat egy újabb gigantikus befektetési kör. Bár tavaly ősszel a 157 milliárd dolláros értékelés mellett érkező 6,6 milliárd dollár is szenzációnak számított, most Altmanék még merészebbet álmodtak. Egy a SoftBank vezette konzorciummal tárgyalnak, aminek eredményeként hamarosan 40 milliárd dollár forráshoz juthat az OpenAI kb. 300 milliárd dolláros értékelés mellett.
Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban
A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak