Rászabadultak a felhasználók a ChatGPT gyártójának szétreklámozott videógenerátorára, és hamar kiderült, hogy az a kevés mozgást és még kevesebb betűt felvonultató témákban erős.

Az OpenAI néhány nappal ezelőtt tette széles körben is elérhetővé a februárban bemutatott, szöveges utasításokból rövid filmeket gyártó Sora modelljét, ráadásul az eredeti modell egy továbbfejlesztett változatának formájában, ami a társaság bejelentése alapján sokkal gyorsabban dolgozik az elődjénél. A ChatGPT Plus és a Pro csomagokra előfizető ügyfelek így nekiállhattak felfedezni az alkalmazást, leszámítva mások mellett az Európai Gazdasági Térség országaiban élőket, akiknek csak később ígérnek hozzáférést.

A Sorát az elmúlt időszakban meglehetős felhajtás övezte, azonban ahogy az MI-iparágban lassan megszokhatjuk, látatlanban sokkal kedvezőbb képet festettek róla a valóságos képességeinél. Igaz, hogy beszámolókban elismerik a modell által generált videók esetenként fotorealisztikus megjelenését, de a generatív technológiára jellemző hibákat a Sora is üzembiztosan szállítja. Felfedezték többek között, alapvető szavakat sem képes kibetűzni, egészen nevetséges dolgokat produkál, ha tornagyakorlatok megjelenítésére utasítják.

Például ilyesmit:


Vagy ilyesmit:


A felhasználók természetesen értetlenkednek, hogy az MI a látványos képességei ellenére is simán el tud hasalni az (emberi fogalmak szerint) legegyszerűbb dolgokon. Másokat ez kevésbé zavar, és csak a technológia lenyűgöző aspektusairól hajlandók értekezni, de ettől még nyilvánvaló, hogy a Sora nem annyira kifinomult, mint ahogy azt a nyilvános megjelenését megelőző kampányban sulykolták. Váratlannak persze nem nevezhető, hiszen a techvállalatok a minden bizonnyal alaposan megkonstruált imázsvideókban is rendszeresen aknákra szaladnak.

Mivel a szöveges parancsokból képeket vagy videókat gyártó modellek is tulajdonképpen a statisztikai alapú imitációról szólnak, gyakran hibáznak váratlanul és nehezen magyarázható módon. Működésükből következően minden utasításra adhatnak valamilyen kimenetet a statisztikai eloszlások vizsgálatával, de teljesen közömbösek azok igazságát illetően, az ebből fakadó korlátok és megoldatlan problémák viszont nem igazán hangsúlyosak a fejlesztők narratívájában, ami már az emberi képességeket felülmúló MI küszöbön álló megjelenéséről szól.

Konzumer tech

Sok dollárt szorgoskodtak össze uruknak az álcázott észak-koreai informatikusok

Az FBI szerint mindössze két cégen keresztül minimum 88 millió dollárral gazdagodott Phenjan abból, hogy hamis papírokkal olyan pozíciókba ülteti szakembereit, amelyeket a nemzetközi szankciók miatt egyáltalán nem tölthetnének be.
 
A software defined network már évek óta velünk él. Csak idő kérdése volt a koncepciót kiterjesztése a WAN-okra.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.