A vállalat egy sor biztonsági korlátozással igyekszik elejét venni a potenciális visszaéléseknek. A kipróbálással viszont az európai felhasználóknak egyelőre várniuk kell.

A ChatGPT-vel világhírűvé vált OpenAI tegnap széles körben elérhetővé tette idén februárban bemutatott, szöveges utasításbokból rövid jeleneteket gyártó modelljét. A nagyközönség rögtön az év elején bemutatkozó modell egy továbbfejlesztet változatát kapja. A cég tájékoztatása szerint a Sora Turbo "lényegesen gyorsabb" elődjénél.

A Sora képességeit a ChatGPT Plus és a Pro csomagokra előfizető ügyfelek tesztelhetik. A kettő között pedig leginkább a legyártható videók mennyisége és minősége adja a különbséget. A drágább Pro esetében akár 1080p felbontású, de maximum 20 másodperc hosszúságú klipek készíthetők. 

A felhasználók számos képarány közül választhatnak, majd kedvükre vághatják, módosíthatják és keverhetik az algritmus által felkínált négy különböző változatot. A vállalat igyekezett olyan felhasználói felülettel, funkciókkal előállni, ami a lehető leggördülékenyebbé teszi a kreatív munkafolyamatot, egyben biztosítja, hogy a gép olyasmit alkot, amire utasították.

Korlátos bevezetés

Bármire azért nem lehet kérni a Sorát, sőt meglehetősen hosszan lehetne sorolni a generatív algoritmus esetleges káros felhasználása ellen hozott óvintézkedéseket. Az elkészült alkotásoknál például egyértelműen jelölve van a metaadatokban, hogy azt a Sora állította elő. A bevitt utasításokat pedig már a képgeneráló DALL-E esetében is alkalmazott cenzúrázással szűrik, hogy eleve ne lehessen nem illendő, káros vagy jogsértő videók komponálására kérni az algoritmust. A hamisított tartalmak elleni fellépést tovább erősítendő minden generált klipet vízjellel látnak el.   

A bevezetés másik korlátja régiónkat közvetlenül is érinti, mivel a Sora globális bevezetése nem foglalja magában az Egyesült Királyságot, Svájcot és az Európai Gazdasági Térséget. Bár az OpenAI tegnapi bejegyzése nem tér ki rá, ennek oka minden bizonnyal a térségben alkalmazott szigorú szabályozási környezetben keresendő. A filmgenerátor ezen felül egyelőre nem része a Team, az Enterprise és az Edu szolgáltatások, továbbá egyáltalán nem használhatják a Sorát a 18 éven aluliak.

Az OpenAI ugyanakkor azt írta, hogy az elkövetkező hónapokban a hozzáférés további bővítsén fognak munkálkodni.

(Címlapkép: Sora/OpenAI)

Cloud & big data

Miért érdekes a Google új processzora a kvantum-számítástechnikában?

A Google a hét elején mutatta be a mérföldkőnek nevezett Willow csipet, amelynek valós alkalmazásaira egy darabig még várnunk kell, de a szakemberek szerint a fejlesztés így is az 1G-2G váltás jelentőségéhez hasonlítható.
 
A software defined network már évek óta velünk él. Csak idő kérdése volt a koncepciót kiterjesztése a WAN-okra.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.