A ChatGPT-vel világhírűvé vált OpenAI tegnap széles körben elérhetővé tette idén februárban bemutatott, szöveges utasításbokból rövid jeleneteket gyártó modelljét. A nagyközönség rögtön az év elején bemutatkozó modell egy továbbfejlesztet változatát kapja. A cég tájékoztatása szerint a Sora Turbo "lényegesen gyorsabb" elődjénél.
A Sora képességeit a ChatGPT Plus és a Pro csomagokra előfizető ügyfelek tesztelhetik. A kettő között pedig leginkább a legyártható videók mennyisége és minősége adja a különbséget. A drágább Pro esetében akár 1080p felbontású, de maximum 20 másodperc hosszúságú klipek készíthetők.
A felhasználók számos képarány közül választhatnak, majd kedvükre vághatják, módosíthatják és keverhetik az algritmus által felkínált négy különböző változatot. A vállalat igyekezett olyan felhasználói felülettel, funkciókkal előállni, ami a lehető leggördülékenyebbé teszi a kreatív munkafolyamatot, egyben biztosítja, hogy a gép olyasmit alkot, amire utasították.
Korlátos bevezetés
Bármire azért nem lehet kérni a Sorát, sőt meglehetősen hosszan lehetne sorolni a generatív algoritmus esetleges káros felhasználása ellen hozott óvintézkedéseket. Az elkészült alkotásoknál például egyértelműen jelölve van a metaadatokban, hogy azt a Sora állította elő. A bevitt utasításokat pedig már a képgeneráló DALL-E esetében is alkalmazott cenzúrázással szűrik, hogy eleve ne lehessen nem illendő, káros vagy jogsértő videók komponálására kérni az algoritmust. A hamisított tartalmak elleni fellépést tovább erősítendő minden generált klipet vízjellel látnak el.
A bevezetés másik korlátja régiónkat közvetlenül is érinti, mivel a Sora globális bevezetése nem foglalja magában az Egyesült Királyságot, Svájcot és az Európai Gazdasági Térséget. Bár az OpenAI tegnapi bejegyzése nem tér ki rá, ennek oka minden bizonnyal a térségben alkalmazott szigorú szabályozási környezetben keresendő. A filmgenerátor ezen felül egyelőre nem része a Team, az Enterprise és az Edu szolgáltatások, továbbá egyáltalán nem használhatják a Sorát a 18 éven aluliak.
Az OpenAI ugyanakkor azt írta, hogy az elkövetkező hónapokban a hozzáférés további bővítsén fognak munkálkodni.
(Címlapkép: Sora/OpenAI)
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak