Kiszáll a London Stock Exchange Groupból (LSEG), és teljes elánnal beleveti magát a mesterséges intelligenciába a Thomson Reuters. Az egyik legismertebb befektetési, jogi, adózási és számviteli szolgáltatásokkal is foglalkozó vállalat vezérigazgatója, Steve Hasker azt nyilatkozta a Financial Timesnak, hogy a csoport mintegy 8 milliárd dollár forrást tud előteremteni arra, hogy MI-képességeit erősítse. Ehhez kell az a pénz is, amit az LSEG-ben lévő részesedésükért kapnak.
A 8 milliárd elsősorban felvásárlásra megy majd, de a csoport emellett évi 100 milliót költ arra is, hogy fejlessze saját MI-technológiáját, illetve új szolgáltatásokat építsen. 2023 végén zártak le egy kétéves transzformációs programot, amelynek eredményeként a csoport tartalomszolgáltatóból "tartalomvezérelt" technológiai vállalattá vált. A program utolsó szakaszában azonban kitört a generatív MI-őrület, és a vállalat erről sem akar lemaradni. A felvásárlások egyébként már elindultak. Az elmúlt időszakban szerzett cégek között is volt olyan, amely az MI-kompetenciákat hivatott bővíteni: tavaly augusztusban vásárolták fel a Casetext nevű céget, amely olyan MI-alapú jogi asszisztens szolgáltatást kínál, amivel pl. szerződéstervezeteket lehet elemezni.
Szolgáltatnak és eladnak
A Thomson Reuters emellett számos megállapodást kötött különféle mesterséges intelligenciával foglalkozó cégekkel, melyek a Reuters hírei segítségével tanítják nyelvi modelljeiket. Ezeknek a megállapodásoknak a hátteréről Hasker nem kívánt beszélni (cégneveket sem említett), de annyit elárult, hogy az ilyen adatoknak is kezd kialakulni a piaci ára. (A Thomson Reuters egyébként hasonlóan keményen védi tartalmait, mint a The New York Times. Tavaly ősszel indítottak pert a Ross Intelligence ellen, mert állítólag a jogi folyamatok MI-vel történő automatizálásán dolgozó cég a Reuters-hírekkel taníttatta be rendszerét.)
Eközben az MI-szolgáltatások köre is bővül. A vállalat tavaly már elindított egy MI-alapú szolgáltatást, amely elsősorban jogi kérdésekben ad MI generálta választ használójának. A következő néhány hónapban további hat-nyolc új szolgáltatás piacra dobását tervezik.
Felmerül a kérdés, hogy ha a Thomson Reuters professzionális szolgáltatásokat nyújtó technológiai vállalatként pozicionálja magát, mi lesz a hírügynökségi üzletággal, ami a vállalatcsoport legkisebb részlege (2023-ban a bevételek alig tizedét hozta). Hasker ezzel kapcsolatban azt állította, hogy a Reuters hírügynökség a portfólió szerves része, és nem eladó.
A terv az, hogy az MI-t egyre mélyebben beágyazzák a hírügynökség munkájába. Az is felmerült, hogy - követve a Bloomberg példáját - a tartalmak jelentős részét paywall mögé zárják.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak