Az S&P 500 a múlt évben 16,3 százalékkal emelkedett, a növekedés motorja egyértelműen a technológiai és a gyógyszeripar volt. Az amerikai tőzsdék legnagyobb nyertese, a Tesla papírjainak árfolyama egy év alatt 743 százalékkal nőtt. Jelenleg messze a legértékesebb autóipari cég, piaci kapitalizációja 670 milliárd dollárhoz közelít.
Elon Musk cégének értéke egyedül harmadakkora piaci értéket képvisel, mint az összes többi autógyártó együttvéve. A piacelemzők sem nagyon tudnak mit kezdeni ezzel a töretlen befektetői bizalommal, ami újabb tápot kaphat azzal, hogy az autógyártó bejelentette: mindössze 50 autóval maradt el a 2020-ra kitűzött értékesítései darabszámtól, a félmilliótól. (Csak hogy érezzük az arányokat: a 216 milliárd dollár piaci értékű Toyotának tavaly volt olyan hónapja, amikor közel kétszer annyi autót értékesített, mint a Tesla egész évben, a teljes évre pedig kb. 15-16-szor annyi autó eladását tervezték, mint Musk vállalata).
Az S&P 500 növekedési top 20-as listájának végére még olyan mamutcégek is befértek, mint a 2300 milliárd dollár értékű Apple (81 százalék) és az 1600 milliárdra becsült Amazon (76 százalék). A tíz legnagyobb növekedésű vállalatban egyetlen olyan van, amely nem kötődik szorosan vagy legalább beszállítóként a technológiai iparhoz: a többek között a Victoria's Secret márkát birtokló L Brands.
A Nasdaq kifejezetten jó évet zárt, hiszen ott szinte kizárólag a technológiai vállalatok részvényeivel kereskednek. A Nasdaq 100 index 47,6 százalékot nőtt tavaly. Itt is a Tesla a listavezető, de a Nasdaq listáján több olyan cég van, melynek árfolyama 400 százalék körüli növekedést produkált – többségük iránt a koronavírus-járvány hatására nőtt meg a befektetők érdeklődése. A hatékony koronavírus-vakcinát fejlesztő Moderna papírjai 434 százalékkal, a lakásokban használható sporteszközöket és azokhoz távolról igénybe vehető edzésporgramokat kínáló Pelotonéi 434 százalékkal emelkedtek.
Ott van az élcsapatban a Zoom (396 százalék), a Pinduoduo e-kereskedelemi platform (370 százalék), de még az elektronikus dokumentumkezelést segítő DocuSign is elérte a 200 százalékos növekedést.
A Dow Jones nem közölt még összesítést, de a Seeking Alpha kigyűjtötte az öt legjobban teljesítő részvényt. A DJI (Dow Jones Industrial Average) amúgy nem teljesített jól, éves szinten mindössze 7,2 százalékkal nőtt. Ennek megfelelően a toplistás cégek papírjaival is szerényebben lehetett keresni, mint a Teslával. A DJI legjobbja az Apple volt (81 százalék), a Microsoft 41 százalékkal a második, Nike a harmadik 40 százalékkal, a Salesforce papírjai 37 százalékkal nőttek egy év alatt, míg a Walt Disney Company 25 százalékot hozott a befektetőinek.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak