Ezúttal a Huawei bukott le, mert kiderült, csúcskategóriás készülékei turbó fokozatra kapcsolnak, amint érzékelik, hogy épp tesztelés alatt vannak.

A tesztek egy normális világban azért vannak, hogy objektíven ki lehessen mutatni, mi mennyit tud, ér. Ehhez képest az okostelefonoknál ez a terület kezd azokra a sportágakra hasonlítani, ahol az a mondás járja, hogy nem az a kérdés, hogy ki doppingol, hanem hogy ki bukik le vele.

És akkor bekapcsol a turbó mód

A legújabb (rossz) példát a Huawei szállította, ugyanis kiderült, több készülékében van egyfajta benchmark-detekor, ami azért felel, hogy kiszúrja, mikor akarják a telefont próbára tenni. A kódsor ilyenkor amolyan ereszd el a hajam üzemmódra vált, és megengedi például a processzornak, hogy bőven a normál hőmérséklet-tartomány fölé izzassza magát. A lényeg, hogy szép számok jelenjenek meg a teszt végén.

Teljesítménykülönbség ki- és bekapcsolt "turbóval" - forrás: AnandTech


Ahogy azt az AnandTech fenti példájából is látjuk, óriási a különbség a normál és a doppingolt működés között. A termékbemutatókra és -tesztekre szakosodott lap hasonló számokat kapott például a Huawei's P20 Pro, a Nova 3 és a szintén a Huawei kötelékébe tartozó Honor Play esetében is.

Muszáj csinálni?

Az újságírók találkoztak is a kínai vállalat képviselőjével, hogy átbeszéljék a tapasztalt, mondjuk úgy, furcsaságokat. A Huawei szoftveres fejlesztésért felelős vezetője egyrészt azzal próbálta kisebbíteni a problémát, hogy az ilyen tesztek egyáltalán nem alkalmasak arra, hogy megfelelő képet adjanak arról, milyen felhasználói élményt nyújt egy-egy készülék.

A magyarázat másik fele viszont felért egy kvázi beismeréssel, mivel a Huawei képviselője azzal védekezett, hogy egyszerűen nem tehetnek mást, hiszen a konkurencia is ezt csinálja. Itt konkrétan a legfőbb hazai (azaz kínai) vetélytársat emlegette, mint a piac egy olyan szereplőjét, amelyik trükközéssel rendszeresen többet hoz ki a teszteken mobiljaival, mint amennyit azok ténylegesen képesek lennének elérni.

Való igaz, az iparágban meglehetősen gyakran buknak le ilyesmivel a szállítók, és az értékelő oldalak ezért rendszeresen kiveszik eredményeiket a különböző toplistákból. Így járt például 2013-ban a Samsung a Galaxy S4 és a Note 3 esetében, hogy aztán kiderüljön, szinte minden szállító csavart valamit a saját eszközén, hogy az jobb színben tűnjön fel. Az elkövetkező években viszonylag csendesebben telt az idő, ám tavaly a OnePlus 5 bukott le, ami egyébként a Huawei védekezését némileg erősíti, hiszen egy jelentő kínai gyártóról van szó.

Konzumer tech

Ezúttal egy iskolaigazgatót hurcoltak meg deepfake miatt

A hatóságok szerint egy bosszúszomjas kolléga kreált és terjesztett MI segítségével hamisított, rasszista megjegyzésektől hemzsegő hangfelvételt.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.