Most éppen a Facebook-alapító Mark Zuckerbergnek sikerült az Amazon-alapító Jeff Bezost letaszítania a képzeletbeli dobogó második fokáról. Az élen egyelőre stabilan tartja magát a Teslával megtollasodó Elon Musk.

A technológiai világ legsikeresebb szereplői régóta túlsúlyban vannak a különböző "gazdaglistákon". Amikor például az Amazont alapító Jeff Bezos 2017-ben hét év folyamatos regnálás után átvette a stafétát a Microsoftból multimilliárdossá váló Bill Gatestől, akkor éppen öt informatikai hátterű személy szerepelt a Bloomberg listájának első tíz helyén. A technológiai szektor azóta csak még erősebben dominálja ezeket a toplistákat.

A legfrissebb adatok alapján például már mindössze ketten vannak olyanok a Top10-ben, akik nem informatikával, technológiával keresték elképzelhetetlenül vagyonosra magukat. Az egyikük a rövid ideig nemrégiben még az első helyet is megszerző, jelenleg negyedik Bernard Arnault, aki többek között a Louis Vuitton divatcég alapító-tulajdonosa. A másik pedig az éppen kilencedik helyen szerénykedő Warren Buffett befektetési guru.

 

 

 

Ami a technológiai fenegyerekek különversenyét illeti, ott most éppen a Facebookkal világhírűvé vált Mark Zuckerberg van nyerésben. A cégét időközben Metára átnevező közösségimédia-császár úgy tudta 200 milliárd dollár főlé, hogy abból közel 80 milliárdot idén szorgoskodott össze. Mindez természetesen szorosan összefügg a Meta tőzsdei szereplésével, hiszen Zuckerberg (és a többi techmilliárdos) vagyonát is alapvetően a cégében meglévő részesedése határozza meg.

Zuckerberg egyébként már 2018-ban felkapaszkodott a dobogóra, ám a pandémia utáni pangást a Metánál is alaposan megszenvedték. A felhasználói és üzleti számok sem úgy alakultak, ahogy azt a befektetők elvárták, majd 2022 őszén a vállalat részvényei valósággal összeomlottak egy különösen gyenge negyedéves jelentés után.

A helyzet korrigálására levezényelt tízezres nagyságrendű leépítések és szigorú költségkontroll azonban meghozta a fordulatot. Az elmúlt egy év során 90, csak január óta pedig nagyjából 70 százalékkal emelkedett a részvények értéke. Mindez pedig természetesen meglátszik az alapító-vezeréigazgató toplistán elfoglalt helyezésén is.

Közösség & HR

El az útból! Érkezik az OpenAI legújabb üdvöskéje

Ha van is fék az MI-vonaton, azt senki nem akarja használni. A ChatGPT fejlesztője az emberi szintű problémamegoldásra képes o3 modell beharangozásával zárta az évet.
 
Hirdetés

Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel

Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.

A szoftveresen definiált WAN hálózatok kiépítése jóval komplexebb feladat egy hagyományos hálózati fejlesztésnél.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.