A Gartner előrejelzése szerint jövőre több mint 5 százalékkal költ majd többet a világ informatikai és kommunikációs eszközökre, szolgáltatásokra. Igaz, idén alig sikerül pozitívban maradni.

Egyszerre lehet reménykeltőnek és lehangolónak is interpretálni azokat a számokat, amelyeket a Gartner frissen nyilvánosságra hozott előrejelzése tartalmaz az infokommunikációs szektor (IKT) közeljövőben várható teljesítményéről. Az ugyanakkor biztosnak látszik, hogy az idei fékbehúzás után jövőre ismét egészségesebb növekedés elé néz a terület.

Az amerikai piackutató jelen pillanatban úgy látja, 2023-ban 5,1 százalékkal nőhetnek az informatikai és kommunikációs kiadások. A cég szakértői szerint hiába rendkívül rosszak most a világgazdasági körülmények, a vállalatok nem tehetik meg, hogy az IT-n spóroljanak. Bizonyos súlypontok a területen belül ugyanakkor eltolodnak, hiszen a vezetőség legfőbb célja olyan digitális projektek erőltetése, amelyek új bevételszerzési lehetőségekkel közvetlenül képesek támogatni az üzleti folyamatokat.

Ami a fogyasztói szegmenst illeti, már lényegesen kevésbé rózsás a kép. Az otthoni felhasználók ugyanis a bőrükön érzik a megugró inflációt, ami a nem szükséges beruházások, eszközbeszerzések elhalasztására sarkallja őket. Mindez a lentebbi táblázat Személyi eszközök sorában meg is mutatkozódik: itt idén 8,4 százalékos visszaesés lehet a forgalomban. Ráadásul  a helyzet jövőre sem lesz sokkal jobb, mivel minimálisan ugyan, de 2023-ban tovább apadhatnak ezek a költések.

 

Globális IKT-piaci előrejelzés 2021-2023 - Gartner
Infogram


A teljes képhez az is hozzátartozik, hogy a friss előrejelzésben szereplő számok gyakorlatilag mindenben rosszabbak, mint a cég három hónappal ezelőtt nyilvánosságra hozott prognózisa. Nyár közepén ugyanis még bőven 4500 milliárd dollár fölé várta a Gartner az IKT-piac idei forgalmát (ami egyébként 3 százalékos piacbővülést jelentett volna), ám az idei forgalomra vonatkozó jóslat egyetlen negyedév alatt 100 milliárd dollárral lett szerényebb.

Hasonló, sőt valamivel erősebb tendencia mutatkozik a 2023-as jóslatnál is. Ott a korábbi 4800 milliárd feletti becslés szelidült 4650 közelébe. Annak, hogy ez az éves növekedési rátában csak minimális korrekciót hozott (6,1-ből 5,1 százalék lett), kizárólag az az oka, hogy sokat romlott a bázisérték, azaz az idei forgalom is.

Piaci hírek

Hadat üzent az adatporszívózó MI-fejlesztőknek a Cloudflare

A cég alapból kitiltja ügyfelei oldaláról a minél több internetes információt felszippantani akaró MI-botokat. A tartalomgyártó weboldalak üzemeltetői pedig egy új szolgáltatásnak köszönhetően "belépő díjat" szedhetnek a webet pásztázó robotoktól.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.