Az év elején beharangozott bő 5 százalékhoz képest már csak nagyjából 3 százaléknyi növekedési potenciált lát a Gartner a globális infokommunikációs piacban. Ezt viszont akár pozitívumként is felróhatjuk a szektornak, hiszen a januárban kiadott korábbi előrejelzés idején még sem az ukrán háború nem dúlt, sem a világszintű inflációs nyomás nem látszott olyan fenyegetőnek, mint most.
Az amerikai piackutató frissiben publikált számai alapján az IT- és kommunikációs kiadások 2022-ben várhatóan meghaladják majd a 4,5 billió dollárt. Az említett 3 százalékos bővülés lényegesen elmarad a tavaly realizált, 10 százalékot is meghaladó növekedéshez képest. A Gartner szerint ez jórészt a fogyasztók visszafogottságára vezethető vissza, akik sem PC-k, sem táblagépek, sem nyomtatók után nem kapkodnak mostanában. Ennek megfelelően az eszközökre fordított kiadások idén 5 százalékkal csökkennek.
A piackutatónál úgy látják, az áremelkedések és a szállítási bizonytalanság, amelyet az ukrajnai orosz invázió is súlyosbított, felgyorsították a CIO-k és általában a vállalatok vásárlási preferenciáinak átállását a tulajdonlásról a szolgáltatás irányába. Mindez 2021-ben 18,4, 2022-ben pedig várhatóan 22,1 százalékos növekedést eredményez a felhőkiadásokban.
Kategóriák viszonylatában idén az adatközponti rendszerekre fordított kiadások mutatják a legerősebb potenciált: a szegmens 11,1 százalékkal bővülhet. A teljes iparágra ható féket a már említett gyenge eszközbeszerzési hajlandóság mellett a legnagyobb tortaszeletet adó távközlési szegmens "egyhelyben topogása" jelenti.
Még másfél évig lehet szakértelemhiány
A piackutató jelentése külön kitér a világszerte tapasztalható IT-s szakember- és képességhiányra is, amely várhatóan 2023 végére enyhülhet, amikor a vállalatok digitális átalakulása lelassul, és lesz idő a meglévő munkaerő továbbképzésére és átképzésére. A közeljövőben azonban a CIO-k kénytelenek lesznek lépéseket tenni a megnövekedett informatikai kereslet és a csökkenő informatikai létszám egyensúlyának megteremtése érdekében.
Az informatikai munkaerőpiac továbbra is szűkül, ami megnehezíti a tehetségek vonzását és megtartását. A Gartner idén év elején folytatott globális munkaerő-piaci felmérése szerint az informatikai tehetségek vonzásának és megtartásának első számú mozgatórugója a javadalmazás. A technológiai szolgáltatók így csak áremeléssel tudják a versenyképes fizetéseket biztosítani. Ez 2023 végéig a szoftverekre és szolgáltatásokra fordított kiadások növekedését fogja eredményezni. A szoftverekre fordított kiadások világszerte várhatóan 9,6 százalékkal, 806,8 milliárd dollárra nőnek 2022-ben, az IT-szolgáltatásokra fordított globális kiadások pedig az előrejelzések szerint elérik az 1,3 billió dollárt.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak