A Világgazdasági Fórumon az IBM és a Microsoft vezetői is arról beszéltek, hogy a járvány éveiben felfutó kereslet ugyan normalizálódik, de az előttünk álló kihívásokat a technológiai szállítók segíthetnek megoldani.

Az IBM elnök-vezérigazgatója optimistán nyilatkozott a technológiai iparág kilátásairól a davosi Világgazdasági Fórumon, némileg ellentmondva a globális gazdaság általánosan pesszimista megítélésének. A Nikkei Asia tudósítása szerint Arvind Krishna 2-4 százalékkal gyorsabb növekedést vár a technológiai iparban a GDP alakulásához képest, vagyis az iparágat ellenállónak tartja a világgazdasági lassulás közepette. Ennek fő oka, hogy ma már mindenki a digitális átalakulásra törekszik, mert ez az egyetlen módja annak, hogy a folyamatokat akár állami, akár vállalati szinten jelentős munkaerőköltségek nélkül lehessen méretezni.

A lap a PwC nemrég publikált jelentését idézi, amelynek alapján tavaly ősszel a cégvezetők csaknem háromnegyede számított a gazdasági növekedés ütemének csökkenésére a következő 12 hónapban. A Gartner friss előrejelzésében ugyanakkor az szerepel, hogy 2023-ban 4,5 billió dollárt költhetnek majd világszerte az informatikára, ami 2,4 százalékos növekedést jelentene a 2022-es kiadásokhoz képest. A recessziós várakozások tükrében ez úgy is kifejezetten pozitív előrejelzés, hogy a piackutató időközben erősen lefelé módosította várakozásait, hiszen egy tavalyi anyagában még 5,1 százalékos növekedést jósolt erre az évre.

Amit látunk, az csak kisebb korrekció

Mindez Krishna szerint kapcsolódik a globális demográfiai helyzethez: Kína népessége 2022-ben 60 év óta először csökkent, és még Indiával kapcsolatban is arról beszélnek, hogy az évtized közepére vagy végére leállhat a népesség növekedése. Az IBM első embere szerint ez a technológiai iparnak is nagy lehetőséget jelent, mert rendelkezik a problémák megoldásához szükséges eszközökkel. Ezzel együtt arra figyelmeztetett, hogy az ágazat növekedésében "rés" lesz, amennyiben a világjárvány alatt nagyon megnőtt a kereslet a vállalati és fogyasztói szolgáltatások iránt, ebben pedig "egy kisebb korrekcióra" kell számítani.

Mindez egybevág a Microsoft elnök-vezérigazgatója, Satya Nadella értékelésével, aki a Világgazdasági Fórumon a pandémia során felgyorsuló technológiai befektetésekről beszélt, amit most "a kereslet normalizálásának szakasza" fog követni. Szerinte a technológiai iparnak is ugyanolyan hatékonyságra kell törekednie, mint más ágazatoknak. Bár a PC-s operációs rendszereket és játékokat is gyártó Microsoft az IBM-nél érzékenyebb a fogyasztói költések alakulására, abban a tekintetben Nadella is optimista, hogy a digitális technológia, például a mesterséges intelligencia a mostani helyzetben is segíthet fellendíteni a gazdaságot.

Az időleges lejtmenetet a Microsoft sem ússza meg: tegnapi lapértesülések szerint alkalmazottainak 5 százalékát, körülbelül 11 ezer embert küldheti el a következő elbocsátási hullámban. Ennek oka ugyanaz, mint a többi technológiai nagyvállalatnál, vagyis a járvány alatt olyan mértékben nőtt meg a cég termékei iránti kereslet, hogy két év alatt több tízezer fővel bővítették a létszámukat.

Ami az amerikai-kínai feszültséget illeti, az IBM vezetője "szilárdan hisz benne", hogy az erős nemzetközi kereskedelem szolgálja a közös érdekeinket, ehhez pedig azok a nemzetek járulnak hozzá, amelyek a globális gazdaságban való részvételre építenek, és "nem esnek a geopolitika áldozatául".

Piaci hírek

A váltságdíjak csökkennek, de a stressz egyre csak növekszik

A Sophos legújabb kutatása szerint a ransomware-támadásokkal összefüggő kifizetések és helyreállítási költségek is láthatóan visszaestek 2025-ben, de a kiberbiztonsági szakemberekre egyre nagyobb pszichés teher nehezedik.
 
A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.