A műtétek felvételeit elemző és rendszerező algoritmus egyszerre gyorsíthatja, javíthatja és "demokratizálhatja" az egészségügyi szakemberek képzését.

A különböző technológiai alapú fejlesztéseket hosszú idő óta próbálják a gyógyítás szolgálatába állítani. Szinte nem is lehet már olyan területét említeni az orvostudománynak, ahol ne lennének jelen az algoritmusok és a high tech eszközök. Például mi is beszámoltunk a koronavírus-tesztelő automatáról, a 3D-nyomtatással készülő egyedi művégtagokat gyártó startupról, a pontos és kíméletes sebészi beavatkozást segítő flexibilis lézeres "szikéről", vagy éppen arról, hogy a mesterséges intelligenciát sok más mellett gyógyszeres kutatásnál és az Alzheimer-kór korai felismerésére is bevetik - és mindez csak az elmúlt néhány hónap termése. 

Persze mindez rögtön a tudományos-fantasztikus kategóriájába kerül, ha hozzátesszük, hogy az emberiség több mint felének, becslések szerint 5 milliárd embernek egyáltalán nincs reális lehetősége arra, hogy megfelelő sebészeti beavatkozást kapjon. De akik nem tartoznak ebbe a csoportba, azok számára sincs egyenlőség az ellátás szintjében, mivel azt befolyásolja a műtéti várólista hossza, vagy éppen a rendelkezésre álló orvosok szaktudása.

Utóbbi probléma abban gyökerezik, hogy az orvoslás ezen ágát még mindig nagyjából a középkori mesterségekhez hasonlóan lehet elsajátítani. A tanulók és kezdő orvosok egy tapasztaltabb sebész mellett állva sajátítják el az egyes beavatkozások mentét, trükkjeit. A tudás silószerű koncentrációját az is táplálja, hogy a különböző specialistákat igénylő műtétek elsajátítására csak bizonyos kórházakban akad megfelelő sebész.

A meglévő szakadékot bizonyos mértékig szűkítheti az, hogy a videomegosztó hálózatokon ma már tengernyi beavatkozást lehet távolról megfigyelni. Az ömlesztve érkező sebészeti témájú YouTube videók azonban lehetőségek mellett rengeteg veszélyt is rejtenek. Egy kutatásban például a laparoszkópos epeműtéteket vizsgálták, és kiderült, hogy a videók közel fele olyan műtéti manővereket mutat be, melyek nem biztonságosak, ezért alkalmazásuk nem is javasolt. (A témával kapcsolatban bővebben itt írtunk.)

Rendszerezett tudásbázis

A 2018-ban alapított Theator a videós tanulás előnyeit úgy igyekszik kiaknázni, hogy közben kiiktatja az annak ellenőrizetlen formájából eredő kockázatokat. A csapat ehhez egy mesterséges intelligencián alapuló platformot fejlesztett, amely a gépi látás segítségével képes nagy mennyiségű nyersanyagból indexelt, kommentált szakmai tudásbázist készíteni. Az algoritmus a beavatkozások legfontosabb pillanatait azonosítja, amelyeket így a feladatra készülő orvosok gyorsan és egyszerűen megtalálhatnak.

A rendszer segíthet a visszacsatolásban és a teljesítménymérésben is, hiszen a meglévő felvételeket az orvosok maguk is gazdagíthatják saját munkájuk rögzítésével. Utóbbiakat pedig az MI ugyanúgy átfésüli és megjelöli, mint a már meglévő videókat. Ezek alapján az orvosok egymástól is könnyebben tudják átvenni a megfelelő fogásokat, hatékony eljárásokat, ami végső soron a sebészeti tudás jobb eloszlását eredményezheti.

A startupnak jelenleg több mint 400 ezer percnyi műtét található az adatbázisában, amelyek több mint 80 ezer fontos sebészeti lépést ölelnek fel. Ez már így is a világ egyik legnagyobb ellenőrzött tudásanyagának számít a témában a világon, de természetesen az alapítók azon dolgoznak, hogy ez a mennyiség folyamatosan és jelentősen nőjön.

A befektetők mindenesetre látnak fantáziát az ötletben. A cégbe február elején 15,5 millió dollárnyi tőke érkezett, amelyet a az alapító nyilatkozata szerint a fejlesztői gárda felduzzasztására és a kereskedelmi lehetőségek kiterjesztésére kívánnak felhasználni.

Cloud & big data

Jól halad az Atlassian a felhős átállással

A termékek Server változatának kivezetésével kevesebb ügyfelet veszítettek, mint amennyivel a menedzsment eredetileg számolt.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.